Bobbi Brown 3 temel kaş noktası tekniği ile kaş şekillendirme ve kaş bakımı önerileri

Kaşlar, yüzümüzün, gözlerimizle birlikte en çok dikkat çeken bölgesi. Kaşlar ayrıca, rengi ya da şekli değiştikçe ifademizi ve mimiklerimizi de değiştiren, yüzümüzün önemli bir bölümü.

Makyaj trendlerinden bahsederken, son yılların üzerinde en çok durulan konusu olan kaşlarla ilgili sorularımıza cevap bulabilmek için; Kaş Servisi ve Makyaj Dersi ile dikkat çeken Bobbi Brown Eğitim ve Makyaj Direktörü Eliano Bou Assi ile bir araya geldik. Kaş şekillendirmeden kaş bakımına, 3 temel kaş noktası ile kaş dizaynından ürün seçimi ve kullanımına dair merak ettiğimiz pek çok konuyu konuştuk. Uplifers ekibi olarak Bobbi Brown Kaş Servisi’ni deneyimlemeyi ve Uplifers okuyucularına özel bir kampanya kodu almayı da ihmal etmedik.

Uplifers ekibi Bobbi Brown Kaş Servisi deneyimi:

Yüz şeklinize göre kaş şekillendirmenin incelikleri / Uplifers & Bobbi Brown Kaş

Kaş şekillendirme ve kaş bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar

Kaş şekillendirme, Bobbi Brown için 4 temel adımdan oluşuyor:

 • Hazırlık: Temizleme + Kesme
 • Kaş dizaynı – 3 temel kaş noktası
 • Kaş alma
 • Kaş boyama ve doldurma

1. Hazırlık (Temizleme ve kesme)

Kaşlarımızı şekillendirmeye başlamadan önce nasıl bir hazırlık sürecinden geçiyoruz?

Kaşlarımızı şekillendirmeye başlarken, öncelikle doğru araçlara sahip olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Kaş şekillendirmede kullanılan araçlar, makas ve cımbız. Kaşlarımızı belirgin şekilde görebilmek ve doğru biçimde şekillendirebilmek içinse, uygun bir ürünle sterilize etmemiz şart.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - eliano bou assi (22)
Kaşlarınızı şekillendirmeye başlamadan önce, cımbız ve makasınızı mutlaka yanınızda bulundurun.

Hazırlık aşamasının son adımı ise, kaş şekillendirme sürecinin sonunda sahip olmak istediğimiz kaş şekline karar vermek. Böylelikle, sahip olmak istediğimiz kaşlara ulaşmak için kaşlarımızın ne kadarını kesmemiz, almamız ya da kaşlarınızı ne şekilde doldurmamız gerektiği bilgisine sahip olabiliyoruz.

Kaşlarımızı şekillendirmeden önce temizleme işlemi neden gerekli?

Kaşlarımızı şekillendirmeye başlamadan önce, özellikle de kaş makyajınız varsa, kaşlarınızın tüm hatlarının temiz ve görülebilir olması için temizleme işlemi şart. Böylece kaşlarınızdaki fazlalıkları, boşlukları ve şekil verirken üzerinde durmanız gereken alanları net bir şekilde görebilirsiniz.

Kaş temizleme işlemini göz makyajı temizleyicisi veya tonik ile yapabilirsiniz. Nihai sonuç için kaşlarınızı su ve pamuk yardımıyla, küçük dokunuşlarla silip kurulamayı ihmal etmeyin.

2. 3 temel kaş noktası ile kaş dizaynı 

Bobbi Brown “3 temel kaş noktası” tekniği, kaşın çerçevesinin doğru şekilde belirlenebilmesi için referans olan bir teknik. Göz şeklinizle uyumlu ve  yüzünüze doğru şekilde oturan kaş çerçevesini, bir fırça yardımıyla ve şu adımlarla belirleyebilirsiniz:

 • Başlangıç noktası belirleme: Fırçanızı burun kenarlarından göz pınarınıza doğru tutarak, kaşlarınızın en iç noktasına doğru uzatın. Fırçanızın dışında kalan alanlar, yüzünüze en çok yakışacak kaş şeklinin başlangıç noktasıdır.
 • Orta nokta:Kaşınızın orta ve kıvrımlı noktasını belirleyebilmek için, tam karşıya bakarken, dudağınızın ve burnunuzun dış  kenarlarına yerleştireceğiniz fırçayı, göz bebeğinizin orta noktası ile hizalayın ve kaşınıza değdiğiniz noktayı kıvrım noktası olarak belirleyin.
 • Bitiş noktası / kuyruk:Burnunuzun kenarlarından gözünüzün dış köşesine uzatacağınız fırçanın kaşlarınıza temas ettiği noktayı, kaşlarınızın bitiş noktası olarak belirleyin ve bu noktanın dışında kalan alandaki kaşları alın.
bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - eliano bou assi (1)
Bobbi Brown “3 temel kaş noktası” tekniği 

3 temel kaş noktası tekniğini kullanarak kaş çerçevenizi belirlediğinizde, kaşlarınızın olması gerekenden daha kısa ya da daha uzun olmadığına emin olabilirsiniz.

3 temel kaş noktası tekniği ile kaşlarınızın uzunluğunu belirlerken, kaşlarınız için doğru şekli seçmeniz de önemli. Doğru kaş şekli, kaşlarınızın hali hazırda sahip olduğu, doğal kaş şeklidir. Kaş şeklini belirlerken; önceden fazla aldığınız ya da kaşlarınızın henüz çıkmadığı alanlardaki kaşları almadan önce, işlem yapacağınız alanları net bir şekilde görebilmek için kaşınızın bütüncül çerçevesini belirlemeniz gerekir.

3. Kaş şeklini ve kaş boyutunu belirledikten sonra alma işlemine geçiş

Kaş çerçevesini belirledikten sonra, yaptığımız ilk işlem, kaşlarımızı aynı boya getirmek. Bu aşamada kaşlarınızı önce yukarı doğru, sonra da aşağı doğru tarayarak, tüm kaşların eşit uzunlukta olduğuna emin olacak şekilde kesebilirsiniz.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - makas kullanarak kas boyutunu esitleme (1)
Makas kullanarak kaş boyutunu eşitleme

Eşit boya getirmek için kestiğimiz kaşlarımızı almaya başlamadan önce; almamız gereken kaşları net bir şekilde görebilmek için önce kaşlarımızı yukarı doğru tarıyoruz. Kaşlarımızı yukarı taradıktan ve kaşlarımızın şeklini net olarak gördükten sonra; kaşlarımızı düzgün bir çizgi haline getirebilmek için, kaşların alt ve üst çerçevesindeki fazlalıkları cımbızla temizliyoruz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, cımbızınızı nasıl tuttuğunuz ve kullandığınız. Cımbızınızı kaşlarınızın çıkış yönlerine doğru kullanırsanız; hem kaş alımı sırasında yaşadığınız acıyı hafifletebilir, hem de cildinizde herhangi bir kızarıklık oluşmasını önleyebilirsiniz.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi teknigi
Cımbızı her zaman kaşlarınızın çıkış yönüne doğru uygulayın.

Kaş alımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, kaşlarınızı fazla almamak. Kontrolsüz cımbız kullanımı ile kaşlarınızı olması gerekenden ince bir hale getirmek, kaşlarınızı doğallıktan uzaklaştıracaktır.

cımbız kullanımı - bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi (1)

4. Kaş boyama ve doldurma

3 temel kaş noktası tekniği ile kaş çerçevenizi belirleyip, makas ve cımbız yardımıyla kaşlarınıza olması gereken şekli verdikten sonraki aşama, kaşarın boyanması ve doldurulması. Kaşlarınıza renk verme ve boşlukları doldurma işlemine başlamadan önce, yapmanız gereken en önemli şey ise kaşlarınız için kullanacağınız ürünü ve doğru rengi seçmek.

kas boyama ve doldurma - bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi (2)

Kaşlarınız için doğru renk seçimi

Kaş konusundaki uygulamaları ile dikkat çeken Bobbi Brown’ın; kaş kalemi, kaş pudrası ve kaş jeli olmak üzere 3 farklı ürün çeşidi ve 7 farklı renk tonu bulunuyor. Kaş boyama ve renklendirmenin en önemli aşaması ise kaşınıza en uygun rengi seçmek olarak karşımıza çıkıyor.

Kaşlar boyanırken, eğer yanlış renk tonu kullanılırsa; kaşlar yapay görünmekle birlikte, kırmızı, turuncu ya da grimsi bir renk tonuna bürünüyor. Kaşlarınıza en uygun rengi bulabilmek içinse, ürünleri uygulayarak denemeniz gerekiyor. Denediğiniz renk tonu kaşlarınızda farklı bir renk varmış hissi yaratmıyorsa ya da kırmızı, gri, turuncu gibi tonlara bürünmüyorsa, bu kaşlarınız için doğru tonu bulduğunuz anlamına geliyor.

Bobbi Brown kaş kalemlerinde yer alan küçük fırçalar ise, kalemi kaşlarınıza uyguladıktan sonra taradığınızda doğal bir görünüm elde etmenize yardımcı oluyor.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - eliano bou assi (11)
Kaş makyajında kullanılan ürünler
Kaş kalemi uygulamanın püf noktaları

Kaşlarımızın tamamı, aynı sıklıkta ya da aynı tonda değil. Daha çok kıl bulunan alanlar daha koyu renk görünürken, daha az kıl olan ya da olmayan alanlar, daha açık renk ya da boşluklu görünüyor. Dolayısıyla kalemi, kaşın her yerine aynı şekilde uygulamamak gerekiyor. Çok kaş olan bölgeye az kaş olan bölgedeki kadar ürün uyguladığınızda, çok kaş olan bölge daha da koyu görünüyor ve uygulama doğallığını kaybediyor.

Kaşlarınızı boyarken;

 • Öncelikle doğru tonu seçtiğinizden emin olmak için kalemi, pudrayı ya da jeli kaşlarınıza uygulayarak kırmızı, gri ya da turuncu olmadığına emin olun.
 • Boyama işlemi öncesinde kaşlarınızı fırça yardımıyla aşağı doğru tarayarak kaşlarınızın tam hatlarını belirleyin.
 • İşe kaşlarınızdaki boşlukları doldurarak başlayın.
 • Boşluklardan sonra aşağıya taradığınız kaşların daha az kaş olan bölgelerini renklendirerek devam edin.
 • Kaşların iç bölgeleri genellikle daha az yoğun olduğu için, yapay bir görünüme neden olmamak için, bu bölgeleri çok fazla boyamamaya özen gösterin.
 • Kaleminizi uygularken bastırmamaya özen gösterin. Oldukça yumuşak bir ürün olan kaş kalemini yavaşça uyguladıktan sonra, kaşlarınızı yukarı doğru tarayarak eski haline getirin.

Eliano’nun önerisi: “Makyaj yaparken, kullandığınız ürün ya da makyaj yaptığınız bölge ne olursa olsun, uygulamanızı basit tutun ve yalnızca tek bir ürün kullanın. Makyaj için her zaman, özellikle de sabah evden çıkmadan önce saatlerinizi ayıramayacağınız için, doğru ve tek bir ürünle, kısa sürede iyi görünmeyi hedefleyin. Kendinize en uygun ürünleri Bobbi Brown Kaş Servisi ve Makyaj Dersleri ile bulmanız mümkün.”

Kaş maskarası seçimi ve uygulaması

Eğer kaşlarınızı çok düzenli seviyorsanız, Bobbi Brown kaş maskarasını, kaş makyajınız için kullandığını ürünlerin arasına eklemenizde fayda var. Bobbi Brown’dan seçeceğiniz ister transparan, isterseniz de kaş renginize uygun bir kaş maskarası ile, kaşlarınızda ekstra bir uygulama varmış hissi yaratmadan şeklini düzeltebilir, tek bir hareket ve basit bir teknikle kaşlarınızın doğal ve şekilli görünmesini sağlayabilirsiniz.

kas maskarasi kullanimi - bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi (1)
Bobbi Brown kaş maskarası ile kaşlarınızı oldukça düzenli göstermeniz mümkün.

Eliano’nun önerisi: “Kaş makyajı ürünlerinizi seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken tek kriter kaşlarınızın doğal rengi; saç rengi ya da göz rengi ise bu konuda herhangi bir kriter değil. Kaşlarınızın doğal renginden uzak, özellikle daha koyu renklerde bir kaş ürünü seçmek, kaşlarınıza yapay bir görüntü vermenin yanı sıra, kaşlarınızın doğallığını da bozuyor. Kaş maskarasını kaşlarınıza uyguladığınızda, kırmızı ya da gri renge bürünmemesi ve kaşlarınızda herhangi bir uygulama/ürün yokmuş hissini vermesi gerekiyor.”

Kaş şekillendirme ve kaş bakımının püf noktaları

Bobbi Brown Kaş Servisi, kaşların şekillendirilmesinin yanı sıra mükemmel kaş şeklini korumak için yapılan bakım işlemini de kapsıyor. Kaş şekillendirme, 3 temel kaş noktası tekniği ile gözleriniz için en uygun kaş şeklinin bulunması anlamına gelirken, iki kaşınızın birbiri ile aynı hizada ve aynı şekilde, gözlerinizin şeklinde uygun bir formda olması hedefleniyor. Kaş bakımı ise, kaşların şekillendirilmesinden sonraki 3-4 hafta içerisinde uzayan kaşlarınızın temizlenmesi ile eski şekline kavuşturulmasını ifade ediyor.

Kaşlar, gözlerin çerçevesi olduğundan, kaşlar şekillendirilirken göz şekline uygun şekilde şekillendirilmesi önem taşıyor. Çünkü kaşlarınızın şeklini tamamen değiştirmek geri dönüşü zor ve zaman alacak bir işlem.

İlginizi çekebilir: Bobbi Brown’dan yeni sezon kaş trendleri ve kaş makyajı

Kaşların arasındaki boşlukların doldurulması

Eğer kaşlarınızın belirli bölgelerinde boşluklar varsa, bu kaş kalemi, kaş jeli ya da kaş pudrası kullanarak kolaylıkla çözebileceğiniz bir sorun. Kaşlardaki fazlalıklar cımbız yardımıyla alınabilirken, kaş olmayan yerden kaş çıkarmak mümkün olmadığından, bu ürünlerden yardım almanız gerekiyor. Seçeceğiniz doğru renkteki ve yapıdaki bir ürünle ve doğru teknikle kaşlarınızdaki boşlukları, doğal görünümlü bir şekilde doldurmanız mümkün.

Özel günler öncesi kaş şekillendirme

Kaş şekillendirme ve kaş bakımı, eğer hassas bir cildiniz varsa, ciltte kızarıklıklara yol açabiliyor. Dolayısıyla, özellikle düğün gibi özel günlerden hemen önce kaş şekillendirme işlemi yapılması tavsiye edilmiyor. Ne var ki şekillendirme işlemini aynı gün içerisinde yaptıysanız, oluşabilecek kızarıklıklardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcut.

 • Kaşlarınızı aldıktan sonra oluşan kızarıklıkları gizlemek için:
 • Kaşınızın çerçevesini concealer ile kapatabilir,
 • Soothing balm ile cildinizi yatıştırabilir,
 • Hydrating face tonik ile kızarıklıklardan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - eliano bou assi (21)

Kaş şekillendirme sırasında canınız acıyorsa

 • Kaşlarınızı almaya başlamadan önce, ılık bir havluyu kaşlarınızın üzerinde bir süre bekletin. Bu, hem kaşların alınmasını kolaylaştıracak hem de acınızı hafifletecektir.
 • Kaşlarınızı cımbızla alırken, cımbızı her zaman kaşınızın çıkış yönünde kullanın. Cımbızı ters yönde çekmek canınızın daha çok acımasına neden olacaktır.
 • Kaşınızın bazı bölgeleri diğerlerinden daha hızlı uzuyor olabilir. Kaşlarınızın aynı hizada olduğuna emin olmak için, cımbız kullanarak fazlalıkları toparlamadan önce kaşlarınızı önce yukarı doğru tarayarak fazlalıkları kesin.
 • Kaşlarınızı taramadan kesmek ya da cımbız kullanmak, eğer düzgün ölçüm yapmadıysnız bu bölgelerin boş ve zayıf görünmesin neden olabilir. Kaşlarınızı herhangi bir işlemden önce mutlaka tarayın.
 • Kaşlarınızı beslemek ve bakım yapmak için jojoba yağı içeriği ile bakım yapan Instant Eye Makeup Remover kullanabilirsiniz. Jojoba yağı kaşlarınızdaki stresi azaltırken, kirpiklerinizi de besleyerek daha gür ve güçlü çıkmalarını sağlayacaktır.
 • Kaşlarınızı şekillendirirken, her zaman doğru aydınlatmayı kullandığınıza emin olun. Böylelikle en küçük kaşı bile görebilir, yanlış bir işlem yapmanın önüne geçebilirsiniz.

Kaşlarınızı şekillendirdikten ve renklendirdikten sonra, görünümünüzü makyajınızla tamamlamayı ihmal etmeyin.

bobbi brown kas servisi - 3 temel kas noktasi - eliano bou assi (25)

“Bobbi Brown Kaş Servisi” hizmetini deneyimleyebileceğiniz Bobbi Brown noktaları:
 • Bobbi Brown İstinye Park (0212) 345 55 54
 • Bobbi Brown Nişantaşı (0212) 234 32 40
 • Bobbi Brown Akmerkez (0212) 282 02 12
 • Bobbi Brown ÖzdilekPark (0212) 325 83 92
 • Bobbi Brown Bağdat Caddesi (0216) 356 78 00
 • Bobbi Brown Palladium (0216) 663 10 16
 • Bobbi Brown Kentpark / Ankara (0312) 284 23 29
 • Bobbi Brown Next Level / Ankara (0312) 284 23 29
 • Bobbi Brown Forum Bornova / İzmir (0232) 342 05 90
Uplifers okuyucularına özel kampanya koduyla Bobbibrown.com.tr’den yapacağınız herhangi bir kaş ürünü alışverişinizde,  60TL’lik kaş servisi Bobbi Brown’dan hediye!
(Kampanya kodu: kas2017)

Nişantaşı mağazasında kaş alımı için, Kaş Uzmanı Gönül Özdemir ile görüşebilirsiniz.

Uplifers ekibinin Bobbi Brown Kaş Servisi deneyimi videosunu izlemek için tıklayın.

 

İlginizi çekebilir:

Bobbi Brown’dan yeni sezon kaş trendleri ve kaş makyajı 

Bobbi Brown ile yüzünüz için en uygun kaş şeklini belirleme teknikleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!