Nasıl flört ediyoruz?: Flörtleşme çeşitleri ve özellikleri

Çevrenizdeki bazı insanların hiç zorlanmadan flört edebildiklerini veya bazı arkadaşlarınızın flörtöz davranışlar sergilemek isterken bir türlü başarılı olamadıklarını fark ettiniz mi? Kendinizin nasıl flört ettiği üzerine hiç düşündünüz mü? Sizce neden kimileri için flört etmek çok doğal, çok rahat ya da kendiliğinden gerçekleşebiliyorken diğerleri için çok zor anlara sebep oluyor? Ya da karşınızdaki kişi size yaklaşmaya çalıştığında davranışlarını yorumlamaya çalışırken “Acaba benimle flört etmeye mi çalışıyor?” diye merak ediyor musunuz? Tüm bu soruların cevapları flörtleşme çeşitlerinde saklı. Evet, hepimizin flört etme şekilleri birbirinden farklı; davranışlarımız, temas halinde oluşumuz, göz teması kurup kurmamamız nasıl flört ettiğimizi ele veriyor.

Every Time Joey Says How You Doin'? In Friends | Netflix

Keşke tüm flörtleşmeler Joey’in “How you doin’?”leri kadar kolay olsaydı ama olamıyor…

Kansas Üniversitesi’nde iletişim profesörü olan Jeffrey Hall ve arkadaşları bireylerin romantik ilgilerini potansiyel bir partnere iletmelerinin farklı yollarını değerlendirmek için yürüttükleri bir araştırmada 5 farklı flörtleşme çeşidini ortaya çıkardılar. Bunlar: Geleneksel, fiziksel, samimi, oyuncu ve nazik flörtleşme olarak literatürde yerini aldı.

Araştırmanın baş kahramanı ve flörtleşme çeşitlerinin yaratıcı olan Jeffrey Hall’un aynı zamanda bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri kaleme aldığı kitabı “The Five Flirting Styles: Use the Science of Flirting to Attract the Love You Really Want”ı incelemek ve satın almak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Belirleyici özelliklerine göre 5 gruba ayrılan flörtleşme çeşitlerinden hangisinin sizin tarzınız ya da potansiyel partnerinizin tarzı olduğunu bilmiyorsanız yazımızın devamında ihtiyacınız olan cevapları keşfedebilirsiniz. İşte flörtleşme çeşitleri ve özellikleri:

Geleneksel flörtleşme

Geleneksel flörtleşme, eski usul flört olarak da biliniyor. Hepimizin aşina olduğu erkeğin ilk hamleyi yaptığı, kadınların ise özellikle ilk karşılaşmalarda daha pasif bir rol oynadığı flörtleşme türü geleneksel tipi açıklıyor. Toplumsal cinsiyet rollerine bağlı kalan bu flörtleşme çeşidi, kadının göz kontağı ile küçük bir sinyal vermesi ve erkeğin iletişim kurmak için ilk adımı atması ile şekilleniyor.

Heteroseksüel ilişkilerde süreci başlatanın ve yürütenin erkek olması, kadının ise ilgisini, beğenisini dile dökmeden sadece bakışları ile anlatmaya çalışması geleneksel flörtleşmenin sinyallerini taşıyor. Ancak erkek çekingen ve ilk adımı atmakta kararlı değilse, kadın için ilişkiye başlamak zorlu bir mücadeleye dönüşebiliyor. Eğer bir kadın olarak geleneksel flörtleşmeyi benimsiyorsanız ve ilgi duyduğunuz kişi de içine dönükse uzun bir bekleyiş yaşayabilirsiniz. Belki de sizin için en iyi motto “Seviyorsan git konuş.” olabilir. 😊

Fiziksel flörtleşme

Belki de flörtleşmenin en belirgin sinyallerini taşıyan fiziksel flörtleşme, isminden de anlaşılacağı üzere kolayca fark edilebilecek fiziksel hareketler içeriyor. Beden dilinin aslında ne çok şey anlattığını fiziksel flörtleşmede bir kez daha görebilirsiniz.

Potansiyel partnerinizin saçlarıyla oynaması, sıklıkla dudaklarına dokunması, size doğru bedenini yaklaştırması, temas etmek için fırsatlar yaratması, sözel olmayan ama gözle görülebilir davranışlarla ilgisini belli etmeye çalışması havada aşk kokusu olduğunun mesajını verebilir. Kendi davranışlarınızı bir düşünün. Karşınızda hoşlandığınız biri varken ilginizi belli etmek için benzer davranışlar sergiliyor musunuz? Eğer öyleyse flörtleşme tarzınızı bulmuş olabilirsiniz.

Oyuncu flörtleşme

Oyuncu flörtleşmenin açıklamaları sizi biraz rahatsız edebilir, baştan belirtelim; özellikle karşınızdaki bir “oyuncu” flörtöz ise. Oyuncu ya da şakacı flörtleşme, anlamlı ilişkilerle sonuçlanma olasılığı en düşük flörtleşme tarzı olarak biliniyor. Oyuncu flörtleşme tarzını benimseyen kişiler, flört etmeyi bir araç olarak görerek bu uğurda şakalaşmaktan zevk alıyorlar. Ayrıca, bunu benlik saygılarını artırmak için de kullanabiliyorlar.

Karşılarındaki kişiyle oyun oynamayı, bir sıcak bir soğuk yaklaşmayı, kısaca dengesiz algılanabilecek davranışlar sergilemeyi seviyorlar; oyuncu flörtözler tüm bunlardan haz alıyorlar. O nedenle karşı tarafın hislerini pek önemsemedikleri de söylemek mümkün. Bu yüzden genellikle rastgele ve kısa süreli ilişkiler yaşıyorlar. Eğer bir oyuncu flörtöz ile karşı karşıyaysanız aklınızın iplerini bırakmamanızda fayda var, bizden söylemesi. 😊

Samimi flörtleşme

En yaygın flörtleşme tarzı olan samimi flörtleşme, genellikle dürüstlüğe ve duygulara önem veren bireylerin sahip olduğu flört etme şekli olarak biliniyor. Samimi flörtleşme tarzında duygusal bağ kurmayı amaçlayan kişiler, yakınlaşmak istedikleri potansiyel partnerlerine karşı yakın davranışlar sergilemeleri ile fark ediliyorlar.

Tanımak için sorular sormak, karşı tarafın hobilerine ilişkin diyaloglar kurmak, iltifat etmek samimi flörtözlerin en belirgin özellikleri olarak tanımlanıyor. Dışarıdan ilk başlarda romantik bir arkadaşlık gibi de görünebilen samimi flörtleşme, gerçekten yakınlık kurmak isteyen, güvenli ve duygu dolu ilişkiler arayan kişilerin benimsediği bir flört etme stili olarak da biliniyor.

Nazik flörtleşme

Nazik ya da kibar flörtleşme, fark edilmesi en zor flört etme şekli olabilir. Birisi size kibar davrandığında aklınıza ilk olarak flört etmeye çalıştığı mı geliyor yoksa sadece çok zarif bir insan olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ayırt etmesi zor değil mi?

Nazik flörtleşme tarzına sahip kişiler karşılarındaki bireyi etkilemek için görgü kurallarına uygun davranarak ilgilerini belli etmeye çalışıyorlar ve bu nedenle de zaman zaman yanlış anlaşılabiliyorlar. Eğer sizin flört etme tarzınız da nazik ise belki de ilginizi belli etmeye çalıştığınız potansiyel partneriniz sadece çok kibar olduğunuzu düşünüyor olabilir.

Bahsettiğimiz flörtleşme çeşitlerinden illaki biri sizi anlatmak zorunda değil. Belki de birden fazla flörtleşme tarzınız vardır. O yüzden kendinizi ya da karşınızdakini tek tip flört etme tarzına sığdırmak için düşüncelerinizi zorlamamanızı öneririz. Aynı kişi zaman zaman samimi zaman zaman nazik flört ediyor olabilir. Çoğu zaman kişinin kendini anlaması veya ilgi gösterdiği kişi tarafından anlaşılması zor olsa da belirleyici soruları içeren bazı testler flörtleşme stiline karar vermek isteyenlere yardımcı olabilir. Dilerseniz “What is your flirting style?” testinde yer alan sorulara içten cevaplar vererek kendi tarzınızı keşfedebilirsiniz.

Flörtleşme tarzınız ne olursa olsun kendinizden fazlasıyla ödün vermemeyi, karşı tarafı incitmemeyi, her zaman dürüst diyaloglar kurmayı ve mutluluğunuzu ön planda tutmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Tartışma şekillerine göre ilişki türleri: Hangi tip çiftler, çatışmaların üstesinden nasıl gelir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!