Nane çayı tüketmeniz için 6 neden

Kış mevsimine yaklaştıkça sıcak içecek tüketimimiz gün geçtikçe artıyor. Bu içecekler yoğun olarak klasik çay ve kahveden oluşsa da çay konusunda çok daha fazla içecek seçeneğimiz var. Bugün size o seçeneklerden biri olan nane çayından bahsedeceğim.

Nane, günlük hayatımızda taze ve kuru olarak yiyeceklerimizin içerisinde kullandığımız bir besin. Özellikle baharat olarak kullandığımız kuru nanenin olmadığı ev yoktur sanırım. Nane çayını ise “nane-limon” olarak hastalık zamanlarımızda duyabiliyoruz. Nane çayının günlük hayatınızda daha fazla yer alması için pek çok neden var.

Neden nane çayı tüketmelisiniz?

  1. Nane çayı, nane yapraklarının demlenmesiyle elde edilen bir çaydır ve sıcak olarak tüketilmektedir. Kafein içermeyen bir çay olduğu için de kafeinle ilgili bir sorunu ya da uyku problemi olan kişilerin tüketmesinde bir sakınca yoktur. Nane çayı, içerisinde bulundurduğu mentol etken maddesi ile vücuttaki birçok sisteme faydalıdır ancak bununla birlikte mentole karşı hassasiyeti ya da alerjisi olan kişilerin de naneden uzak durması gerekir.
  2. Nane çayının etken maddesi mentol genel olarak sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Antispazmodik veya sedatif etki olarak adlandırılan bu etki zihnin ve bedenin stresten kurtulmasını sağlar. Aynı zamanda antienflamatuar içeriğe sahip olan nane çayı, vücut sıcaklığının ve tansiyonun optimal seviyesine getirilmesini sağlayarak bedeni, fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatır.
  3. Vücut sıcaklığını dengeleme etkisi ile ateşin düşürülmesinde önemli bir rolü vardır. Sıcak olarak tüketilen nane çayı bir yandan terlemeyi sağlarken bir yandan da içindeki mentol vücudun içeriden soğumasını sağlar. Bu durum ateşin düşürülmesinin yanı sıra iyileşme sürecini de hızlandırır. Antienflamatuar etki, bağışıklık sistemini de güçlü kılarak iyileşmeye yardımcı olmasının yanı sıra hastalıkların oluşmasını önler. Düzenli nane çayı tüketimi hastalıklardan korunmayı sağlar.
  4. Antispazmodik etkisinden dolayı mide bulantısının giderilmesini sağlar. Bu durum sadece hastalık durumda değil, araba, uçak ve gemi gibi araçlarda seyahat edilirken yaşanan bulantı problemi için de geçerlidir. Öksürmeye neden olan kasılmaları, antispazmodik etkisi ile rahatlatarak öksürüğün boğazı tahriş edici etkisini giderir. Göğüs ve soluk borusundaki kasları gevşetip grip ve soğuk algınlığında yaşanan nefes daralması durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  5. Nane, çay ya da yağ olarak binlerce yıldır birçok sindirim sistemi rahatsızlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Arkeolojik çalışmalar, nane şekerinin 10.000 yıl öncesine kadar bir besin takviyesi olarak kullanıldığını göstermiştir. Nane çayı, gaz giderici olarak bilinmekte ve midede kramp oluşturan gaz birikimini azaltmak için kullanılmaktadır. Ayrıca safra salgılanması için safra kesesini uyarır ve bağırsak hareketlerini destekleyerek sindirimi hızlandırır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), ishal ve kabızlık tedavisinde, sindirim sistemindeki kasların üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu için nane çayı kullanılmaktadır. 
  6. Çeşitli nedenlerden oluşan ağız kokusu nane çayı ile giderilebilmektedir. Antibakteriyel içeriği ile ağızda bulunan ve kötü kokuya neden olan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak ağız kokusunu iyileştirici bir özellik gösterir. Mentol aroması ile de mevcut kötü kokunun yok edilmesini sağlar. Özellikle diş fırçası ve macunu olmayan bir ortamda, bir öğün sonrasında oluşan kötü kokuların giderilmesi için nane çayı tüketebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sıklıkla tüketilen nane şekerleri hem kalori içeriği bakımından hem de şekerin dişlere zarar verici etkisinden dolayı tercih edilmemelidir.

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam