İş dünyasındaki bencil insanlarla nasıl mücadele edebilirsiniz?

İndirim alamadığı sürece ödeme yapmayan müşteriler, toplantılarda önünüzü tıkayan ve sonra tüm başarıyı kendine mal eden iş arkadaşları, mutfaktaki salatanızı bitiren ve sonra da sosu beğenmediğini söyleyenler… İş dünyası bencil insanlarla dolu. Bunu engellemek için en büyük görev iş dünyası liderlerine düşüyor. Öncelikle patronların bencil kişileri işe almamaları, bu kişilerle iş ortaklığı yapmamaları gerekiyor. Çünkü bencillik bulaşıcıdır ve çalışma ekipleri üzerinde toksik etki yaratır. Bencil insanlar yetkin olsalar bile, sadece kendi çıkarları için sadık olurlar.

İş dünyasındaki bencil insanlarla nasıl mücadele edebilirsiniz?
Eğer karşınızdaki bencil birinin hedeflerini bilirseniz, davranışlarını öngörmek mümkün hale gelir.

Tüm bunlara rağmen maalesef hepimiz iş dünyasında bencil insanlarla karşılaşıyoruz. Wharton Üniversitesi’nden Profesör ve yazar Adam Grant, bencil insanların darbeleriyle nasıl mücadele edebileceğimiz üzerine TED konuşmaları yapıyor, yazılar yazıyor. İşte iş dünyasında bencil insanlarla mücadele etmek için Grant’in önerilerinden bazıları:

1. İyi yönlerini bulun

Bazı insanlar tüm ilişkilerinden bencildir. Bu tür kişilere genellikle sosyopat deniliyor. Ancak bazıları sanıldığı kadar kötü insanlar olmayabilir. Zamanında çok fazla canları yandığı için veya kurumsal dünyanın acımasız olduğunu düşündükleri için bencil davranıyor olabilirler.

İlgili yazı: Narsisizm: Hayranlık, övülme ve ilgi döngüsü içinde hapsolma

İş dünyasında karşılaştığınız bencil kişilerin davranışlarına dikkat ederseniz, onların daha az bencil oldukları zamanları, iyi yönlerini fark edebilirsiniz. Bu zamanların veya iyi yönlerin ortak noktasını keşfettiğinizde, o kişilerle daha farklı bir etkileşimin yolunu da bulmuş olursunuz.

2. Düşüncenizi yüksek sesle dile getirin

Birçoğumuz gerçekten aynaya bakıp, iç yüzümüzle hesaplaşmayı sevmeyiz. Bu yüzden birçoğumuz bencil olduğumuzu bilmiyor veya bunu bilmek istemiyor olabiliriz. Bazen gerçekten kim olduğumuzu duymak, birinin bize aynayı tutması içimizdeki en etik, en kibar insanı ortaya çıkarmamızı sağlayabilir. Bu yüzden karşınızdaki kişiyle ilgili düşüncelerinizi açıkça dile getirmekten çekinmeyin. Bunun, karşınızdaki kişinin iyiliği için olduğunu unutmayın.

İş dünyasındaki bencil insanlarla nasıl mücadele edebilirsiniz?
Birçoğumuz bencil olduğumuzu bilmiyor veya bunu bilmek istemiyor olabiliriz.

İlgili yazı: Profil fotoğrafınızı görenler gerçekte ne düşünüyor?

3. Bencil insanların hedeflerini anlayın

Eğer karşınızdaki bencil birinin hedeflerini bilirseniz, davranışlarını öngörmek mümkün hale gelir. Bencil davranışların bu hedeflere zarar verdiğini görmesini sağlarsanız, bu davranıştan vazgeçmesi için o kişiye bir yol sunmuş olursunuz.

Her iş yerinde vericiler, her zaman almaya hazır olanlar ve ne kadar verirseniz o kadarını alabileceğiniz insanlar vardır. Kurumsal psikolog Adam Grant, TED konuşmasında bunları anlatıyor. Gelin, Grant’in konuşmasına da bir kulak verin:

Kaynak:
Thrive Global

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!