Portakal, tek C vitamini kaynağı değil: C vitamini deposu 10 besin

Kışın en çok ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerden biri C vitamini. Hem metabolizmamız, hem de bağışıklık sistemimiz için çok önemli işlevlere sahip olan C vitamini, vücudumuzda depolanamadığı için her gün almamız gereken vitaminlerden biridir. C vitamini denildiğinde aklımıza ilk gelen besinler turunçgiller olsa da çok daha fazla besin C vitamininin önemli kaynaklarındandır.

Mevsiminde toplanmış ve taze olarak tükettiğimiz yiyecekler daha fazla C vitamini barındırmaktadır. Bununla birlikte C vitamini hassas bir vitamin olduğu için ışıktan, sıcaktan etkilenmekte ve zamanla besinin içerisinde azalmaktadır. Sonuç olarak C vitamininden zengin olan besinlerde bile, bu yiyeceklerin nasıl yetiştirildiğine, depolandığına ve pişirildiğine bağlı olarak C vitamini miktarları farklılık gösterebilir.

Çok sık hastalanıyorsanız ve hastalığınız çok uzun sürüyorsa, yaralarınız yavaş iyileşiyorsa, tırnaklarınız kolay kırılıyorsa, saçlarınızda kuruluk varsa, vücudunuzda morluklar oluşuyorsa ve herhangi bir kanama olduğunda uzun süre durmuyorsa, C vitamini yetersizliği yaşıyor olabilirsiniz. Günlük C vitamini ihtiyacı çocuklarda 40-60 miligram arasında, yetişkinlerde 75-90 miligram arasında, gebelerde ve sigara içenlerde 120 miligram civarındadır. Şimdi C vitamini içeriği bakımından en zengin besinleri tanıyalım.

Kırmızı biber

Yaklaşık 150 gram kırmızı biber, ortalama 180 miligram C vitamini içerir. Bu da günlük C vitamini ihtiyacınızın 2 katını alabileceğiniz anlamına gelir.

Yeşil biber

Kırmızı biber kadar çok C vitaminine sahip olmamasına rağmen, yaklaşık 150 gram yeşil biber 120 miligram C vitamini içeriği ile günlük ihtiyacınızın üzerinde C vitamini almanızı sağlar.

Kivi

Tek bir kivi ile yaklaşık olarak günde 60 miligram C vitamini alabilirsiniz. Bir miktar daha C vitamini içeren besinlerin tüketimi ile günlük ihtiyacınızı kolayca tamamlayabilirsiniz.

Portakal

C vitamini içeriği ile ünlü portakal aslında sadece 51 miligram C vitamini içerir. Bu da günlük ihtiyacınızın altında kalan bir miktar, ancak portakal suyu içtiğinizde, içerisinde en az iki portakal barındıracağı için günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Çilek

Tek bir çilek günlük ihtiyacınızın %10’undan fazlasını oluşturan 7 miligram C vitamini içerir.

Karnabahar

150 gram karnabahar, 50 miligram C vitamini içeriği ile vücudunuzun her gün ihtiyacı olan C vitamininin önemli bir kısmını karşılar. 

Greyfurt

Yarım greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık 2/3’ünü karşılamaktadır.

Bezelye

Bir fincan kadar bezelye, 60 miligram C vitamini içerir ve geri kalan miktarını kolayca tamamlamanıza yardımcı olur.

Frenk üzümü

Frenk üzümünün 100 gramında, günlük gereksiniminizin yaklaşık olarak 2 katı olan 180 miligram C vitamini bulunmaktadır.

Mango

Günde bir mango yemek, ortalama 122 miligram C vitamini içerdiğinden, vücudunuza günlük ihtiyacınızdan biraz daha fazla C vitamini sağlar.

İlginizi çekebilir: Nane çayı tüketmeniz için 6 neden

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam