En sık kullandığınız kelimeleri değiştirin, hayatınız değişsin

“Dil, davranışlarımızı şekillendirir ve kullandığımız her bir kelime sayısız kişisel anlam barındırır. Doğru kelimeleri, doğru şekilde kullanmak ise bize sevgi, para ve saygı getirir. Yanlış kelimeler veya doğru kelimeleri yanlış şekilde kullanmak ise bizi bir çatışmaya sürükler. Eğer hedeflerimize ulaşmak ve hayallerimizi gerçekleştirmek istiyorsak, konuşmalarımızı bir orkestra şefi gibi dikkatlice yönetmeliyiz.”

Bu cümleler, Dr. Andrew Newberg’in “Words Can Change Your Brain” (Kelimeler Beyninizi Değiştirebilir) kitabından.

İnsanlık tarihi; toplumların duygularını dönüştürmek, kaderini şekillendirmek, destek sağlamak için kelimelerin gücünden yararlanan liderlerin hikayeleriyle dolu. Dünyanın dört bir köşesindeki liderlerin konuşmalarından öğrendiğimiz en önemli şey, inandığımız şeyler kelimelerle şekilleniyor ve ancak kelimelerle değiştirilebiliyor. Peki ya bizim kendimizi değiştirmek, harekete geçmek, hayatımızı iyileştirmek için kullanabileceğimiz kelimeler?

İlgili yazı: Seçtiğiniz kelimeler beyninizin yapısını değiştiriyor

Kelimeler, yaşadığımız deneyimleri paylaşmak ve ifade etmek için kullandığımız araçlardır. Peki sık sık kullandığınız kelimelerin, sizin kendi kendinizle kurduğunuz iletişimi nasıl etkilediğini hiç fark ettiniz mi?

Başkalarıyla iletişim kurarken değiştirdiğiniz tek bir kelime, karşınızdaki insanların duygularını ve davranışlarını hızlıca değiştirme gücüne sahip. Duygularınızı anlatmak için kullandığınız ve alışkın olduğunu kelimeleri değiştirmek, aynı zamanda sizin de nasıl düşündüğünüzü, nasıl hissettiğinizi, nasıl yaşadığınızı değiştirmenizi sağlar. İşte buna kelimelerin dönüştürücü gücü deniyor.

Compton’s Encyclopedia’ya göre İngilizce’de 500 bin kelime bulunuyor. Ortalama bir insan bu dildeki kelimelerin sadece yüzde 0,5’i olan 2 bin kelimeyi kullanıyor. Peki en sık kullandığımız kelimelerin sayısı kaç? Ortalama 200-300 arasında değişiyor. Gerçekten de inanılır gibi değil.

İlgili yazı: Kullandığınız kelimeler ve karşınızdakilerin aldığı mesajlar

İnsanlar duygularını ve fikirlerini anlatmak için bu kadar geniş bir kaynağa sahipken neden böylesine fakir ve güçsüz bir kelime dağarcığı kullansın ki? Beynimiz büyük bir hızla çalışır ve karşımıza çıkan şeylerin ne anlama geldiği anlamamız için olabildiğince hızlı bir şekilde bize yardım eder. Bunun bir sonucu olarak bizler de aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanma eğilimi sergileriz. Hatta çoğu zaman kısaltmalar kullanılır, bu kısaltmalar zamanla duygularımızı da kısaltmaya başlar.

Asıl sorun, duygularımızı anlatmak için kelimelerimizi bilinçli bir şekilde seçmiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Stres yaratan bir duygu yaşadığımızda, bu durum için alışkın olduğumuz kelimeyi anında söylüyoruz. Bunun sonucu olarak kullandığımız kelime, bizim yaşadığımız deneyim haline geliyor. Kelimeler, vücudumuzda biyokimyasal bir etki yaratır. Örneğin “Kendimi bitik hissediyorum” dediğinizde, “Biraz yorgunum” dediğiniz zamankinden çok daha farklı bir biyokimyasal etki yaratırsınız. Aynı şey başkalarından duyduğumuz kelimeler için de geçerli. Karşınızdaki bir kişi size “Sanırım yanlış yaptın”, “Sanırım yanlış yoldasın” veya “Yalan söylüyorsun” dediğinde, sizde farklı biyokimyasal etkiler oluşuyor değil mi?

İlgili yazı: Kelimelerin gücü ile iç huzuru yeniden yakalayın

Tüm bunlardan daha şaşırtıcı olanı, birçoğumuzun en sık kullandığı kelimelerin neredeyse yarısının negatif anlamlar taşıyor olması. Uzmanlar, kalabalık gruplarla yaptıkları toplantılarda katılımcılardan son bir haftada yaşadıkları duyguları yazmalarını istemiş. Bunun sonucunda insanların ortalama 11-12 duygu yazdığı ve bunların da 5-6 tanesinin olumsuz anlamlar içeren kelimeler olduğu anlaşılmış. Bu da şunu gösteriyor; deneyimlerimizi oluşturan ve kendi üzerimizde biyokimyasal etkiler bırakan en sık kullandığımız kelimelerin neredeyse yarısı olumsuz ve dolayısıyla üzerimizde olumsuz etkiler bırakıyor.

Oysa bu bir kısır döngü değil. Kendinize 10 günlük bir diyet uygulayabilirsiniz ve her seferinde bilinçsizce olumsuz bir kelime kullanmak istediğinizde, bunun yerine bilinçli olarak bir başka kelime düşünebilirsiniz. Peki sadece en sık kullandığınız kelimeleri değiştirerek, nasıl hissettiğinizi ve hayat kalitenizi değiştirebilir misiniz? Evet. Eğer hayatınızı değiştirmek, kararlarınızı ve eylemlerinizi bilinçli olarak şekillendirmek istiyorsanız kullandığınız kelimeleri değiştirin. Kelimeler sizin duygularınızı anlatma biçiminiz ise, bu anlatma biçimini değiştirerek hayatta pek çok şeyi değiştirebileceğinizi göreceksiniz.

Kaynak:
Thrive Global

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!