Başarıya giden yolda en az bir kere denemeniz gereken alternatif yöntemler

Başarı konusunda herkesin birbirinden farklı sırları olsa da başarıya giden yolun sıkı çalışma, planlama, tutku ve değerlere sahip çıkmadan geçtiğiniz hepimiz biliyoruz. Kimileri de başarının sırrını taşlarda, uğurlu şeylerde ve bazı doğaüstü çözümlerde arıyor ve bunların işe yaradığını savunuyor. Hint asıllı Amerikalı bir doktor ve alternatif tıp uzmanı olan Deepak Chopra ise The Seven Spiritual Laws of Success kitabında ise başarıya ulaşmayı sağlayan alternatif düşünme biçimleri olduğunu savunuyor. Chopra kitabında yaratıcılığın ve başarının 7 yasası olduğunu söylüyor. Kitabın bölümlerini de oluşturan başarının 7 yasası şöyle sıralanıyor:

  • Gerçek olasılıklar
  • Verme
  • Karma
  • Minimum efor
  • Niyet ve istek
  • Ön yargısız olma
  • Amaç

Başarıya giden yolda denemeniz gereken alternatif yöntemler

Başarı; sıkı çalışma, plan yapma ve tutkulu olmanın sonucudur” şeklindeki geleneksel yaklaşıma alternatif bir yol sunan Deepak Chopra; başarının formülünü gerçek doğayı anlama ve doğanın 7 kuralıyla ahenk içinde yaşamayı öğrenme şeklinde tanımlıyor. Bu yaklaşıma göre ancak huzurlu bir yaşama sahip olmak, gerçek anlamda iyi olma haline ulaşmak ve tatmin edici başarılar elde etmek ancak bu şekilde mümkün olabiliyor.

Deepak Chopra’nın kitabı aslında hepimize evrenin merkezinde olduğumuzu ve çevremizde olup bitenle içimizde olup bitenler arasında bir uyum yaratmamız gerektiğini hatırlatıyor. Spiritüel konulara meraklı olanlar için zengin bir içerik sunan kitap; aslında günlük sıkı çalışma rutini yüzünden bunalan ve bir ara vermeye ihtiyacı olan herkes için ilaç niteliğinde.

Aslında başarıya giden yolda alternatif öneriler sunan sadece Deepak Chopra değil. İşte başarılı olmak için en sık önerilen alternatif yöntemlerden bazıları:

1. Spiritüel bağınızı derinleştirin

Başarı, kişinin kendi içinde başlar. Kendi ruhunuzla, evrenle bağınızı güçlendirmek, kendi özünüzde olup bitenin farkında olmanın en önemli adımıdır. İnsan kendinin kim olduğunu bildiği zaman kendisi olabilir.

Başarıya giden yolda denemeniz gereken alternatif yöntemler

2. Kimliğinize sahip çıkın

İnsanın kendi kimliğine, niteliklerine sahip çıkması bahaneler üretmek, başkalarını suçlamak, başarısızlığa gerekçe olarak geçmişi veya koşulları gerekçe göstermek değildir. Kim olduğunu bilen kişi, kendini tümüyle seven, aydınlık ve karanlık taraflarını bilen, kendi kimliğine sahip çıkan kişidir. İnsanın kendi kimliğine sahip çıkması ve düşüncelerinin sorumluluğunu alması, başarıya giden yolun en önemli adımlarından biridir.

3. Amacınız yaptığınız şeyi değil, kim olduğunuzu anlatır

Hayattaki amacınızı bulmak için onu aramak zorunda değilsiniz çünkü aslında amacınız her zaman gözünüzün önündedir. Eğer amacınızı bulma yolundaysanız, kendinizi en mutlu ve en canlı hissettiğiniz zamanları düşünün. Böyle zamanlarda ne yapıyordunuz? Kimle birlikteydiniz? Hayattaki amacınız, sizi siz yapan şeyin ta kendisidir.

4. Vizyonunuzu fark edin, yeniden tanımlayın ve onunla aranızda bağ kurun

Hayattaki vizyonunuz, siz ne kadar isterseniz o kadar büyük veya küçük olabilir. Amacınızı ve hayattaki kimliğinizi bulduktan sonra, bir sonraki adımda kendinize şu soruyu sormalısınız: Eğer hayattaki amacım bu ise o zaman ben ne yapmalıyım? Vizyonunuz, her sabah uyanma sebebinizdir.

Başarıya giden yolda denemeniz gereken alternatif yöntemler

5. Farkında olun

Farkındalığı yüksek bir birey olmak için aksiyona geçme tutkusuna sahip olmalısınız. Hayatta her zaman ayakta olmalı, amacınızın farkında olmalı ve istediğiniz hayata sahip olmak için istekli olmalısınız. Eğer kendinizi bir noktada sıkışmış hissediyorsanız, harekete geçin. Hayatınızdaki bir şeyden mutsuzsanız, bir şeyler yapın.

6. Sorumluluğu üstlenin

Hayatta her şeyin bir enerjisi var. Para, aşk, korku, inanç, evren, düşünceler, kelimeler ve aksiyonların her birinin enerjisi var. Yaşadığınız ortamlara taşıdığınız enerjinin sorumluluğunu üstlenmelisiniz. Bunun farkında olmak bile hayatınızı değiştirebilir. Kendi hayatınıza nasıl bir enerji getirdiğinize, her sabah hangi düşüncelerle uyandığınıza, beklenmedik gelişmeler yaşandığında nasıl bir konum üstlendiğinize dikkat edin.

Kaynaklar:
MindBodyGreen
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!