Cilt bakımı, dekorasyon fikirleri ve stil önerileri: 2020 yılının en çok okunan Style Up yazıları

Yılbaşının gelmesi için geri sayıma çoktan başladığımız şu günlerde 2021 yılı için dileklerimizi, hedeflerimizi ve hayallerimizi belirlerken; bir yandan da 2020 yılıyla olan hesaplaşmalarımızı tamamlayıp hem kendimizin, hem öğrendiklerimizin hem de çıkardığımız derslerin değerlendirmesini yapıyoruz.

Biz de Uplifers olarak Feel Up, Live Up, Pleasure Up, Style Up, Explore Up, Green Up ve Pet Up kategorilerimizden, tüm yıl boyunca sizlerin severek okuduğu yazıları bir araya getirerek ‘2020 yılının en çok okunan yazıları’ seçkisi yapmak istedik. Geçtiğimiz yılı cilt bakımı, dekorasyon fikirleri, stil önerileri gibi konuların yer aldığı ‘Style Up’ kategorisiyle değerlendirmek isteyenler için işte 2020 yılının en çok okunan Style Up yazıları:

Yağlı ciltler ve akne problemine çözümler: Cildinizin ihtiyaç duyduğu günlük detoks için etkili içerikler

cilt bakimi

Sağlıklı ve genç bir görünüm denildiğinde aklımıza ilk gelen şeyler hiç şüphesiz ışıltı ve parlaklık. Ancak hepimiz biliyoruz ki farklı makyaj teknikleri ile cildinizin dikkat çekmek istediğiniz bölgelerini parlatarak gösterişli bir hava katmakla, sürekli parlayan yağlı bir T bölgesine sahip olmak arasında büyük bir fark var.
Yapılan araştırmalar, yağlı ciltler ve akne problemiyle savaşta, bazı doğal içeriklerin tedavi amaçlı kullanılan ilaçlardan bile daha etkili olduğunu gösteriyor. Antik çağlardan günümüze ulaşan güzellik sırlarının yanı sıra pek çok farklı cilt bakım ürününün de içeriğinde yer alan bu ürünlerden en çok öne çıkanlar ise cadı fındığı, kekik ve çinko PCA.

Devamı: Yağlı ciltler ve akne problemine çözümler: Cildinizin ihtiyaç duyduğu günlük detoks için etkili içerikler

Karantina günlerinde hem evinize hem size enerji verecek 7 dekorasyon önerisi

Özellikle karantina sürecinde siz de fark etmişsinizdir ki, evde çok daha fazla vakit geçirdiğimiz zamanlarda ev işi hiç ama hiç bitmiyor. Sürekli evde olma fikri, sosyal bir canlı olan insanın doğasına ters bir durum. “Sıkıldım” hali ile gelen mekan değiştirme isteği de işte bu doğamızdan geliyor. Ama bu durumu global bir pandemi sürecinde değiştiremeyeceğimiz için elimizdeki imkanlarla evimizi daha sosyal bir alana çevirme yolları bulabiliriz. Nasıl mı? İşte cevabı:

Devamı: Karantina günlerinde hem evinize hem size enerji verecek 7 dekorasyon önerisi  

Pandemi sonrası mimari ve evlerimiz: Mimari anlamda öne çıkan 7 konu

Pandeminin de etkisiyle birlikte karbon salımının aza indirildiği, sürdürülebilir ve doğa dostu malzemeler kullanılarak inşa edilen, güneş panelleri ile ısınabilen, kendi enerjisini kendi üretebilen, herkese özel terasları ile iç bahçeciliği destekleyen, suyunu filtreleyebilen vb. doğa ile maksimum uyum sağlamaya yönelik binalarda yaşamak artık o kadar da uzak bir ihtimal değil. İşte yakın gelecekte evlerimizin mimarisini etkileyecek başlıklar…

Devamı: Pandemi sonrası mimari ve evlerimiz: Mimari anlamda öne çıkan 7 konu

Doğayı ve yeşili evinizin her köşesine taşıyın: Işığa ihtiyaç duymayan 25 iç mekan bitkisi

Duvar Sarmaşığı (Hedera helix)

Doğayı evinize taşımanın, yeşilin ve bitkilerin iyileştirici gücünden yararlanmanın, bir canlıya bakım sağlamanın ve sevginizi paylaşmanın belki de en güzel ve görece kolay yollarından biri ev bitkileri. Sosyal medyada son zamanlarda banyosundan mutfağına her yanı bitkilerle kaplı, adeta yağmur ormanlarını andıran dekorasyonlarıyla insana huzur veren ‘yeşil evler’le mutlaka karşılaşmışsınızdır. Evet, evinizi bitkilerle dolu bir ormana çevirebilmeniz mümkün. Ancak evde bitki yetiştirmek göründüğü kadar kolay bir iş değil. Her bitkinin türüne göre ihtiyaç duyduğu su, ışık, besin ihtiyacı ve bakım şekli değişiklik gösterebiliyor. Özellikle fazla ışık almayan bir eviniz varsa ya da evinizin banyo gibi ışık almayan odalarını da bitkilerle donatmak istiyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Devamı: Doğayı ve yeşili evinizin her köşesine taşıyın: Işığa ihtiyaç duymayan 25 iç mekan bitkisi

Kendinize yer açın: Gardrobunuzun ne kadarı sizi yansıtıyor?

Hepimizin hayatlarımızda yer edinen daha değerli arkadaşlarımız olduğu gibi, diğerlerinden daha severek giydiğimiz kıyafetlerimizin olduğu da bir gerçek. Ancak zamanla hem zevklerimizin hem de moda trendlerinin değişmesi nedeniyle daha önce severek kullandığımız kıyafetlerimiz bir köşede yıllarca kullanılmadan bekleyebiliyor. Kısa bir zaman öncesine kadar içinde en rahat, en kendimizmiş gibi hissettiğimiz kıyafetlerimizin artık kişiliğimizi o kadar da iyi yansıtmadığını düşünebiliyoruz. Peki stilinizi yansıtmayan, içinde kendiniz gibi hissetmediğiniz kıyafetleri nasıl değerlendirebilirsiniz? Hem daha çevreci seçimler yapmak hem de bütçesini daha akıllıca kullanmak için daha sürdürülebilir bir gardrop yaratmak mümkün.

Devamı: Kendinize yer açın: Gardrobunuzun ne kadarı sizi yansıtıyor? 

Biraz “yeşil” herkese iyi gelir: Instagram’da takip edebileceğiniz en iyi bitki ve dekorasyon hesapları

Bitkiler, evinize biraz canlılık katmanın en güzel yollarından biri. Favoriniz ister narin orkideler, ister dikenli kaktüsler, sukulentler ya da yeşil yapraklılar olsun; bitki anne babası olmanın ruhumuza iyi geldiği de bir gerçek. Bohem dekorasyon akımının popülerlik kazanmasıyla artan dekorasyonda bitki kullanımı pek çok Instagram hesabına da ilham vermiş olacak ki; #plantsofintagram hashtagi üzerinden her ay 1 milyondan fazla paylaşım yapılıyor. Biz de bitkilerle dekorasyon ve bitki bakımı konusunda ilham alabileceğiniz Instagram hesaplarını ve en güzel paylaşımlarını sizler için bir araya getirdik.

Devamı: Biraz “yeşil” herkese iyi gelir: Instagram’da takip edebileceğiniz en iyi bitki ve dekorasyon hesapları 

Doğal cilt bakımı: Cilde iyi gelen besinler

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak, hepimizin hayali. Ancak bu hayali gerçekleştirebilmek için sadece cilt bakımına dikkat etmek yeterli değil. Cildimizin sağlığını koruyabilmesi için içeriden de beslenerek daha canlı, daha genç ve daha dolgun görünmesi için ihtiyaç duyduğu bileşenleri besinler yoluyla karşılaması gerekiyor. Sağlıklı bir cilde kavuşabilmek için gerekli olan, cilde iyi gelen besinleri sizler için bir araya getirdik. Yaşlanma önleyici, kırışık azaltıcı ve leke giderici özelliğe sahip bu besinleri buzdolabınızdan eksik etmeyin.

Devamı: Doğal cilt bakımı: Cilde iyi gelen besinler

C vitamini hakkında her şey: Nasıl işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

Cilt üzerinde çok başarılı sonuçlar yaratan birçok cilt bakım ürünü var. Ancak bu ürünler genellikle bir veya iki cilt sorununu hedef alıyor. Birden fazla cilt problemiyle aynı anda savaşmanın, cilde ihtiyaç duyduğu desteği sağlamanın yoluysa son zamanların popüler cilt bakım ürünlerinden serumlar. Özellikle C vitamini serumları bu ara herkes tarafından çok konuşuluyor. Üreticiler, C vitamini serumlarının güneşe bağlı hasar, ince çizgiler, akne izleri, gözaltı torbaları gibi birden fazla cilt problemini gidermede işe yaradığını söylüyor. Peki C vitaminleriyle ilgili uzmanlar neler söylüyor?

Devamı: C vitamini hakkında her şey: Nasıl işe yarıyor, nasıl kullanılıyor?

Değişim mevsimi sonbahar: Evlerinize sonbaharla gelen arınma ve sadeleşme etkisi

Gündelik hayat bizi oradan oraya sürüklerken, hayatımıza köklü değişimleri çekmek kolay iş değil. Beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek, düzenli meditasyon ve yoga pratiği yapma alışkanlığı edinmek, en basitinden evimizde ufak bir değişim alanı yaratmak bile üstümüzde yük olabiliyor. Bu sebeple sonbahar mevsimi aslında değişim ihtiyacı içinde olduğumuz bir dönemi temsil ettiğinden, hayatlarımıza bu tür pozitif alışkanlıkları çekmek ve olumlu sonuçlar alıp sürdürülebilir hale getirmek için doğru bir zaman. Bu geçiş zamanlarından maksimum fayda sağlamak ve evlerimizdeki fazlalıklardan kurtulmak, yeni bir düzen kurmak ve yeni alışkanlıklara yer açmak için oldukça önemli. Evlerimizde ve dolayısıyla hayatlarımızda yaratabileceğimiz değişim etkisi için faydalanabileceğiniz tüyoları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamı: Değişim mevsimi sonbahar: Evlerinize sonbaharla gelen arınma ve sadeleşme etkisi

Kolajen nedir: Kolajenin faydaları, kolajenli besinler ve kolajen takviyeleri

Son zamanlarda cilt bakımıyla ilgili alternatif yöntemler arayanların ve doğal besin takviyeleri araştıranların adına sıkça rastladığı kolajen, vücudumuzda en çok bulunan ve hayati önem taşıyan proteinlerden biri. Özellikle ciltte ve kaslarda yoğun olarak bulunan kolajenler; organları bağlayan, destekleyen ve koruyan bağ dokunun güçlenmesi için hayati önem taşıyor. Bu nedenle bilindiğinin aksine sadece güzelliğiniz için değil bedenin bütünsel sağlığı için kolajen desteği son derece önemli. Mucize protein kolajenle ilgili A’dan Z’ye bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamı: Kolajen nedir: Kolajenin faydaları, kolajenli besinler ve kolajen takviyeleri

 

Moda trendleri, ilham veren dekorasyon önerileri, bitki bakımının püf noktaları ve kişisel bakıma dair pek çok faydalı bilgiyi bir arada bulabileceğiniz muhteşem yazılarımızın tamamını Style Up kategorimizden okuyabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!