Bu yaz çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz 20 şey

Okulların 3 ay boyunca kapalı olduğu yaz mevsiminde “Ne yapacağım?” diye kara kara düşünmeye başladıysanız, bir ebeveyn olarak algınızı biraz değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Hızla büyüyen çocuğunuzun bu en güzel zamanlarını fırsat bilip çocuğunuzla geçirdiğiniz her anın tadını çıkarmak ve onunla aranızdaki bağı daha da güçlendirmek için önümüzdeki yaz 20 maddelik bu listeyi mutlaka uygulayın!

Yerel pazarlara gidin. Günümüzde çoğu çocuk süpermarketler dışında başka bir alışveriş yeri bilmiyor. Her yerin taze sebze ve meyvelerle dolduğu yaz mevsiminde çocuğunuzu alıp en yakın semt pazarına götürün ki şimdiden beslenme bilinci kazansın.

Birlikte yemek hazırlayın. Üretkenliğin en tatlı yolu hiç kuşkusuz yemek pişirmektir. Çocuğunuzla birlikte yemek pişirmek, hem onun sorumluluk alması hem de birlikte bir ürün ortaya koymanız anlamına gelir.

Çocuklarınızla mutfağa girmekten çekinmeyin
Çocuklarınızla mutfağa girmekten çekinmeyin

Günübirlik gezilere çıkın. Çıkacağınız bu geziler mümkünse spontane olsun ki, çocuğunuz sizinle birlikte geçirdiği her dakikanın tadına varabilsin.

Birlikte spor yapın. Çocuklar, siz fark etmesiniz de her hareketinizi ve alışkanlığınızı kopyalarlar. Eğer onu birlikte spor yapmaya teşvik ederseniz, sporu ileride de yaşam tarzına katmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Bitki yetiştirin. İster bir saksıda ister kocaman bir bahçede olsun, bir ebeveyn ile çocuğun birlikte en keyif alacağı aktivitelerden biri de bitki yetiştirmektir.

Bir havuza üye olun. Çocuğunuz 3 aylık uzun tatil boyunca enerjisini atmakta zorlanacak. En iyisi bunu baştan kabul edin ve birlikte bir havuza üye olun.

Havuza gitmek, en iyi anne-çocuk aktivitelerinden biridir.
Havuza gitmek, en iyi anne-çocuk aktivitelerinden biridir.

Birlikte resim yapın. Evinizin uygun bir yerine yerleştireceğiniz bir tuval ya da büyük boy çizim defteri ve dilediğiniz renkte boyalarla içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca birlikte yaptığınız bu aktiviteden çıkanlar harika birer anı niteliği taşırlar.

Bir dans partisi organize edin. Çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet edin ve Let’s Dance tarzı bir dans oyunu ile eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayın.

Birlikte eğlenceli gösterilere gidin. Kendiniz için çocuk tiyatroları, kukla gösterileri, animasyon filmler ve benzer aktivitelerden oluşan bir ajanda hazırlayın ve her hafta bir etkinliğe katılın.

Bisiklete binin. Bisiklete binmek hem etrafı keşfetmek hem de egzersiz yapmak için harika bir yoldur.

Doğayla ve hayvanlarla temas kurun. Çocuğunuzun bir yetişkin olduğunda doğaya ve hayvanlara saygılı bir birey olmasını istiyorsanız, onu sık sık botanik bahçelerine ve doğal parklara götürün. Birlikte hayvan barınaklarını ziyaret etmek de iyi bir fikir olabilir.

Ailece piknik yapın. Yine doğa ile bütünleşmenin en güzel yollarından biri olan piknikleri ihmal etmeyin. Tüm aileyi bir araya getiren piknikler genelde en güzel çocukluk anılarını oluşturur.

Arabanızı yıkayın. Neredeyse her çocuk suyla oynamaya bayılır. İşte işle oyunu birbirine karıştırabileceğiniz şahane bir aktivite: Araba yıkama!

Birlikte limonata satın. Çocuğunuzun içinde bir girişimci olup olmadığını anlamanın en iyi yolu birlikte açacağınız bir limonata standında taze limonata satmaktır!

Kamp yapın. İster ormanda, isterseniz evinizin bahçesinde kamp yaparak; evin dışında yaşamanın zorluklarını “gerçek bir ekip” gibi deneyimleyebilirsiniz.

Fotoğraf turlarına çıkın. Gittiğiniz yerlerde gördüklerinizi ayrı ayrı fotoğraflayarak, sonra bu günlere dair anıları ölümsüzleştirmek için fotoğraf albümleri hazırlayın.

Evdeki eşyaları değerlendirin. Evdeki kullanılmayan eşyaları değerlendirmek için yaratıcı yollar bulun ve bunu beraberce uygulamaya dökün. Ortaya çıkan sonuç ikinize de gurur verecek!

Birlikte müzik listesi oluşturun. Birlikte dinlemeyi en çok sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir müzik listesi hazırlayın ve hatta birlikte karaoke yapın!

Birbirinize kitaplar okuyun. Kanepeye uzanın ve uykudan önce birbirinize en sevdiğiniz öykülerden bölümler okuyun.

Anlık planlar yapın. Çocukların zihnindeki zaman kavramı biz yetişkinler gibi değildir. Bu yüzden, sürekli planlı hareket etmek yerine listede gördüklerinizi ona spontane olarak teklif ederseniz birlikte anın tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

 

Kaynak:

gethealthyu.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Güçlü bireyler yetiştirmek için çocukları kontrol altında mı tutmalı yoksa özgür mü bırakmalı?

Bugünkü çocuklarda 50’li yılların çocuklarına göre daha fazla anksiyete görülüyor

Mindfulness çocukluk travmalarının tedavisinde etkili olabiliyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!