Beden, zihin, ruh bir bütündür: Kaslarımızı kontrol etmeyi öğrenince hayatımızı da kontrol etmeyi öğreniyoruz

Beden-zihin-ruh bütünlüğünü sadece dilde bir bilgi olarak değil, varoluşumla anlamaya başladığımdan beri ne pilates derslerim sadece pilates dersi olarak kalıyor, ne de yürüyüşlerim sadece yürüyüş.

Geçenlerde pilates dersinde denge çalışırken ve sağa sola sendelerken hocam Selin yine hatırlattı: “Gamze, kaslarının kontrolü sadece sende!

Kaslarımı kontrol edebileceğimi pilates dersine başladığım zamanlar ilk kez duyup öğrenmiştim. Bende daha önce hiç böyle bir bilgi olmadığı için de algılamak ve hayatıma geçirmek zamanımı aldı, alıyor. Unutup duruyorum, Selin de hatırlatıyor.
Son dersteki hatırlatmasında birden ışık yandı. Pozu yaparken bir anda: “Bir dakika!” diyerek heyecanla defterime, kalemime koştum.

Ve şöyle yazdım: “Kendi kaslarını kontrol etmeyi öğrendiğin zaman, hayatını da kontrol etmeyi öğreniyorsun.

Farkındalık, spiritüel çalışmalar sadece meditasyon, yoga yaparak değil, hayatın içerisinde her yerde aslında. Bedenin de yolculuğunun en büyük aracı, yol göstericilerinden bir tanesi.

“Beden ne demek? Bizim için neler yapıyor?” sorularının cevaplarını hiç düşündün mü ya da hissettin mi? Daha önce senin için üzerinde düşünmesi bile aklına gelmeyen bir konu olduysa bu; bir durup hissetmeni, senin için neler yaptığını düşünmeni isterim.

İşte tam orada bir şeylerin dönüşmeye başlayıp bu şekilde özgürlüğümüzü yeniden kazanacağımıza inanıyorum.

Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Sen gökyüzüsün: Yağmur da, nem de, güneş de senin konuğun

Gamze Baytan Meditasyon ve Yoga Eğitmeni
Selamlar, Gamze ben. Meditasyon ve yoga hocasıyım. 7/24 çalıştığım organizasyon sektöründen bir anda "Ne yapıyorum ben kendim için" diyerek çalışma hayatımda ne istediğime karar ... Devam