İyi hissetmek için ihtiyacınız olan şey işe gitmemek değil, hayat rutininizi değiştirmek

İşe gitmeyip yatakta keyif yapmak, kitap okumak, evinizi düzenlemek, yüzlerce maile cevap yazmamak istediğiniz günler oluyor mu? Büyük ihtimalle oluyordur ancak patronunuza veya yöneticinize gerçeği söylemek yerine birçok kişi gibi hasta olduğunuzu söyleyerek izin istiyorsunuzdur.

İlgili yazı: Patronunuzdan kafa dinlemek için izin istemenin yolları

Ancak son günlerde İngiltere’de bu yaygın davranışı ortadan kaldırmak için bazı adımlar atılıyor. Onların “mental health day” dedikleri, Türkçe’de ise eskilerin “kafa dinleme izni” dedikleri bu izin günleri aslında temelde yöneticinize biraz kendinizi dinlemek için zamana ihtiyacınız olduğunu söyleme esasına dayanıyor.

İngiltere’nin Kamu Politikaları Araştırma Enstitüsü geçtiğimiz ay bir açıklama yaparak bu şekilde izin isteyen çalışanların sayısının gün geçtikçe arttığını duyurdu. Diğer izinlerden farklı olarak önceden programlanmayan, bir gün önce veya aynı gün talep edilen bu iznin amacı, zaman zaman bunalan çalışanlara biraz rahatlamaları için zaman tanımak. Bunun için yalan söylemenize, bahaneler uydurmanıza gerek yok.

İlgili yazı: İş dünyasının dengesiz ortamında, denge düzeyinde kalabilmek için Yoga

İşte burada bir başka gerçekle yüzleşmek gerekiyor. Bir gün işe gitmemek aksayan ev işlerinizi toparlamanıza yardımcı olabilir ancak işe gitmeme sebebiniz yaşadığınız stresten kaynaklanıyorsa, bir günlük ara mucizeler yaratmayacak. Stresin kaynağını çözmediğiniz sürece, ertesi gün işe geri döndüğünüzde veya birkaç gün sonra yine aynı stresle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Kendini iyi hissetmek varılan bir nokta değil, bir süreçtir. Yani bir gün işe gitmeyince tüm stresinizden arınıp, geri kalan günlerde kendinizi iyi hissedeceğinizi düşünmeyin. İzin isteyip bir günü yatakta geçirmek yerine, uykunuzu düzene sokun ve her gün yeterince uykunuzu aldığınızdan emin olun. Böylelikle gün içinde karşınıza çıkan zorluklara karşı hazırlıklı olursunuz. Bir gün izin alıp evde sağlıklı şeyler pişirmek yerine düzenli olarak sağlıklı beslenme rutini oluşturun.

İlgili yazı: İş dünyasındaki bencil insanlarla nasıl mücadele edebilirsiniz?

Hayatın her aşamasında farklı farklı stres kaynaklarıyla karşılaşıp mücadele ediyoruz. Günümüzde stres kaçınılmaz bir gerçek. Ancak hayatınızda yaptığınız seçimlerle bedeninizi ve zihninizi strese hazırlıklı, dayanıklı hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar:
Thrive global
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!