Birisinin sizinle ilgilendiğini gösteren işaretler

Birisinin sizinle ilgilendiğini günlük işler ve potansiyel flört durumlarında anlamak zor olabilir. Bunun sebebi genellikle nezaketten dolayı kimsenin kaba veya reddedilen bir durumda bulunmak istememesidir. Ayrıca insanlar çok ilgileniyormuş gibi görünmek de istemezler çünkü bu durumda reddedilme ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Dolayısıyla bize belli belirsiz mesajlar ve işaretler gönderen kişilerin bu mesajlarını kendi kendimize çözmemiz gerekir. Neyse ki bazı araştırmacılar bu karmaşık sinyallerin gizemini çözmüşler ve kadın ve erkeklere günlük sohbetlerde ve flört durumlarındaki sözlü ve sözsüz davranışlarına dair sorular sormuşlar ve ortaya birtakım sonuçlar çıkmış. İşte birisinin sizinle ilgilendiğini gösteren işaretler:

Sözlü işaretler: Sohbet

Araştırmacılara göre günlük sohbet düzeyinde ilgi gösteren bireyler, açık uçlu cevaplar veriyorlar, kişisel konular hakkında konuşuyorlar ve sohbet ettikleri kişiye katılıyor veya reddediyorlar. Daha fazla ilgi göstermek için sohbete katkıda bulunuyorlar ve detaylı, açık uçlu, kişisel sorular soruyorlar. Romantik ilgi durumunda karşılarındaki kişiyi daha fazla övüyorlar, ilgi alanlarını karşılaştırıyorlar ve telefon gibi iletişim bilgilerini istiyorlar.

Buna karşın günlük sohbette sıkılganlık ve ilgisizlik gösterenler ise konuyu değiştiriyorlar, yüzeysel konuşmalar yapıyorlar ve sıkılganlıklarını dile getiriyorlar. İlgisizliklerini daha açık ifade etmek için yalan söylüyor ve bahaneler buluyorlar, kapalı sonlu cevaplar veriyorlar ve sohbeti sona erdiriyorlar. Flört iletişiminde ise anlaşmazlığa düşüyorlar, randevuları reddediyorlar ve hali hazırda bir partnerleri olduğunu söylüyorlar.

Birlikte değerlendirildiğinde bulgular açık bir örüntü ortaya koyuyorlar. Birisi sizinle ilgilendiğinde bir noktaya kadar sohbeti devam ettirmek istiyor. İlgi göstermediğinde ise bu sohbeti bitirmenin yollarını buluyorlar. Buna ek olarak flört esnasında övgüler eklemek, ilgi alanlarını karşılaştırmak, şakalaşmak ve telefon numarası istemek daha yaygın. Tam tersinde ise partneri olduğunu söylemek, anlaşmazlık göstermek ve davetleri reddetmek bulunuyor. Ancak sohbetteki bu işaretler bazen çok soyut olabilirler. Dostça bir sohbeti romantik ilgiye yormak mümkün olabilir. Bu nedenle birisi sizinle sohbet etse, hatta övse ve numaranızı istese bile, bunun pozitif bir işaret olmasına karşın onun niyetine dair daha açık işaretler gerekiyor.

Sözlü olmayan işaretler: Beden dili ve dokunma

Araştırmacılar özellikle beden dili ve dokunmayla ilgili de çalışmalar yapmışlar. Araştırmaya göre ilgi gösteren bireyler göz teması kuruyorlar, diğer kişiye bakıyorlar, gülümsüyorlar, daha yakına geliyorlar, onlara sosyal olarak arada bir dokunuyorlar. Flört esnasında karşılarındaki kişiye baştan aşağı daha detaylı bakabiliyorlar ve daha romantik şekilde dokunabiliyorlar. Ellerini omuzlarına atabiliyorlar veya öpebiliyorlar.

Sıkılan ve ilgi göstermeyen bireyler ise tam tersini yapıyorlar. Uzaklaşıyor, esniyor, uzaklara bakıyor, başka yere bakıyor, oldukları yerde hareketleniyor veya genel olarak sıkılgan oluyorlar. Romantik ilgisizlikte temel olarak diğer kişiden uzak durma veya tamamen kaçınma da mümkün olabiliyor. Bunun ötesinde ilgilenmeyen insanlar karşılarındaki kişiye dokunmaktan da kaçınıyorlar.

Burada da belli bir örüntü görmek mümkün. İlgisi artan birey daha fazla göz teması kuruyor, yakınlaşıyor, dokunuyor. İlgi göstermeyen ise uzaklara bakıyor, uzaklaşıyor, dokunmaktan tamamen kaçınıyor. Ayrıca dokunmanın artışı ve diğer kişinin yakınlaşma hızı da önemli bir işarettir. Yaklaştıkça ve daha yoğun dokundukça, sizinle ilgilendiğini düşünebilirsiniz.

Diğer işaretler: Genel dikkat

Son olarak araştırmacılar, odaklanma ve dikkat üzerine şekillenen bazı ilgi işaretleri bulmuşlar. Birisi sizinle ilgilendiğinde dikkat dağıtan şeylere önem vermiyor, onlara ilgi göstermiyor ve empatik olmaya çalışıyor. Romantik olarak ilgilendiğinde ise daha dikkatli oluyor, sizinle takılıyor, flörtöz davranışlarda bulunuyor ve daha doğrudan flört ediyor.

İlgi göstermeyen birey ise dikkat göstermiyor, odaklanmıyor. Kendi dikkatlerini dağıtabiliyor, göz ardı edebiliyor ve o kişiden kaçınabiliyorlar. Romantik ilgisizliklerini göstermek için tamamen dost canlısı olmayı bile bırakabiliyorlar. Dolayısıyla pozitif yaklaşım kişinin sizinle ilgi ihtimalini arttırırken, tam tersi de sizinle ilgilenmediğini gösteriyor.

Sonuç olarak birisi size doğrudan söylemediği sürece onun sizinle ilgilenip ilgilenmediğini anlamanız zordur. Yine de yukarıdaki sonuçlar bazı şeyleri çözmeniz için ipuçları sağlayabilirler. Sohbeti uzattıkça, yakınlaştıkça, dikkat ettikçe sizinle ilgilenme ihtimalleri daha fazladır. Bunun ötesi doğrudan sormayı gerektirir. Buna karşın sohbeti bitiriyorlarsa, uzaklaşıyorlarsa, dokunmaktan kaçınıyor ve sizi görmezden geliyorlarsa ilgilenmiyorlar demektir. Bu durumda hislerinizi bir kenara bırakıp size doğru işaretleri gönderecek insanı beklemeniz daha doğru olacaktır.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Nasıl flört ediyoruz?: Flörtleşme çeşitleri ve özellikleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!