Cappadox’da yürüyüş ve egzersizler esnasında Columbia ile outdoor deneyimi

16-18 Mayıs tarihleri arasında Kapadokya’yı bu yıl ilki düzenlenen Cappadox Festivali‘yle Kapadokya’ya doğru keşfe çıktık. Uplifers ekibi olarak festival süresince yüzümüzden gülümseme hiç eksik olmadı.

Bizleri bu büyülü Kapadokya deneyimi esnasında sarıp sarmalayan, koruyan, rahat ettiren, keyfimizi daimi kılan orijinal kıyafetlerimize teşekkürü bir borç bilirim.

Organizasyonun ilk günü, yani 16 Mayıs sabahı saat 10.00’da Meskendir Vadisi’nde keyifli bir doğa yürüyüşü için yola çıktık. Kapadokya’nın sembolü, peri bacalarının hayranlık uyandıran oluşumlarına şahit olurken önünüze bakarak yürüyebilmeniz oldukça imkansız. Yürüdüğünüz eğimli zeminler bir hayli kaygan, düzlükler ise sürpriz su akıntılarıyla dolu. Neyse ki bu esnada kurtarıcımız Columbia Techlite Megavent, spor ayakkabılarımız oldu; adeta yere tutunan tabanı, altında yer alan su geçiş kanalları ve varla yok arası ağırlığıyla keyfimize keyif kattı.

Vadi boyunca aşağıya inerken deneyimli rehberler eşliğinde bu bölgede adını dahi bilmediğimiz birbirinden şifalı bitkilerin yetiştiğini öğrendik. Kuşlara meraklıysanız, vadide 90’a yakın farklı kuş türünü ve güvercinlikleri gözlemleyebilirsiniz. Yalnızca sabahın erken saatlerinde Meskendir Vadisi’ni keşfe çıkmalısınız.

Kapadokya’nın iklim özellikleri sabah ve akşam saatleri arasında bir hayli değişkenlik gösteriyor. Akşamüstüne doğru hava ısısı düşmeye başlıyor. Sabah ile akşam hissettiğiniz sıcaklık arası fark, yaklaşık 10 derece. Vadide yürüyüş planınız varsa mutlaka sabah saatleri için rahat bir şort, hava alan bir tişört giymeli şapka takmalısınız ve ekstra rüzgarlık ya da yağmurluk özelliğine sahip bir yedek üst almalısınız. Bu konuda, Columbia outdoor aktivite kıyafetleriyle bizleri kendine bir kez daha hayran bıraktı.

Outdoor egzersizler esnasında ne giyilmesi gerektiği konusunda sorulan soruları yanıtlamak amacıyla birkaç önemli deneyimimi paylaşmak isterim.

Yürüşümüz esnasında üzerimizde hareket açımızı kısıtlamayan ve hava alan şortlarımız vardı. Hareketli egzersizlerin yer aldığı antremanlarda şort tercih etmem; çünkü eklem açılarını kısıtlayabilir, toplanabilir ve daha kötüsü bacaklara yapışarak antremanınızı olumsuz etkileyebilir fakat deneyimlediğim Columbia Omni-Wick şort çok başarılı ve şık bir ürün. Üzerine güneşe karşı koruyucu Omni-Shade teknolojili tişörtü de tercih ettim. Beni ilk etkileyen yumuşak kumaşı ve şık duruşuydu fakat hava ısınıp tırmanışlar bizi zorlamaya başlayınca tişörtün güneşe karşı koruma etkisini hissettim. Kafamızda nem tutmayan ve nefes alan şapkalarımız vardı. Son olarak, bir anda düşen hava sıcaklığına karşı bizi koruyan rengarenk rüzgarlıklarımız bana Columbia’nın outdoor için tek adres olduğu izlenimini verdi.

Hareketli tempoda ve büyülü doğayla iç içe başlayan Cappadox maceramız, her gün farklı aktiviteler ve Columbia’nın değişik teknolojili ürün deneyimleriyle devam edecek. Maceranın devamını önümüzdeki hafta Coraline Chapatte ve Kıvanç Ergun‘dan dinleyeceksiniz, Uplifers’ı takipte kalın!

Herkese sağlık dolu ve keyifli bir hafta sonu dilerim.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam