B tipi kişilik özellikleri: Uyumlu ve rahat olduğunuz için eleştiriliyor musunuz?

Muhtemelen daha önce B tipi kişilik özellikleri taşıyan birine rastladınız ama onun B tipi olduğunu bilmiyordunuz. Çoğu insan belirli bir kişilik tipinin veya bir kombinasyonun özelliklerini taşır. Ama sonuç olarak tüm insanlar bu kategorilerden birine girer. Biz bu yazıda, en yaygın kişilik tiplerinden birini ele alacağız: B tipi kişilik. B kişisi ne demek? B tipi kişilik hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

B tipi kişilik nedir?

B Tipi kişilik özellikleri gösteren kişiler genellikle uyumlu, rahat ve oldukça esnek olarak tanımlanır. B tipi kişilik temel olarak A tipi kişiliğin zıttıdır. A tipi kişiliğe sahip insanlar titizdir, oysa B tipi insanlar çok daha gelişigüzel, tasasız bir yaklaşım benimseme eğilimindedir. Bu insanlar dışa dönük, hevesli, enerjik ve canlı kişilerdir. İnsanların etrafında olmaktan hoşlanırlar, ancak çekim merkezi olma konusunda da başarılıdırlar.

B tipi insanlar, başkalarıyla nasıl iyi ilişkiler kurulacaklarını bilirler ve çoğu zaman sevimli insanlar olarak kabul edilirler. Karşılıklı bir beğeni yaratmak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Tebrik sözleri duymayı ve başarıları hakkında onay almayı dört gözle beklerler. Alkış ve tanınma, B tipi kişilik için en büyük iki ödüldür.

Büyük resimle daha çok ilgilenirler ve genellikle çözüm bulanlar olarak anılırlar. Tüm sorunlara çözüm bulmaya ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmaya çalışırlar. B tipi kişilikler, dikkatli bir şekilde yönetilirlerse, işyerinde güçlü ortaklar olduklarını kanıtlayabilirler. Daha sağlıklı iş ilişkileri kurabilir ve yeni yaklaşımlara açık olabilirler.

Eğer B tipi bir kişiliğe sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız, kendinize aşağıdaki soruları sormanız faydalı olabilir:

 • Yolculuktan ve bir görevi tamamlamaya zaman ayırmaktan keyif alıyor musunuz?
 • Oldukça kolay ilerleyen bir insan olma eğiliminde misiniz?
 • Oyun oynarken sadece eğlenmeye mi odaklanıyorsunuz?
 • Bir şeyler yapmak için sık sık son dakikaya kadar bekler misiniz?
 • Yemek yerken yavaş yavaş yer ve her lokmanın tadını çıkarır mısınız?
 • Genellikle görevleri teker teker mi halledersiniz?
 • İşten uzaktayken rahatlayabiliyor musunuz?
 • Düşük stres seviyelerini korumada iyi misiniz?
 • Bir aktiviteden keyif almaya mı yoksa görevi bitirmeye mi daha çok odaklanırsınız?

B tipi kişilik özellikleri nelerdir?

B tipi bir kişiliğe sahip olup olmadığınızı anlamak veya hayatınızdaki B kişisi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki B tipi kişilik özellikleri, size bu konuda net bir fikir verecektir.

1. Esnekler

B tipi kişilikler genelde programları konusunda son derece esnektir. Başkalarıyla ilgilenirken yumuşak davranırlar ve bu şekilde çalışırlar. Eşsiz, tamamen yeni ve deneysel bir şey denemek için daha önce kullanılanları unutmaya eğilimlidirler. Müsamaha ve esneklik bir yandan avantaj olabilirken, görevin ciddiyet gerektirdiği yerlerde büyük bir dezavantaj olabilir.

2. Kolay kolay strese girmezler

B tipi kişilik özellikleri göstermenin en önemli avantajlarından biri, zorlu durumlara karşı nispeten düşük stres seviyeleri gösterme eğilimi. Bu insanları dikkat ve ciddiyet gerektiren bir duruma soksanız bile, yine de son derece kolay bir şekilde üstesinden gelirler. Hedefleri için gerçekten çok çalışırlar ama bu konuda son derece sessizdirler. Başarısızlık korkusu yaşayarak ve kendilerinden şüphe duyarak kendilerine baskı yapmazlar. Bununla birlikte, duygusal ve fiziksel sağlıkları söz konusu olduğunda, rahat ve kaygısız yaklaşım onlar için başka bir bir avantajdır.

3. Dengeliler

Dengeli yaklaşımları, B tipi kişiliğe sahip insanları daha sevimli hale getirir. Çünkü sabırlarını kaybetme ve saldırgan davranma ihtimalleri daha azdır. Kararları ve hayattaki diğer seçimleri konusunda da daima sakin ve sabırlı kalırlar.

4. Yeni değişikliklere kolay uyum sağlarlar

B tipi kişilikler kuralları konusunda katı değildir. Esneklikleri tam da burada devreye girer. Bu insanlar yeni durumlara uyum sağlamaya hazırlardır. Genellikle başarılı olma yolunda başarısız olmayı umursamazlar. Bu da onları hayatlarındaki çok fazla baskıdan ve gereksiz stresten kurtarır.

5. Çok yaratıcılar

B tipi kişilik özellikleri arasında dikkat çeken bir diğer şey, bu insanların hayalperest ve son derece yaratıcı varlıklar olmaları. Onlar vizyonlarını gerçekleştirme potansiyeline sahiptirler. B tipi kişilikler yaratıcı çözümler tasarlamak için daha fazla zaman harcarlar ve aynı zamanda istisnai uygulayıcılardır. Bu insanlar yeni ve benzersiz fikirler üzerinde beyin fırtınası yapar ve heyecan verici bir şey yaratır. Girdilerinin arkasındaki mantık başkalarına felsefi gelse de, üretken ve yaratıcı bir atmosferde çalışmakta teselli bulurlar.

6. Sürekli ertelerler

B tipi kişilikler, erteleme alışkanlıklarıyla ünlüdür. Bu, onların rahat tavırlarından ve çabuk sinirlenen doğalarından kaynaklanabilir. Ayrıca C tipi kişilikler gibi belirli bir konunun ayrıntılarına bakamazlar.

7. Rahat bir tavırları vardır

B tipi kişilik, genellikle tembel olarak değerlendirilir. Rahat ve dinlenmiş hissetme dürtüleri, kişiliklerinde rahat bir eğilim oluşturur. Rahat tavırları diğerlerinin etrafında kendilerini rahat hissetmelerini sağlasa da, aynı zamanda istenen sıkı çalışmaya uyum sağlayamayacaklarını düşündürebilir.

8. Büyük resme odaklanırlar

B tipi kişilikteki bireyler, küçük resimdense büyük resme daha fazla odaklanırlar. Bu da B tipi insanların en iyi çıktıyı elde etmeye odaklanmak yerine, en iyi sonucu elde etmeye odaklanacakları anlamına gelir. Nihai sonuçtan çok sürece yatırım yaparlar.

9. İyi arkadaşlar

B tipi kişilik özellikleri gösteren kişiler, iyi yanlarınızı ortaya çıkarabilirler. Bu insanlar, sizde fark ettikleri veya sizinle deneyimledikleri kötü şeylerden çok, iyi şeylere odaklanırlar. Bu, B tipi kişiliğin ayırt edici bir özelliğidir. O kadar rekabetçi değillerdir ki, onlarla paylaştığınız ilişkiden bağımsız olarak bir kişinin her iyi özelliğini takdir edebilirler.

B tipi bir kişiliğe sahip olmanın faydaları

Artık B tipi kişilik özellikleri hakkında bilgi sahibisiniz. B tipi kişilikler, genellikle A tiplerinden “zayıf” oldukları için eleştirilirler. Çünkü A tipi kişilik gibi her şeyin en iyisi değillerdir. Ancak birçoğunun bilmediği şey, bu kişilik tipine sahip olmanın da birçok faydası olduğudur.

 • B tipi kişilik, sınırlı enerjisi olduğunu anlar, bu nedenle kendisini asla fazla çalışmaya zorlamaz. Bunun yerine, kendisine yeterince zaman ayırır ve hayatın küçük parçalarının tadını çıkarır. Bu da uzun vadede sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar.
 • Büyük resmi görebildiği için diğerlerinden daha yaratıcıdır. Hiçbir şeyin hayal gücünü sınırlamasına izin vermez, bu da başarının zirvesine ulaşmasına yardımcı olur.
 • Ekiplerde yeni fikirlere açıktır ve yenilikçi fikirleri asla bastırmaz. Ekip üyeleri, büyümelerine asla karşı çıkmaya çalışmadığı için onunla çalışırken daha rahat hissederler.
 • Kişilik tipi gereği herkese şefkatli bir arkadaş olabilir. İnsanlar destekleyici olduğu için onu sever ve herkes onunla arkadaş olmak ister.
 • B tipi kişilik, hayattaki her durum hakkında her zaman iyimserdir. İyi stres yönetimi becerileri nedeniyle hayal kırıklıklarını başkalarından çıkarmaz. Böylece herkes onun yanında kendini daha rahat hisseder.

Kaynaklar: thepleasantpersonality, verywellmind

İlginizi çekebilir: Kişilik tipleri ve özellikleri: A, B, C ve D kişilik tiplerinden hangisine aitsiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!