Burun akıntısı durdurma yöntemleri nelerdir: Burun akıntısı nedir, neden olur, nasıl geçer?

Havalar soğumaya başladığında pek çoğumuzun karşılaştığı bir sorun olan burun akıntısı, yaygın görülen ve çoğu zaman kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı, nezle, alerji gibi farklı rahatsızlıkla birlikte de ortaya çıkabilir. Kış mevsiminde genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlarla kendini gösteren burun akıntısı, toz ve polenlerin arttığı bahar mevsiminde de alerjik nedenlerden kaynaklanabilir. Yaygın görülen burun akıntısı, nefes almayı zorlaştırmasının yanı sıra özellikle geniz ve boğaz akıntısına dönüştüğünde tıbbi müdahale gerektirebilir. Peki burun akıntısı nedir, neden olur ve burun akıntısı durdurma yöntemleri nelerdir?

Burun akıntısı nedir?

Burun akıntısı alerji kaynaklı olabileceği gibi, sağlık problemlerinin de habercisi olabilir.

Burun akıntısı, aslında burundaki mukus tabakasının fazlasının dışarı atılmasıdır. Doktorlar tarafından rinore ya da rhinorrhea olarak adlandırılan burun akıntısı, vücudumuzun, kendisini yabancı maddeler, virüsler ve alerjenlerden arındırmak için başvurduğu bir savunma mekanizmasıdır. Kelime kökeni ise, Yunanca burun anlamına gelen “rhino” ve akış anlamına gelen “rrhea” kelimelerinin birleşmesinden oluşur.

Burundaki mukus tabakası, havadaki kalıntıları, bakteri ve virüsleri süzerek hava kanallarından akciğerlerimize ulaşmalarını engellemeye yarar. Burundan atılan mukus ise, burun akıntısı olarak adlandırılır. Kısa süreli burun akıntısı aslında bağışıklık sisteminizin çalıştığının göstergesidir.

Burun akıntısı farklı şekillerde görülebilir. Sürekli akan bir su şeklindeki akıntı nezleye işaret ederken, virüslerin neden olduğu akıntılar genellikle koyu kıvamlıdır. Alerjik kaynaklı akıntılar genellikle renksizdir.

Burun akıntısının başlıca sebepleri

Burun akıntısı nezle, grip gibi hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi, alerjik nedenlere bağlı olarak da oluşabilir. Burun içerisin de yer alan dokuları tahriş eden herhangi bir şey, burun akıntısına neden olabilir. Burundaki mukus tabakasının fazla üretilmesi kaynaklı burun akıntısının başlıca sebepleri şunlardır:

 • Soğuk algınlığı
 • Mevsim geçişleri ve ani hava değişiklikleri
 • Polen, toz gibi alerjenler
 • Kuru hava
 • Virüsler
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Kronik nedenler
 • Burna kaçan yabancı cisimler
 • Aşırı burun spreyi kullanımı

Burun akıntısı durdurma yöntemleri

Sebebini bilmediğiniz bir burun akıntısı problemiyle karşı karşıyaysanız, öncelikle bir doktora muayene olmanızda fayda var. Sık karşılaşılan ve ciddi rahatsızlıklardan bağımsız olarak ortaya çıkan burun akıntısı problemine hızlı çözüm bulabilmek ve çabucak iyileşmek istiyorsanız, aşağıda yer alan burun akıntısı durdurma yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Burun akıntısı nasıl geçer?

Bol sıvı tüketin.

Bol su içmek, pek çok sağlık sorunu ve rahatsızlıkta olduğu gibi, burun akıntısı için de en etkili çözümlerden biri. Eğer soğuk algınlığı söz konusu ise, tavuk suyu çorbası, çaylar ve bitkisel karışımlarla hazırlanan sıcak içecekler de içinizi ısıtarak daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir.

Burun akıntısı yaşadığınız zamanlarda vücudunuzun dehidrate olması, mukus tabakasının kalınlaşıp yapışkanlaşmasını arttırarak akıntının daha uzun sürmesine neden olur. Bu dönemde kahve ve alkollü içecekler gibi vücutta dehidrasyona neden olan içeceklerden uzak durmanızda da fayda var.

Bitki çayları için.

Bitki çaylarını içmeden önce buharını solumak burun kanallarını rahatlatabilir.

Burun akıntısı ve soğuk algınlığı ile karşı karşıya olduğunuz dönemlerde, sıcak bitki çayları tüketmek faydalı olacaktır. Özellikle antiemflamatuvar ve antihistaminik etkisi olan papatya, zencefil ya da nane gibi bitkilerin çaylarını tercih edebilirsiniz. Hazırlayacağınız sıcak çayı içmeden önce buharını içinize çekmek de burnunuzu rahatlatabilir.

Sıcak kompres yapın.

Alnınıza ve burnunuzun üzerine sıcak kompres yapmak, sinüsler üzerindeki baskıyı azaltarak tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilir. Burnunuza kompres yapmak için sıcak suyla ıslattığınız yumuşak bir bezi günde birkaç kez burnunuzun üstüne ve alnınıza hafif basınçlarla uygulayabilirsiniz.

Buhar banyosu deneyin.

Ilık buhar, burnun içindeki mukus zarlarını yumuşatarak burun akıntısını durdurmanıza yardımcı olabilir. Duşunuzun sonunda sıcak su akarken bir süre banyoda kalabilir ya da ılık su dolu bir kaseden buhar soluyabilirsiniz. Dilerseniz ılık suya karıştıracağınız okaliptüs, nane, çam, biberiye, çay ağacı ya da kekik gibi bitkilerin yaprakları ya da yağları ile de nefes açıcı bir karışım oluşturabilirsiniz.           

Kuru havadan uzak durun.

İçinde bulunduğunuz ortamı nemlendirmek de burun içindeki mukus tabakasını yumuşatmanıza yardımcı olur. Yumuşayan mukus tabakası burnu daha hızlı terk ederken, akıntı probleminin de daha çabuk çözülmesini sağlar.

Burnunuzu tuzlu su ile temizleyin.

1 bardak su ile 1 çay kaşığı tuzu karıştırarak dinlendirin ve burnunuzu tuzlu su ile temizleyin. Sabah akşam uygulayacağınız bu yöntem burun içi tabakasının iyileşmesini hızlandırırken akıntıların daha hızlı uzaklaştırılmasını sağlayarak akıntı problemini de azaltacaktır.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Dinlenmek, burun akıntısına neden olabilecek rahatsızlıkların iyileşmesi için en etkili ilaçlardan biridir.

Vücudun başvurduğu savunma mekanizmalarından biri olan burun akıntısı, genellikle bir sağlık problemiyle birlikte ortaya çıkar. İyi hissetmediğiniz zamanlarda kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri de dinlenmektir. Uyku, bedeninizin kendisini yenilemesi için de oldukça etkili bir ilaç.

Burun akıntısı için bitkisel çözümler

 • Nane yağı: Nanenin ferahlatıcı etkisi, burun akıntıları için de oldukça etkili bir çözüm. Kaynamış su içerisinde damlatacağınız birkaç damla nane yağının buharını solumak, burnunuzun iç kanallarınızı yumuşatır.
 • Okaliptüs yağı: Tıpkı nane yağı gibi rahatlatıcı etkisi olan okaliptüs yağını bir mendile damlatarak, akıntı esnasında koklayabilirsiniz.
 • Sarımsak: Doğal antiseptik olan sarımsak, burun akıntısının çözümüne de yardımcı olabilir. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, bir bardak suya ekleyeceğiniz 2-3 diş sarımsağı kaynatarak da içebilirsiniz.
 • Zerdeçal: Doğal bir mucize olan zerdeçalı doğrudan tüketebileceğiniz gibi, ılık sütle karıştırıp içebilirsiniz.
 • Turunçgiller: Vücudunuzun güçlenmesine yardımcı olmak için portakal, limon, kivi, mandalina gibi C vitamini bakımından zengin meyveleri yiyebilir, dilerseniz suyunu sıkarak da tüketebilirsiniz.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesinin burun akıntısını durdurucu etkisi için, 1 bardak ılık su içerisine 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.
 • Limon – zencefil: Bir araya geldiğinde oldukça şifalı bir ikili oluşturan limon zencefili, çay şeklinde tüketerek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz. Limonun C vitamini içeriği içeriği ile zencefilin antibakteriyel özelliği bir araya geldiğinde farklı solunum yolları problemlerinizi çözmenize de destek olabilir.
 • Çam esansı: Çam esansı solumak da burnunuzu rahatlatabilir.
 • Hardal yağı: Antibiyotik özelliğe sahip hardal yağını, az miktarda ısıtıp damlalık yardımıyla burnunuza damlatarak burun kanallarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli not:

Yukarıda saydığımız yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Özellikle hamileyseniz, herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, ciddi bir sağlık probleminiz varsa ya da çocuklarınız için bu yöntemlerden herhangi birini uygulamayı düşünüyorsanız, bir uzman onayı almayı ihmal etmeyin.

 

Kaynaklar:
Healthline
Verywellhealth

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!