C tipi kişilik özellikleri: Küçük detaylar ve gerçekler sizin için çok mu önemli?

Söz konusu kişilik tipleri olduğunda, “A tipi kişilik” veya “B tipi kişilik” özellikleri taşıdığını iddia eden insanlara mutlaka aşinasınızdır. A tipi kişilik özellikleri gösteren insanlar kontrolü elinde tutmayı seven, genellikle çok başarılı olan kişiler olarak bilinirken, B tipi insanlar daha az rekabetçi ve esnektir. Peki C tipi kişilik özelliklerini biliyor musunuz? İşte C tipi kişilik hakkında tüm merak edilenler.

C tipi kişilik nedir?

Öncelikle “C tipi insan ne demek?” sorusunu ele alalım. C tipi kişilik doğru, rasyonel olma ve yaptığı her şeye mantık uygulama konusunda başarılı olan insanları tanımlamak için kullanılır. C tipi insanlarda duygu yerine mantık talep etmek doğal olarak baskın bir özelliktir. Aldatmaca ve dramalarla ilgilenmezler; çünkü onların istedikleri, gerçekler ve verilerdir. Bu baskın özellikleri nedeniyle C tipi kişilik özellikleri gösteren insanların duygudan ve empatiden yoksun oldukları fikrine kapılmak kolaydır. Özellikle çalışırken nadiren duygusallaşırlar. Kişilik tipinin doğası gereği onlar daima mantığa, verilere ve bilime yönelirler.

Detay odaklı, mantıklı ve hazırlıklı olarak tanımlanan bu dikkatli ve becerikli kişilik, herhangi bir tavır almadan önce her şeyin analiz edilmesi gereken bir durumda harikalar yaratabilir. Ancak açılmasını sağlamak zor olabilir, ilişki kurdukları insanlara önce güvenmesi gerekir. Bu da kararlar, gerçeklerden başka herhangi bir şeye bağlı olduğunda gerginliğe yol açar.

C tipi kişiliğe sahip insanlar bir çalışma ortamında, ellerinde bulundurmaları gereken bilgi ve veriler konusunda çok titizdirler. Bu nedenle onları bilim, tıp ve hukuk alanındaki rollerde sıklıkla görebilirsiniz.

Peki acaba siz de C tipi kişiliğe sahip olabilir misiniz? Konu kişilik tipleri olduğunda, kişilik tipini tespit etmek her zaman kolay değildir. Hepimiz benzersiz özellikler ve yeteneklere sahibiz, bu yüzden kendimizi tek bir kişilik tipine ait hissetmemiz zor olabilir. Yine de eğer yukarıda açıkladığımız C tipi kişilik özellikleri sizinkilerle eşleşiyorsa, bunu anlamak için aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz:

 • Günlük yaşamınıza zarar verse bile başkalarına yardım ediyor musunuz?
 • Kararlarınızı uygulamadan önce dikkatlice düşünüyor musunuz?
 • Diğer insanlarla çalışmak zorunda kaldığınızda sinirleniyor musunuz?
 • Stresli olduğunuzda öz denetim üzerinde çalışmakta zorlanıyor musunuz?
 • Kendinizi çevrenizi kontrol ederken buluyor musunuz?
 • Çalışmanızın mükemmel ve kusursuz olduğundan emin olmak için çok zaman harcıyor musunuz?
 • Akranlarınızla iyi geçiniyor ama yalnız çalışmayı mı tercih ediyorsunuz?
 • Duygu ve hislerinizi kendinize saklıyor ve bunları dile getirmekten çekiniyor musunuz?
 • Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi fazla mı yoruyorsunuz?
 • Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı ifade etmekte zorlanıyor musunuz?
 • Duygularınızı ifade edememek sizi umutsuz ve çaresiz hissettiriyor mu?

Bu soruların neredeyse tamamına “Evet.” yanıtı verdiyseniz, bu sizin C Tipi bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşündürebilir. Ama elbette bu kesin bir test değildir.

C tipi kişilik özellikleri nelerdir?

Kişilik tipinizi keşfetmek zorunda değilsiniz ancak bunu bilmek kesinlikle kendinizi daha iyi tanımanıza katkıda bulunur. Tüm kişilik tiplerinde olduğu gibi C tipi insanların da güçlü ve zayıf yönleri vardır. İşte C tipi kişilik özellikleri:

1. Tutarlılar

C tipi bir insan için iş konusunda tutarlı bir iş yüküne, performansa ve sonuçlara dayalı bir merkeze sahip olmak çok önemlidir. Temel olarak, sorunları çözmek ve başkalarıyla çalışmak için benimsediği yaklaşım budur. Bu da onu daima tutarlı kılar.

2. Kontrollüler

C tipi insanlar için önlerine konulan herhangi bir şeye kontrollü bir tepki vermek yine çok önemlidir. Bu nedenle onların hayatında kesinlikle dramatik anlar ya da duygusal dalgalanmalar yoktur.

3. Sakinler

C tipi kişilik özellikleri gösteren insanlar, tüm gerçekleri ortaya koymak için sakin kalmanın önemini bilir ve buna göre davranırlar. Böylece herhangi bir karar vermeden önce gereği kadar veriye sahip olurlar.

4. Yaratıcılar

Bu kadar mantık odaklı birinin yaratıcı olamayacağını düşünebilirsiniz. Ama C tipi insanlar verilerde değerler görürler ve bilgiden yararlanmanın, mevcut bir soruna yeni çözümler yaratmanın yaratıcı yollarını bulurlar.

5. Başkalarının duygularına duyarlılar

C tipi insanlar, başkalarının ihtiyaç ve duygularına duyarlıdır. Barışçıllardır ve herkesin eşit şekilde çalışmasını isterler. İnsanlar genellikle onlardan fikir, tavsiye isteyebilir ve bu insanlar doğuştan başkalarını işbirliğine ikna etme duygusuna sahiptir. Eğer siz de C tipi bir kişilikseniz, demek ki iyi bir takım oyuncususunuz.

6. Çatışmaya dayanıklılar

C tipi kişilikler, çatışmalara son derece dirençlidir, inandıkları fikirleri ifade etmek doğal iradelerine aykırı olsa bile insanlarla iyi geçinmeyi tercih ederler.

7. İstenmeyen değişikliğe uyum sağlamakta zorlanırlar

C Tipi kişilikler yaşamlarında daima tutarlılığın tadını çıkardıkları için, istenmeyen değişiklikler söz konusu olduğunda iç karışıklık yaşayabilir ve huzursuz olabilirler.

8. Küçük ayrıntılara ilgi gösterirler

C tipi kişilikler eldeki veriye dayanarak doğru olma ihtiyacı içinde oldukları için küçük ayrıntılar da dahil olmak üzere her türlü bilgi ve ayrıntıyı ararlar.

9. Dışarıya karşı pasif kalabilirler

C tipi kişilik özelliklerine sahip insanlar başkalarının duygularına duyarlı ve yardım etmeye istekli oldukları için diğer insanları öne çıkarmaya çekinmezler. Bu da onların başkalarına karşı çok pasif olmalarına, hatta yok sayılmalarına neden olabilir.

10. Karamsarlar

C tipi kişilikler arasında olmayacak şeylere takılıp kalmak da çok yaygın bir özelliktir. Sonucu kontrol edebileceğinden emin olmak için en kötü ihtimale odaklanıp kalabilirler.

11. Aşırı duyguları reddetme veya bunlardan kaçınma eğilimine sahipler

C tipi insanlar olacakları kontrol edemezlerse, kendileriyle çok ilgili hale gelebilirler ve dış baskı ve stresten uzaklaşabilirler. Bu da onlarda daha fazla stres ve kaygıya yol açar.

C tipi bir kişiliğe sahip olmanın faydaları

C tipi kişilik özellikleri hakkında artık bilgi sahibisiniz… Peki C tipi kişiliğe sahip kişilerin kanser riskinin daha yüksek olabileceğine dair iddialar olduğunu biliyor muydunuz? Kanıta dayalı çok fazla çalışma bulunmamakla birlikte, C Tipi kişilik özellikleri ile kanser semptomları arasındaki bağlantıyı vurgulayabilecek bazı bilimsel çalışmalar vardır. Sonuçta, duyguları uzun süre bastırmanın, bağışıklığı etkileyebileceğini ve kişiyi çeşitli hastalıklara yatkın hale getirebileceğini biliyoruz.

C tipi kişiliklerin de diğer kişilik tipleri zayıf yönleri olsa da bu insanlar doğal olarak sıcakkanlıdır ve havadan sudan sohbet etmek yerine uzmanlık sahibi oldukları alanlar hakkında konuşmayı tercih ederler. Bağımsız çalışmayı tercih ederler ancak nihai ürünün kalitesine nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda netlerse, bir takımda aktif ve etkili bir rol oynamaya da isteklidirler.

Eğer siz de C tipi bir kişiliğe sahipseniz, benzersiz özelliklerinizle işvereninize ve ilişkilerinize sunacak çok şeyiniz var demektir. Ama aynı zamanda tüm kişilik tiplerinde olduğu gibi, siz de güçlü ve zayıf yönlere sahipsiniz. Tüm bu bilgileri öz farkındalığınızı geliştirmek için kullanabilir ve güçlü yönlerinin farkında olan, geliştirilmesi gereken alanları iyileştirmeye çalışan bir C tipi olmak için çalışabilirsiniz.

Kaynaklar: thomas.co, calmsage, liveboldandbloom

İlginizi çekebilir: Kişilik nedir ve ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!