Evden ayrılmadan önce çocukların bilmesi gereken tarifler: Omlet

Tüm ebeveynler için çocuklarıyla beraber vakit geçirmek çok önemlidir; ancak bu aktivite çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunuyorsa o zaman daha çok anlam kazanır. Çocuklarınızla yemek yapmak da bu aktivitelerden biri olup, bir yandan beraber eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı olurken diğer yandan onların zekalarını ve el becerilerini geliştirebilirsiniz. Beraber mutfağa girdiğiniz ilk etapta onlardan size yardımcı olmalarını isteyerek küçük görevler verebilir, yeterince büyüdüğüne inandığınızda onları aşçı yardımcılığı görevinden aşçılığa terfi ettirebilirsiniz.

Aşçılığa terfi ettiğinde öncelikle beraber ‘Evden Ayrılmadan Önce Çocukların Bilmesi Gereken Tarifler’ listesini hazırlayın. Kolay tariflerden başlayarak giderek yeteneğine ve el becerisine göre aşçılık yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak daha zor tarifler denemesine izin verebilirsiniz. Bu noktada esas amaç ise evden ayrılacağı zaman ona nasıl yemek yapacağını öğretecek, kendine yaşam boyu yardım edecek paha biçilemez yeteneği öğrenmek. Bu ikiniz içinde mükemmel bir deneyim olacak. İlk tarifimizle başlıyoruz:omlet

 

Omlet

Kişi sayısı:1

Pişirme süresi: 5 dk.

Malzemeler

  • 1 veya 2 yumurta
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • Tuz ve kara biber

Hazırlanışı:

1. Küçük ve yapışmaz tavanızı orta sıcaklıkla pişirmeye başlayın. Bu noktada orta sıcaklığın çok sıcak ve yüksek sıcaklığın tam ortasında bir sıcaklık olduğunu, fırınlarda bu derecenin 1-10 arasında 5’e denk geldiğini anlatmalısınız. Daha sonra tavaya tereyağı sürerek erimesini beklemelisiniz.

2. Tereyağı erirken, yumurtaları kırıp küçük bir kasede çırpmaya başlayın. Yumurtaya 2 tutam tuz atın. Eğer bir yumurta pişirecekseniz 2, 2 yumurta pişirecekseniz 4 tutam tuz atmanızda fayda var.

3. Tereyağı tamamen eriyince çırpılmış yumurtayı tavaya dökün ve spatula kullanarak yumurtanın her yana eşit şekilde dağılmasını ve yayılmasını sağlayın. Bu işlemi tavanın her yanı yumurta olana kadar sürdürün.

4. Bu noktada yumurtayı üst yüzeyi iyice pişene kadar 1 dakika daha pişirin. Spatula kullanarak yumurtayı ikiye katlayın. 15-30 saniye bekledikten sonra çevirin (Eğer 2 yumurtalı omlet yapıyorsanız, çevirmek zor olabilir. Eğer zorlanırsanız omleti ortadan ikiye spatulanızla bölün ve her iki tarafı da ayrı ayrı çevirin). Daha sonra omleti 15 saniye daha pişirip tabağınıza koyun.

5. Üzerine tuz ve karabiber dökerek omletinizi yemeye hazır hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun:)

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Şifa kaynağı çikolatalı puding tarifi

Uyutmayan öksürüğü, ayakta uyutan çorba

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!