Bazı insanların geçmişteki birçok şeyi nasıl hatırladığının altında yatan gerçek

Bazıları geçmişte yaşadıklarını sanki bugünmüş gibi hatırlar, bazıları ise bir önceki gün ne
yemek yediğini bile unutur.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre hafızayı işlemenin iki farklı yolu var. Cortex isimli bilimsel dergide sonuçları yayımlanan ve Dr. Signy Sheldon’ın liderliğindeki araştırmada şöyle deniyor:

Belli başlı durumlardaki duyularla algılanan detaylar, anıların biriktirilmesini zenginleştirir. Örneğin Paris seyahatinde yediğiniz sıcacık baget ekmeği ve üzerinde eriyen peynir, anılarınızın daha canlı olmasını sağlar.

Araştırmacılara göre geçmişte yaşanan şeyleri hatırlamanın farklı yollarının olması, beyindeki bağlantıların farklı katmanlarının olmasıyla ilgili. Dr. Signy Sheldon, bunu şöyle yorumluyor:

Yıllar boyunca, beyin fonksiyonları ve hafıza üzerine yoğunlaşan neredeyse tüm araştırmalar insanların hepsini aynı olarak kabul etti. Ancak deneyimlerimizden ve edindiğimiz bilgiler arasında yaptığımız kıyaslamalardan hareketle, insanların hafızalarının farklı özellikler gösterdiklerini söyleyebiliriz. Bizim yaptığımız araştırma da bu farklı hafıza davranışlarının beyin fonksiyonlarındaki stabil farklılıklara karşılık geldiğini gösteriyor. Üstelik, inceleme sırasında insanlara hafızaya ilişkin görevler vermesek bile bu şekilde
oluyor.”

Bazı insanların geçmişteki birçok şeyi nasıl hatırladığının altında yatan gerçek
Belli başlı durumlardaki duyularla algılanan detaylar, anıların biriktirilmesini zenginleştirir.

Söz konusu araştırma kapsamında 66 kişiden otobiyografik hafıza testi uygulaması istendi. Beklendiği şekilde bazı insanlar geçmişteki olayları detaylarıyla hatırlarken bazıları hatırlayamadı. Birçok kişi ise arada kalıp bazı tarihleri ve olayları net bir şekilde hatırladı, bazılarını ise çok az hatırlayabildi.

Bu kişilerin daha sonra beyinlerindeki farklı bölgeler arasındaki iletişim ölçüsü gözlemlendi. Sonuçlar, her kişinin farklı bir iletişim aralığı gösterdiğini ortaya çıkardı. Buna göre bazı insanların beyinlerindeki hafızayla ilişkili bölgelerde, bazılarında ise beynin arka tarafındaki görüntülemeyle ilgili bölgelerde yüksek iletişim söz konusu. Beynin hafızayla ilişkili bölgelerinde yüksek iletişim olanlarda detaylı otobiyografik anılar oluşurken, diğerlerinde ise daha çok beynin arka tarafında iletişim faaliyetleri gerçekleşiyor.

Öte yandan beynin ön tarafında muhakeme ve organizasyon faaliyetleri gerçekleşiyor. Bu da neden bazı insanların Paris’te yediği yemeğin sadece güzel olduğunu hatırlarken diğerlerinin o yemeğin tadını hissedecek kadar hatırladığını açıklıyor.

Bazı insanların geçmişteki birçok şeyi nasıl hatırladığının altında yatan gerçek
Geçmişte yaşanan şeyleri hatırlamanın farklı yollarının olması, beyindeki bağlantıların farklı katmanlarının olmasıyla ilgili.

Eğer siz de belli bir dönemde nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı ve ne dediğinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız, bu beyninizin inşasıyla ilgili olabilir.

Kaynak:
PSY Blog

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Beyin proteziyle hafıza kaybını aşmak artık mümkün olabilecek

Gün içinde şekerleme yapmak hafızayı güçlendiriyor

Uykunun öğrenme ve hafıza üstündeki etkileri

Hafızamız geçmişini yeniden yazıyor: Hatıraları yeni deneyimlerle güncelleme süreci

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!