Narsisizm: Hayranlık, övülme ve ilgi döngüsü içinde hapsolma

‘Narsisizm’ terimi; anlamını sudaki yansımasını görünce kendisine aşık olan genç adam Narcissus’tan alır. Narsist kişiler, kendilerinin diğer insanlardan daha özel ve üstün olduklarına inanırlar. Davranışları da bu doğrultuda olur. Diğerlerinin ihtiyaçlarına ve duygularına dikkat etmede eksiktirler. Empati kurmak onlar için zordur. Dışarıdan bencil ve hep kendi istediği olsun isteyen şımarık bir çocuk gibi görünebilirler. Narsist kişinin karşısındakinden beklentisi; sürekli ilgi, onay ve hayranlık görmektir.  

narsisizm
Narsist bireyler, kendilerini her zaman diğer insanlardan üstün görürler ve daha değerli olduklarına inanırlar.
Narsist kişilerle ilişki kurmak zordur

Narsist kişinin eşsiz ve özel olduğunu hissetme ihtiyacı çok yoğundur. Aşırı beğenilme gereksinimi vardır. İlişkide olduğu kişinin ilgisi kendi üzerinden bir an bile dağılırsa, tüm ilginin yine kendisinde olacağı yeni bir ilişki arayabilir. Empati kuramadıkları için ilişkide karşısındakinin ne hissettiğini önemsemezler, dolayısı ile narsist kişilerle ilişki çok yıpratıcıdır.

Narsist kişilerin ilişki içinde eleştiriye, yoruma ya da sınırlara tahammülleri yoktur.

İlgili yazı: Karşınızdakinin narsist olduğunu gösteren 6 işaret

Bu kişiler kendilerine özenli olup, ilişkide oldukları kişinin duygularına karşı duyarsız olurlar. Rahatsız edici ölçüde kendileriyle meşguldürler. İlişkide oldukları kişiye karşı çok yakın ve sıcak davrandıktan hemen sonra kaba sözcükler, kırıcı davranışlar sergileyebilirler.

Narsist birey için diğerinin değeri; kendisini duygusal olarak nasıl beslediğine ve hayranlık gösterdiğine göre belirlenir. Eğer narsist kişiye özel bir biçimde davranılmazsa, karşındaki kişiyi değersiz olarak nitelendirir.

Narsist kişi; övülmediği, kendisine hayranlık duyulmayan ilişkiden beslenemez ve orada olmak istemez.

Narsist kişi ile ilişkiyi nasıl sürdürebiliriz?

Bir ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürebilmesi için duygusal alışverişin dengeli olması gerekir. Bu nedenle narsist biriyle ilişki sürdürmek zordur. İlişkinin huzurla sürebilmesi için kişinin her zaman övülmesi, desteklenmesi ve hayranlık gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde ilişkinin sürmesi çok oldukça zordur.

narsist
Narsist biriyle ilişki sürdürmek oldukça zordur; çünkü sürekli övülmek isterler ve hayranlık beklerler.

Bir ilişkide her zaman verici noktasında kalmak mümkün olmadığından, günün birinde bu ilişkide büyük çatışmaların yaşanması olasıdır. Karşınızdaki kişi kendi istemediği sürece değişmeyecektir! ‘Çok severse değişir, bir gün değişecek biliyorum.’ diye düşünmek gerçekçi olmayabilir. Karşınızdaki kişi isterse elbette değişebilir; ancak bu, sadece kendi isteği ile mümkündür.

Narsist kişilerin kendileri ile ilgili algıları ‘Olduğum gibi gayet iyiyim ve değişmem gerekmiyor.’ şeklindedir. Değişmesi gerekenin kendileri olduğunu düşünmezler. Ancak davranışları nedeniyle hayatları olumsuz gitmeye başlarsa, aile, sosyal yaşam ve işlerinin zarar görme durumu olursa, o zaman değişime açık olabilirler.

Narsist bir kişi ile ilişki yaşayan kişinin;

  • ‘Ben bu ilişkide neyden besleniyorum?’
  • ‘Benim istediğim ilişki biçimi bu mu?’
  • ‘Farkında olmama rağmen niçin sürdürüyorum?’
  • ‘Onun değişeceğine inanmayı mı istiyorum?’
  • ‘Bana hissettirdikleri ömür boyu hissetmek istediğim şeyler mi?’
  • ‘Bitirmekten mi korkuyorum?’

sorularını kendisine sorması faydalı olabilir.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam