Büyük tavizler vermeden ilişkinizi kurtarmanın 6 yolu

Çoğu ilişki elmanın diğer yarısını, yani sizi her yönden olmasa da, tamamlayacak birisini bulma gayesiyle başlıyor. Kuşların uçuştuğu, her şeyin tozpembe göründüğü, hiç bitmesin istediğiniz bir rüyada gibi hissettiğiniz cicim aylarından sonra ise asıl savaş başlıyor. İlişkinize tamam mı, devam mı demek atacağınız doğru adımlara bağlı. Her şeyin adeta pamuk ipliğine bağlı olduğu mutlu bir ilişki için ise, birtakım tavizler vermek gerekebiliyor. Ancak bu tavizleri verirken kantarın topuzunu kaçırmak, ilişkileri adeta bir iktidar mücadelesine dönüştürüyor.

ilişki

Prof. Dr. Mark D. White ve Prof. Dr. Barton Goldsmith’in ilişkiler konusunda yazdıklarından ilham aldık ve Uplifers olarak güç mücadelesine dönüşen ilişkiler ve taviz verme konusunda dikkat etmeniz gerekenleri 6 maddede sizler için özetledik:

Birbirinize daha iyi davranın

İlişkinizde olumsuz bir dinamik oluştuğunda atabileceğiniz en önemli adımlardan birisi, flört etmeye başladığınız günlerdeki gibi birbirinize güzel davranmanız olacaktır. Bunun için büyük çabalar sarf etmenize hiç gerek yok. Güzel bir sofra hazırlamak ya da elinizde bir buket çiçekle eve gelmek gibi küçük jestler yapmak büyük bir fark yaratacaktır.

Beraber vakit harcamaya özen gösterin

Partnerinizle duygusal bir bağ kurmakta zorlandığınız zamanlarda hayat adeta bir cehenneme dönüşür. Gerekli destekten de yoksunsanız, işler istediğiniz gibi rayında gitmez. Tüm enerjiniz bitme noktasına gelir ve akşamları kendinizi farklı odalarda farklı işlerle meşgulken bulursunuz. Bunu önlemek için en azından birkaç akşamınızı beraber geçirmeye özen gösterin. Beraber televizyon izleyin, hatta mümkünse sohbet etmeye çalışın. Halletmeniz gereken işler varsa bile, aynı odada halletmeye gayret sarf edin. Uzun süreli heyecan ve mutluluk için yeni yollar keşfedin.

ilişki 2

Partnerinizle ilgili olumlu düşünmeye çalışın

Partnerinizi eleştirip durmaktan bir türlü kendinizi alamıyorsanız, söz konusu davranışı hakkında olumlu şeyler düşünmeye çalışın. Hatalarıyla başa çıkmanın yollarını arayın. Onu hâlâ ya da bir zamanlar deli gibi sevdiğinizi anımsayın. Aşkınızı ilk günkü gibi canlı tutmak için kibarlığı elden bırakmayın.

Büyük tavizlerden kaçının

Partnerlerden biri veya her ikisi de diğerinin isteklerini karşılamak uğruna büyük değişimler geçiriyor, tavizler ilişkinize hizmet eder hale geliyorsa, sağlıklı bir ilişkiden bahsetmek zor. Verilen büyük tavizlerden en önemli ikisi ise duygusal ve fiziksel yakınlık. Taraflardan biri fiziksel yakınlığa ihtiyaç duyarken, diğeri duygusal yakınlık talep edebilir. Bu noktada, karşı tarafı memnun etmeye çalışayım derken dengeleri bozmayın ve her iki ihtiyacı da aynı anda karşılamaya çaba gösterin.

Sizi siz yapan şeylerden taviz vermeyin

Biriniz telefonla konuşurken diğerinin televizyonun sesini kısması ya da partnerinize ev işlerinde yardımcı olmak adına televizyondaki maç keyfinden vazgeçmeniz büyük birer taviz değil. Ancak ne zamanki bizi biz yapan şeylerden tavizler vermeye başlarız, işte o zaman ilişkide çatırtı sesleri duyulur. Artık siz ‘siz’ olmaktan çıktıysanız, verdiğiniz tavizleri gözden geçirmenizde fayda var.

ilişki 1

Yardım almaktan çekinmeyin

Eğer tüm bu saydıklarımız yetersiz kalıyorsa, hemen gemileri yakıp pes etmeyin. Daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, size yardımcı olacak binlerce kitap okumanız ya da bir uzmana danışmanız mümkün. Yıllardır emek harcadığınız bir ilişkiyi bir çırpıda bitirmemek için, yapacağınız tek şeyin yalnızca daha fazla iletişim kurmak olduğunu unutmayın.

İlişkilerinizde yaşadığınız tartışmaları yapıcı ve olgun bir şekilde yönetebilmek sizin elinizde!

Kaynak

Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!