Başarınca var olacak kadar mısın?

 

Bir karaktere, ‘başarılı olmaktan daha fazlasına’ çabaladığı için hayran oluruz. Bunu ben söylemiyorum, bunu Pixar söylüyor ve hikaye anlatıcılığının 22 temel kuralında bu cümleye ilk sırada yer veriyor. 

Bir şehir canlısı olarak ‘başarmak’ kelimesinin çevresinde dönmeyen bir çabayı ne zaman sarf ettiğinizi anımsıyor musun?

satranç
‘Başarmak’ kelimesinin etrafında dönmeyen bir çabayı en son ne zaman sarf ettiniz?

Senin cevabını duyamasam da üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum, çünkü kendi adıma yapmış olacağım bu konuşmanın birilerinin adına da geçerli olacağından eminim. Özellikle son 8 yıldır en büyük motivasyonum başarmak ve başarıya dayalı irili ufaklı mutluluklar yaşamak. Bir işi başarmak, bir ilişkiyi yürütebilmeyi başarmak… Başarmak fiiline o kadar takılmışım ki, yaşamak ve anın içinde olmak fiillerine günden güne yabancılaşır olmuşum.

İlgili yazı: Başarılı olmadığınızı kim söylüyor?

Hayat sadece başarmaktan ibaret değil

Oysa hayat dediğin anlardan ve bu anlardan artakalan anılardan ibaret. Yaşlandığımda çocuklarıma ve torunlarıma başarılı olmak için ne kadar çabaladığımı ve kendimi ne kadar hırpaladığımı mı anlatacağım? Yaşlandığımda çocuklarıma ve torunlarıma beni sevmediğini hissettiğim bir adamın beni sevmesini sağlamak ve bunu başarmak için kendimden ne kadar uzaklaştığımı mı anlatacağım? Ben küçükken birileri bana bunu anlatıyor olsaydı; “Ne diyor bu yaşlı teyze çok sıkıldım, oynamak istiyorum.” deyip koşa koşa dışarı çıkardım ve kim bilir hangi oyuna cesaret ederdim; boyumdan büyük kayalara tırmanmak? kilomdan ağır voleybol topuyla servis atıp fileden geçmesini sağlamak ve büyük ihtimal geçirememek? ama yine de denemiş olmanın haklı gururu ile arkadaşlarla katıla katıla gülmek, bacağımı incitsem de, kolumu kıpkırmızı yapsam da gülmek…

çocuklar
Çocukken hangi özelliklerinize hayrandınız?

5 yaşındaki halinizin şu anki halinize neler söyleyeceğini yazın

Çocuk karakterime kendi kadar başkalarını da düşündüğü için, içinden geçenleri pek de düşünmeden yaptığı için hayrandım. Sen çocuk yanının hangi özelliklerine hayran olduğunu anımsıyor musun? Şu an dışarıdan kendine baktığında hayranlık duyuyor musun? 5 yaşındaki velet halinle şu anki yaşın karşı karşıya gelseler birbirlerine neler söylerler? Hadi durma yaz! Kendi hikayeni nasıl anlatmak istediğini, kendi hikayeni nasıl anlattığını yaz ve sonra bak! Yapmak istediklerini ne kadar yaptın? Yapmak istediklerin gerçekten bunlar mı? Sen, başarınca var olacak kadar mısın? Yoksa var olmak için yılmadan denemek mi senin başarın?

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam