Başarılı bir CEO’nun ağzından sahip olduğunuz markayı daha ileri taşımanın yolları

Bir marka yaratmak ve onu ileriye taşımak, şüphesiz ki çok zor bir iş. İş dünyasının rekabetçi koşulları arasında, bazen ürününüz ne kadar kaliteli de olsa, üst basamaklara çıkmanız mümkün olmayabiliyor. İşte bu noktada, sahip olduğunuz markanın değerini yükseltmek önem kazanıyor. Peki bir marka nasıl yükselir?

Ünlü Coach çantalarının CEO’su Lewis Frankfort, şirketini alt sıralardan bugüne taşımış, başarılı bir marka uzmanı. Frankfort’a göre; marka, insanların zihinlerindeki görseller ve bunların temsil ettiği şeylerin bütünü anlamına geliyor. Tüketicilerin zihinlerindeki bu görseller ne kadar güçlüyse, markalar da o kadar güçlü oluyor. Marka tanımını bu şekilde açıklayan Frankfort, bir markayı üst sıralara taşımak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

Markalar canlıdır

Frankfort’a göre markalar canlıdır ve tıpkı bizler gibi yaşayıp gelişir. Bu yüzden markanızın değerini yükseltmek için sahip olduğunuz markayı anlamalı, onu beslemeli ve onun güçlü taraflarını geliştirmelisiniz.

Uzun soluklu bir markanın bir özelliği olmalı

Bir markanın uzun soluklu olmasını istiyorsanız, onu bir şeye dayandırmalısınız. Bu bir amaç veya bir hizmet olabilir. Bir başka deyişle, markanızın uzun soluklu olması için bir amaca sahip olması gerekir.

İlginizi çekebilir: “Hayallerine koşan kadınlar” Başarılı Kolektifli Arya kadınları ile motivasyon ve başarı üzerine

Sahip olduğunuz markanın değerini yükseltmek, bugünün şartlarında, en az ürününüzün kalitesi kadar önemli.
Tüketiciye uyum sağlamalı

Çağın şartlarıyla birlikte, tüketicilerin de ihtiyaçları her geçen gün değişir. İyi bir marka olmak istiyorsanız, tüketicinin değişen ihtiyaçlarına ve zevklerine uyum sağlamalı, özünüzü korurken onlara göre değişebilmelisiniz.

Tüketiciyi memnun etmeli

Frankfort’a göre bir markanın olmazsa olmazı, her zaman tüketiciyi memnun etmesidir. Marka bunu, ürettiği her ürünle yapabilmelidir.

Ürününüzü tanımalısınız

İyi bir marka olmak için ürettiğiniz ürünü çok iyi tanımanız şart. Sahip olduğu özellikleri ve onu diğer markaların ürünlerinden ayıran şeylerin neler olduğunu eksiksiz anlamalısınız.

Tüketiciyle iletişim kurmalısınız

İçinde bulunduğumuz çağın bize en büyük getirilerinden biri de iletişimi kolaylaştırması. Artık tüketicinin neyi isteyip neyi istemediğini bilmek eskiye oranla çok daha kolay. Bir markanın tüketicisini tanıması ve çok iyi anlaması gerektiğini söyleyen Frankfort, bunu ancak onunla sürekli iletişim halinde olarak yapabileceğini ifade ediyor.

Son olarak; ünlü CEO, bir markayı üst sıralara taşımanın asla kolay bir iş olmadığını belirtip ekliyor; “En çok korkmanız gereken zaman, en başarılı olduğunuz zamandır.”

Lewis Frankfort’un kendi markasını nasıl yukarılara taşıdığını ve bununla ilgili eğlenceli hikayelerini dinlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Videoyu izlemek için tıklayın.

Kaynak:
mindbodygreen.com

 

İlginizi çekebilir: 10 adımda dijital dünyada marka olmanın yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!