Basit sanılsa da yaşamı kısıtlayan bir durum: Hayvan korkusu

Hayvan korkusu çeşitli hayvanlardan duyulan korku ve rahatsızlık olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde en yaygın korku türü olup bazen birden çok hayvana karşı duyulmaktadır. Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar dışında hamam böceği, fare gibi hayvanlara karşı da tiksinti ve korku bir arada ortaya çıkmaktadır.

“Köpek korkusu olan bir danışanım yolda gördüğü bir köpekten kaçarken araba çarpmış ve büyük bir kaza geçirmişti”

Hayvan korkusu kimi zaman çocuklukta başladığı gibi kimi zaman da erişkin yaşlarda bir hayvanın saldırısına uğrayarak oluşabilmektedir. Örneğin, çocukluğunda korkusu olmadığı halde bir insan köpek ısırmasıyla köpeklerden korku duyar hale gelebilmektedir. Kimi zaman direkt olarak zarar görmediğimiz halde, aileden bir kişinin korkusu nedeniyle korkuyu öğrenebilmek, kimi zamanda da ‘Jaws’ filminde olduğu gibi gördüklerimizden korkuya kapılabilmekteyiz. Bir başka teoride ise insanın içindeki bir takım bastırdığı duyguların korku halinde ortaya çıktığı ve kişinin böylelikle bilinçaltı sıkıntıları ile baş etmesine yardım ettiğine inanılmaktadır.

Hayvan korkusuna sahip bir kişi bu hayvanların olduğu ortamlara girmekten kaçınmakta, kazara aynı ortamda olursa büyük rahatsızlık ve korku duymaktadır. Öyle ki, köpek korkusu olan bir danışanım yolda gördüğü bir köpekten kaçarken araba çarpmış ve büyük bir kaza geçirmişti. Aynı şekilde kedilerden korkan bir genç kız bu korkusu nedeniyle bir yere gidip yemek yiyemez ve oturamaz hale gelmişti. Bu nedenle hayvan korkuları insan yaşantısını kısıtlamaktadır.

Hayvan korkusu nasıl yenilir?
Kedi, köpek gibi evcil hayvanlar dışında farklı türde sinek ve böcekler, fare gibi hayvanlara karşı da tiksinti ve korku bir arada ortaya çıkabilir.

Hayvan korkusunu yenme konusunda sistematik duyarsızlaştırma sistemiyle tedavi uygulanmaktadır. Bu yöntemde kişiye önce rahatsız olduğu hayvanın resmi gösterilmekte, bu resme bakmaya alıştıktan sonra bu hayvan bulunduğu yerden uzak bir yere konup buna alışması sağlanmakta, en son durumda ise iyice yakına getirilip evcil bir hayvan ise sevdirilmektedir. Bunların yapılmasının zor geldiği durumlardaysa, nefes egzersizleri ve gevşeme yöntemleri uygulanıp kişinin rahatlaması ve rahatsız olduğu hayvanla karşılaştığında daha sakin olması sağlanmaktadır. Bunun dışında bilişsel ve davranışçı terapilerle korkularının üzerine gitmekte ve kaçınma davranışını azaltarak bu korkuyu yenmeleri sağlanmaktadır. Bu terapilerle çok büyük oranda düzelme sağlanır. Geri kalan korkularda ise kısa bir süre ilaç tedavisi uygulanabilir. Sonuç olarak korkular çoğumuza saçma gelebilen ama bu korkuya sahip olan insanların hayatını karartabilen duygulardır. Bu nedenle bu korkuların bir an önce ortadan kalkması için yardım almak, yaşam kalitesini arttırmak yönünde fayda sağlamaktadır.

 

İlginizi çekebilir: İki farklı uçlu mizaç bozukluğu: Bipolar affektif hastalık

Psikiyatrist/Psikoterapist Sabri Yurdakul Psikiyatrist/Psikoterapist
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu, 1992 yılında ise Ankara Numune Hastanesi'nden "Psikiyatri Uzmanlığı" diplomasını aldı. Uzmanlık eğitimi sırasında Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışma ... Devam