Cappadox 2017: Çağdaş Sanat Programı belli oldu

Bu sene teması Dünyadan Çıkış Yolları olan Cappadox 2017’nin çağdaş sanat programı’ndaki isimler belli oldu. Küratörlüğünü Fulya Erdemci ve Kevser Güler’in üstlendiği Cappadox, ilham verici coğrafyasında, barındırdığı şiirsel eylemlere ve bu eylemler üzerinden sorguladıklarına uygun bir programla karşımıza çıkıyor.

İlgili yazı: Dünyadan Çıkış Yolları: Cappadox 2017

Cappadox 2017 çağdaş sanat programı

Cappadox’un çağdaş sanat programı bu sene, her disiplinden farklı isimlerin birbirinden çeşitli performanslarıyla ve işleriyle gerçekleşecek.

Cappadox 2017’nin Çağdaş Sanat Programı belli oldu

Sanatçılar heykelin güncel imkanları ve tezahürleri üzerine yeni deneyler / denemeler yapacak, heykelin içinde bulunduğu mekanla ve bağlamla ilişkisi üzerine çalışacak. Deniz Gül, Erdağ Aksel, Guillaume Bijl, Hector Zamora, İris Ergül, Mehmet Ali Uysal, Nermin Er ve Yaşam Şaşmazer kendi heykel pratiklerini bu coğrafya üzerinden tekrar düşünürken, Alper Aydın, Chaupisat Kardeşler ve Karin Sander ise coğrafyaya dair daha performatif öneriler getirecek.

Kapadokya’nın değişik katmanları üzerine araştırmalar yapan Annika Erikson, Lara  Favaretto, Serkan Taycan ve Yasemin Özcan da bu araştırmalarını farklı formatlarda izleyicilerle paylaşacak. Halil Altındere’nin çekimlerini kısmen Kapadokya’da gerçekleştirdiği, “Uzay Mültecisi” (2016) de Çağdaş Sanat Programı kapsamında katılımcılarla buluşacak.

Alper Aydın, Annika Erikson, Deniz Gül, Erdağ Aksel, Chaupisat Kardeşler, Guillaume Bijl, Halil Altındere, Héctor Zamora, İris Ergül, Karin Sander, Lara Favaretto, Mehmet Ali Uysal, Nermin Er, Serkan Taycan, Yasemin Özcan ve Yaşam Şaşmazer’in Cappadox’a özel ürettikleri, mekana özgü ve bağlama duyarlı yeni işleri 18 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasında Uçhisar, Kızılçukur ve Avanos’ta, Cappadox’un çağdaş sanat programı mekanlarında görülebilecek.

Cappadox 2017’de çağdaş sanat, Uçhisar ve Kızılçukur’un yanı sıra bölgede geleneksel olarak kültür ve sanat pratiklerinin yoğunlaştığı, Kızılırmak kıyısında yer alan Avanos’u da içine alacak. Avanos’ta gerçekleşecek çeşitli projelerin yanı sıra Hacı Nuri Bey Konağı’nda, Kapadokya’dan kişisel arşivleri gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan bir arşiv çalışması da başlatılıyor.

Cappadox 2017’de doğayla yeniden buluşun

Program kapsamında flora yürüyüşleri, jeoloji gezisi gibi festivalin diğer alanlarıyla iç içe geçen farklı deneyimler de yer alacak. Tarihin, doğal yapıyla bütünleştiği Kapadokya coğrafyasının milyonlarca yıllık katmanları, Cappadox programında her sabah Doç. Dr. Evren Çubukçu liderliğinde düzenlenecek “Jeoloji Gezileri” ile deneyimlenecek.

Program kapsamında flora yürüyüşleri, jeoloji gezisi gibi festivalin diğer alanlarıyla iç içe geçen farklı deneyimler de yer alacak.

2016 Cappadox Çağdaş Sanat Programı’nda Özge Önderoğlu Akkuyu, Emin Naci Akkuyu ve Murat Taşçıoğlu’nun “Kapadokya’nın Florası” üzerine yaptığı projenin bir parçası olarak ortaya çıkan “Flora Yürüyüşü” bu yıl da devam ediyor. Bu vadi yürüyüşünde, katılımcılar, bilimsel ve kültürel olarak bölgedeki bitkilerin geçmişten günümüze Kapadokya’nın inanış, gelenek ve gündelik pratiklerindeki izlerine tanık olacak.

Katılımcılarına birbirinden benzersiz deneyimler sunacak olan Cappadox 2017’nin tüm programına buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda detaylı bilgi için Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarına göz atabilirsiniz.

Uplifers olarak daha önceki senelerde deneyimlediğimiz Cappadox etkinliklerine göz atmak için aşağıdaki yazılara tıklayabilirsiniz:

Cappadox Festivali’nde outdoor deneyimini Columbia yaşatıyor

Cappadox’da yürüyüş ve egzersizler esnasında Columbia ile outdoor deneyimi

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!