Bugün dışarıdaki sesleri sustur, kalbine kulak ver

“Afra tafralarımızın, hayali benmerkezciliğimizin ve evrende ayrıcalıklı olduğumuza dair yanılgımızın boyunun ölçüsü bu soluk ışıklı nokta tarafından alındı…”

Carl Sagan arzularımızın, hırslarımızın sadece şu soluk mavi noktada yaşadığını söylüyor. Yani aslında büyük resme bakmak için en güzel ifade şekli. Tadım ne zaman olmasa açıp izlediğim, bana tekrar hatırlattığı şeylerin iyi geldiği bir videodur bugün sizlerle paylaşmak istediğim. Sagan’ın deyimiyle “Günışığına asılı bu toz zerresinde”, bir anımızı mahvetmeyi ne kadar da olağan karşıladığımızda yatıyor aslında bizim yarattığımız dünya.

Pale Blue Dot (Soluk Mavi Nokta) – Carl Sagan

Düşünsene, şu an bulunduğun odadan yükselerek odanın bulunduğu bina, binanın bulunduğu sokak, sokaktan mahalleye, mahalleden semte, semtten şehre, şehirden ülkeye, bir ülkeden bir başka ülkeye ve daha da uzaklara… Aslında şu an seni boğan her ne varsa, bir an düşününce hepsi geçecek. Bugün değil belki ama, bir an gelecek ve “aa geçti işte bak” diyeceksin. Peki bu süreçte, daha iyi bir sinir sistemine, öz duygulara sahip olmayı ve kendini tanımayı nasıl başaracaksın? Ve bu süreçte sevmeyi, sevilebilmeyi? Tüm bunlara izin vermeyi, durmayı, sarılmayı, özlemeyi… Tüm insani faaliyetleri yani. Nasıl yaşayacaksın?

“Kalbinde nasılsa öyledir” diye bir söz vardı bir yönlendirmeli meditasyonda öğrendiğim. Ve gerçekten yarattığımız dünyamız kalbimizdekinden ne kadar farklı olabilir ki düşününce?

Bugün her ama her şeyi bir kenara bırakıp, videoyu izledikten sonra gözlerini kapatıp sessiz kalmanı ve bu cümlelerin sende yarattığı hisleri dinlemeni isteyeceğim. Orada doğru cümleler, doğru hisler ve doğru cevaplar var.

Bırak dışarıda ne olursa olsun…

Kalbini, duy bugün!

İlginizi çekebilir: Minibüsteki dizenin gücü: Sevgiye giden yol tek bir kelimeyle başlayabilir

Şebnem Pınar
Merhaba! Yazılarımda benim 'anlama yolculuğumu' okuyor olacaksınız. Beni anlamak için yazan birisi olarak tanımlamak da isteyebilirsiniz. Şimdi daha önceden edindiğiniz tüm varsayımları ve okurken ... Devam