Bugünden başlayarak hayatınızı değiştirmek için atabileceğiniz 7 adım

Hayatımızda köklü bir değişiklik yapmak istediğimizde, birçoğumuz bunu uzak bir hayal olarak görürüz. Hayat her zamanki akışında devam ederken yapmak istediğimiz değişikliklerin karşısında hemen “Artık çok geç” cümlesi aklımızdan geçer. Hayatımızı yeniden kurmanın artık mümkün olmadığını düşünürüz.

Oysa eski, bildik rutinlere takılıp kalmak yerine hayatınızda anlamlı değişiklikler yapmak, daha mutlu ve daha başarılı olmanızı sağlayabilir. Üstelik bunun için beklemek zorunda değilsiniz, hemen bugün başlayabilirsiniz. İşte size hemen bugünden itibaren hayatınızda yapabileceğiniz değişiklikler:

1. Gelecekte olmak istediğiniz kişi için alıştırma yapın

Gelecekte olmak istediğiniz kişiye ulaşmak için bugünden itibaren çalışmanız gerekiyor. CEO ve liderlik uzmanı Peter Bregman, Harvard Business Review’deki makalesinde bu konu için şöyle diyor:

“Şimdi yapmanız gereken çok daha önemli şeyler olsa bile geleceğiniz için vakit ayırmanız gerekiyor. Üstelik, bunun karşılığını hemen almayacak olsanız bile…”

Aslında Bregman’ın bu tavsiyesi, hayatta yapmak istediğiniz her türlü değişiklik için geçerli. Eğer vücudunuzu şekle sokmak istiyorsanız veya yeni bir işe atılmak istiyorsanız, bunu bir gecede başaramazsınız. Değişimi beklemek yerine, bunu öncelik haline getirip ne kadar meşgul olsanız da her gün bunun için ufak adımlar atmalısınız.

2. Hayatınızı mutluluğun etrafında şekillendirin

Mutluluk size tamamen soyut bir kavram gibi gelebilir. Bir hediye veya bir paket çikolata sizi kısa süreliğine mutlu etse de kalıcı bir mutluluk sağlamaz. Ancak Stanford Üniversitesi’nin meşhur “Hayatı Tasarlama” derslerine göre mutluluğun anlamını keşfedebilir ve hayatınızı buna göre yeniden inşa edebilirsiniz. Mutluluğu soyut bir kavram olarak takip etmek yerine, onu günlük hayatın bir parçası haline getirebilirsiniz. Bunun için öncelikle sizi nelerin mutlu ettiğini, ne zaman mutlu olduğunuzu, neden mutlu olduğunuzu yazarak başlayın. Bir süre sonra bu yazdıklarınız arasındaki ortak noktayı keşfettiğinizde, onları belli bir yapı haline getirebilirsiniz.

İlgili yazı: En sık kullandığınız kelimeleri değiştirin, hayatınız değişsin

3. Boşa kürek çekmeyin

Eğer bir süredir belli bir konuda başarılı olmaya çalışıyorsanız ve bir türlü işler istediğiniz gibi gitmiyorsa ve bu durum sizi mutsuz ediyorsa, artık vazgeçip başka bir şeylere yönelmenin vakti gelmiş demektir. Bu sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez, aksine bir şeylerin yolunda gitmediğini ve kendinizi mutlu etmek için gereken olgunluğa sahip olduğunuzu gösterir.

İlgili yazı: İyi hissetmek için ihtiyacınız olan şey işe gitmemek değil, hayat rutininizi değiştirmek

4. Ara verin

Eğer imkanınız varsa tatile çıkın. Kendinizi yeniden şarj edin, her şeyi bırakın, zihninizi yeniden canlandırın. Yapılan çalışmalara göre tatile çıkmak, beyniniz için “yeniden başlat” tuşuna basmakla aynı şey. Stresinizi yok ediyor ve size ihtiyacınız olan tazeliği sağlıyor.

Eğer tatile gidemiyorsanız üzülmeyin, sadece ufak bir ara verin. 2009 yılında Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre çalışırken düzenli olarak mola veren işçiler, moladan sonra işlerinde yüzde 13 daha başarılı oluyor. Araştırmalar sessiz bir yerde meditasyon yapmanın veya kısa bir yürüyüşe çıkmanın en iyi mola aktiviteleri olduğunu söylüyor.

5. Çevrenizi iyi seçin

Lise yıllarında anne babanızdan “Yanlış insanlarla arkadaşlık etme, onlar seni yoldan çıkarabilir” cümlelerini duymuş olabilirsiniz. Anne babalarınız pek de haksız sayılmaz. Harvard Tıp Fakültesi’nde Dr. Nicholas Christakis tarafından yapılan bir araştırmaya göre çevresinde gülümseyen, pozitif davranışlar sergileyen insanlar olanlar, çevresi negatif insanlarla dolu olanlara göre daha iyi davranışlar sergiliyor.

Bu size ilk başta çok önemli bir şey gibi görünmeyebilir. Ama etrafınızdaki negatif insanlardan uzaklaşın, sonuçlarına inanamayacaksınız.

İlgili yazı: Değişikliğe giden yolda atmanız gereken temel adımlar

6. Hedefinize engel olan her şeye hayır deyin

Warren Buffet 25 yıldır kendisiyle birlikte çalışan pilotuna hayattaki 25 hedefini yazmasını istemiz ve daha sonra bunların ilk 5 tanesini belirlemesini söylemiş. Sonra pilota dönüp “Şimdi sadece bu 5 hedefin peşinden git ve geri kalan her şeye hayır de” demiş.

Siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Yapabileceklerini genişletip kendinizi zorlamak yerine, en çok istediğiniz şeylere odaklanabilirsiniz. Örneğin yeni bir işe mi başlamak istiyorsanız, zamanınızı boşa harcamanıza neden olan aktivitelere hayır demeyi öğrenin. Kendinizi ve hedeflerinizi önemsediğiniz zaman, beklediğiniz pozitif değişiklikler hızlıca gerçekleşir.

7. Her gün kendinizi zorlayacak bir şey yapın

Her ne kadar rahatsızlık verici de olsa bir şeyleri değiştirebilmenin tek yolu konforlu bölgenizden çıkmakla başlar. Karnınıza ağrılar girmesine neden olan, sizi ürküten ama yaparsanız da başarılı olacağınıza inandığınız şeyler mi var? Hemen bunların üstüne gidin ve konforlu bölgenizin dışına çıkın. Korkularınızla yüzleşin. Hayatınızda her zaman istediğiniz o değişikliği yapmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Kaynaklar:
Journal Thrive
Medium.com
Inc.com
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!