Neden zeki insanlar daha az arkadaş ediniyor?

Hepimiz zaman zaman şu sorunun cevabını merak ediyoruz: Bir hayatı yaşanılır kılan şey nedir? Etrafında bolca arkadaşların ve ailenin olması mı? Her konuda yardımcı olacak insanların bulunması mı? Peki, zeki insanların etraflarında kimlerin olduğunu hiç gözlemlediniz mi? Belki daha önce zeki insanların daha az arkadaş edindiğini fark etmişsinizdir. Uplifers olarak bunun bilimsel nedenlerini araştırdık. Neden zeki insanlar daha az arkadaş ediniyor, gelin birlikte bakalım…

Birçok insanı mutlu eden şey ne?

Sonuçları British Journal of Psychology‘de yayımlanan bir araştırma, bir hayatı iyi yapan şeyin ne olduğu sorusunun yanıtını arıyor. Araştırma kapsamında yaşları 18 ila 28 arasında değişen 15 bin kişiyle görüşülmüş. Buna göre nüfusun yoğun olduğu yerlerde yaşayan insanlar, hayatlarından daha az tatmin oluyor. Ayrıca yakın arkadaşlarıyla daha fazla sosyal etkileşimde bulunan kişiler, daha mutlu olduklarını söylüyor.

İlginizi çekebilir: Görünüşünüz ne kadar zeki olduğunuz konusunda insanlarda bir algı yaratıyor

Zeki insanların farklılığı

Ancak araştırma sonuçlarının bir istisnası var; o da zeki insanlar. Zeka seviyesi daha yüksek olan insanlar, başkalarıyla sosyalleştikçe hayattan aldıkları tatmin azalıyor. Peki neden böyle?

Bilimsel çalışmalara göre zeki insanların daha az arkadaşlık kurma nedeni
Zeki insanlar uzun süreli hedeflerinin peşinden giderken bir akşam dışarı çıkıp eğlenmek yerine evlerinde kalıp çalışmayı, planlarının üzerinden geçmeyi tercih eder.

Zeki insanlar uzun süreli hedeflere odaklanıyor

IQ seviyesi daha yüksek olan ve zekalarını kullanma kapasitesi daha fazla olan kişiler, sosyalleşmek için daha az vakit ayırıyor. Bunun nedeni, zeki insanların uzun süreli hedeflere odaklanması. Zeki insanlar, zekalarını sosyalleşmek yerine kendilerinden daha büyük bir şeyler yaratmak için kullanmaya meyilli oluyor. Bazen de bunun için zorlanıyorlar.

Örneğin, üniversite eğitimi alan veya kendi işini kuran tanıdıklarınızı düşünün. Bu kişiler, hedeflerine ve isteklerine ulaşmak için sosyal etkileşimlerini sınırlandırmak ve hedeflerine odaklanmak zorunda kalıyorlar. Zeki bir kişi de kendisinden büyük ve insanlık için iyi bir şey ortaya koymak için sosyal etkileşimlerini sınırlandırma ihtiyacı duyuyor. Aksi takdirde sosyal etkileşimlerin onları hedeflerinden uzaklaştıracağını ve sonuçta olumsuz bir etki yaratacağını düşünüyorlar.

İlginizi çekebilir: Zeki insanların unuttuğu 10 gerçek

Zeki insanlar uzun süreli hedeflerinin peşinden giderken bir akşam dışarı çıkıp eğlenmek yerine evlerinde kalıp çalışmayı, planlarının üzerinden geçmeyi tercih eder. Bu durum, zeki insanların arkadaşlığa değer vermedikleri anlamına gelmiyor. Ancak hedeflere ulaşmak söz konusu olduğunda sosyalleşmeyi dikkat dağıtıcı bir unsur olarak gördükleri bir gerçek.

Zeki insanlar insan beyninin evrimi sırasında nasıl farklılaştı?

İnsan beyni, atalarımızın geniş topraklardaki isteklerini karşılamak üzere evrim geçirdi. O dönemlerde nüfus yoğunluğu daha azdı ve avcı-toplayıcı yaşam tarzı hüküm sürüyordu. Bu dönemlerde arkadaşlarla sık sık iletişim kurmak, hayatta kalmak ve türlerin çoğalması için gerekliydi.

Günümüzde ise yaşam koşulları tümden değişti ve insanlarla etkileşim alışkanlıklarımız da bu değişimden etkilendi. Zeki insanlar ise bu değişim sonucu modern hayatın dayattığı zorluklarla daha iyi mücadele etme kapasitesine sahip olmuş olabilir. Yani, zeki insanlar evrimsel değişim sonucu ortaya çıkan problemlere daha iyi adapte oldukları için, problemlerle mücadele etmek onlar için daha kolay olabilir.

Bilimsel çalışmalara göre zeki insanların daha az arkadaşlık kurma nedeni
IQ seviyesi daha yüksek olan ve zekalarını kullanma kapasitesi daha fazla olan kişiler, sosyalleşmek için daha az vakit ayırıyor.

Zeki olduğunuz zaman, karşınıza çıkan yeniliklere daha kolay adapte olabilir ve atalarınızdan gelen özelliklerinizi modern hayata daha kolay uygulayabilirsiniz. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bir yerde yaşamak, daha az sosyal etkileşimde bulundukları için zeki insanları daha az etkiliyor olabilir.

İlginizi çekebilir: Zeki ve başarılı insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz alışkanlıklar

Zeki insanlar ilişkilere daha farklı bir değer veriyor

Zeki insanlar da herkes gibi ilişkilere ve arkadaşlıklara değer veriyorlar. Ancak onlar bu değeri verirken, kendi zamanlarını nasıl kullanacakları konusunda daha seçici oluyorlar. Fakat bu, zeki insanların arkadaşlığı veya insan ilişkilerini önemsemediği anlamına gelmiyor.

Kaynak
Lifehack

İlginizi çekebilir: Zeki ve başarılı insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz alışkanlıklar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!