Görünüşünüz ne kadar zeki olduğunuz konusunda insanlarda bir algı yaratıyor

Görünen o ki, zeki olduğunuz yönünde bir izlenim bırakmak için, yüz ifadenizde değişikliğe gitmeniz gerekebilir.

St. Andrews University’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, yüzünüzle ile ilgili verdiğiniz ipuçları zeki olarak algılanıp algılanmadığınız konusunda insanlara fikir veriyor. Araştırmacılar tarafından yapılan dört farklı deney gösteriyor ki, eğer dikkatli ve daha az mutlu bir ifade sergiliyorsunuz, insanların sizi zeki olarak algılaması daha muhtemel.

Araştırmacıların 500 katılımcı üzerinde yaptıkları araştırmada, katılımcılara 18-33 yaş arası 100 ve 5-17 yaş arası 90 Kafkasyalı insan resmi gösteriliyor. Katılımcılar, insanların ne kadar zeki gözüktüklerini, onların ruh hali ve yorgunluk durumlarına bakarak anlamaya çalışıyorlar.

Açıkça görülüyor ki, aslında bunu algılama durumunu yüzün görülme şekli ve beynin onun algılaması beraber oluştursa da, yine de bir şekilde biz insanlar ikisini birbirine eş tutuyoruz. Güzel insanların daha zeki olduğunu varsayıyoruz. Aynı zamanda gözlüklerin insanları daha zeki yaptığını düşünüyoruz.

sırıtmak
Dudağınızı yukarı doğru bükerek belli belirsiz bir gülümsemeye sahip olduğunuzda insanlar sizin daha zeki olduğunuzu düşünüyor.
Bu noktada araştırmacılar, cazibemizin etkisini kontrol etme noktasında, yüz ifadelerinin en belirgin etkiyi yarattığını söylüyorlar. İster çocuk olun ister yetişkin bir birey, gözleriniz daha açık olduğunda ve dudağınızı yukarı doğru bükerek belli belirsiz bir gülümsemeye sahip olduğunuzda insanlar sizin daha zeki olduğunuzu düşünüyor.
Özellikle çocuklarla konuşulduğunda, bu bulguların etkisi daha büyük oluyor. Okulda yorgun veya daha az mutlu öğrenciler, öğretmenler tarafından daha az zeki olarak algılanıyorlar. Öğretmenlerin bu öğrencilerden düşük beklentileri, bu öğrencilerin okul hayatlarına ve akademik yaşantılarına potansiyel olarak etki ediyor. Sadece bu durum bile, farkında olmadan insanlara ne kadar ön yargılı davrandığımızı gösteriyor. Yine de siz iş görüşmesi gibi ortamlarda daha zeki görünmek için, gözlerinizin açık olmasına ve gülümsemenize dikkat edin.
Kaynak:
mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!