Dünyadan çıkış yolları: Cappadox 2017

Müzik, çağdaş sanat, gastronomi, doğa ve açık hava etkinlikleri gibi farklı disiplinleri bir araya getiren dopdolu programıyla Cappadox bu yıl “Dünyadan Çıkış Yolları” temasıyla karşımıza çıkıyor. 18 Mayıs-11 Haziran, 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Cappadox 2017, henüz var olmayan, görünür olmayan ama gelmekte olan dünyayı hayal ederek dönüştürecek kadar cesur olmaya çağırıyor bizleri.

Kitlesel göçlerin, mevcut sistemin, yönetimlere ilişkin toplumsal huzursuzlukların, küresel ve çevresel uyarıların var olduğu yoğun ve yorucu bir dönemden geçiyoruz. Cappadox 2017 bu başlıklara en güzel yolla değinerek sağlam bir temayla tüm bunlara insancıl cevaplar ve çözümler bulunması adına çeşitli ve dolu bir programla çıkıyor karşımıza. Cappadox’un teması olan “Dünyadan Çıkış Yolları” ise şair ve sanatçı Sami Baydar’ın 1990 tarihli, aynı başlıklı kitabından bir alıntı. Yazar bu durumu kitabında; “dünyadan çıkış yollarını ancak odalara kapatılan çocuklar bilir” şeklinde açıklıyor. 

Cappadox katılımcılarına doğayla iç içe birbirinden farklı aktiviteler sunuyor.

Küratörlüğünü Fulya Erdemci ve Kevser Güler’in (yardımcı küratör) üstlendiği Cappadox 2017’nin çağdaş sanat programı, Kapadokya’nın ve Anadolu’nun ilham verici, katmanlı coğrafyasında, şiirsel eylemin; bu eylem üzerinden “dünyayı yeniden kurmanın” yollarını araştıracak. “Dünyadan Kaçış Yolları” kaçış stratejilerine atıfta bulunmuyor aksine uzlaşılabilecek alternatif noktalar bulmaya davet ediyor hepimizi.

Cappadox 2017’nin etkinlik takvimine dair

20 uluslararası sanatçı Cappadox 2017’ye, bağlama duyarlı ve festivalin gerçekleşeceği mekana özgü yeni işlerle katılacak. Sanatçılar işlerini; yeryüzündeki diğer türlerle eşitlikçi yoldaşlığın imkanlarını düşünen ya da göç edilebilecek yeni bir gezegeni hayal eden farklı projelerle ve beklenmedik önerilerle işlerini izleyicilerle paylaşacaklar.

Festival boyunca katılımcılar film gösterimlerine ve şiir okuma etkinliklerine katılabilecek, yazar, şair, müzisyen ve sanatçılarla buluşma ve konuşma imkanına sahip olacak.

Cappadox 2017 18 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında Kapadokya’da gerçekleşecek.

Volkswagen ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Cappadox 2017’nin müzik programındaki isimler arasında; Emma Shapplin featuring Mercan Dede, Rhye, Peter Broderick&David Allred Duo, Acid Pauli, Kaan Tangöze, Büyük Ev Ablukada “Fırtınayt” ve Kalben var. Kapadokya’nın katmanlı coğrafyasında ve basmakalıp turistik rotaların dışında kalan sıra dışı mekanlarında gerçekleştirilecek olan Cappadox 2017, müzik programı dışında bizleri; çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinliklerini deneyimlemeye davet ediyor. Gün doğumu konserleri, yürüyüşler, yoga deneyimleri ve açık hava etkinlikleriyle sabahın ilk ışıklarıyla başlayan Cappadox programı müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava disiplinlerinden etkinliklerle gün boyunca devam ediyor.

Cappadox 2017’de, katılımcılar Doğada Açık Ateşte Pişirme, Gurme Tadım, Cappadox Piknik gibi etkinliklerle doğal ve samimi bir gastronomi deneyimi yaşayacak.

Ayrıca Çağdaş Sanat Programı kapsamında flora yürüyüşleri, jeoloji gezisi gibi festivalin diğer alanlarıyla örtüşen farklı deneyimlerin iç içe geçtiği etkinlikler gerçekleştirilecek. Cappadox 2017’ye davet edilen sanatçıların festival “dünyadan çıkış yolları”nı bambaşka yollarla araştırdıkları özgün projelerinden oluşan çağdaş sanat sergisi ise, 11 Haziran’a kadar görülebilecek.

Geçen sene olduğu gibi bu yıl da sessiz yürüyüşler, vadi yürüyüşleri, koşu, bisiklet turları ve yoga etkinlikleri ile dolu bir açık hava programı bekliyor bizleri. Katılımcılar Güvercinlik Vadisi, Yalınız Söğüt, Göreme & Soğanlı, Meskendir Vadisi, Gomeda Vadisi, Avanos Vadisi, Göreme Vadisi, Zemi Vadisi, Bozdağ, Kızılvadi’de, günün farklı zamanlarında coğrafyanın zorlu koşulları ve büyüleyici atmosferine şahit olacak.

Bu eşsiz festivalin bir parçası olmak, tüm bu farklı disiplinlerle bir araya gelip daha da büyümek ve kendi yöntemlerinizle “dünyadan çıkış yolları” bulmak ve bunu mükemmel bir etkileşimin bir parçası haline getirmek istiyorsanız  Cappadox 2017’nin tüm programına buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda detaylı bilgi için Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarına göz atabilirsiniz.

Uplifers olarak daha önceki senelerde deneyimlediğimiz Cappadox etkinliklerine göz atmak için aşağıdaki yazılara tıklayabilirsiniz:

Cappadox Festivali’nde outdoor deneyimini Columbia yaşatıyor

Cappadox’da yürüyüş ve egzersizler esnasında Columbia ile outdoor deneyimi

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!