10 adımda dijital dünyada marka olmanın yolu

Müşterileriniz için bir ürün veya hizmet sunan bir şirketiniz mi var? Eğer öyleyse internet üzerinde başarılı ve etkin olmanın tek yolu, müşterilerinizin sizi arayıp bulması değil. Dijital imkanları etkin kullanarak daha fazla insana ulaşabilir ve dünyada bir iz yaratabilirsiniz.

İşte 10 adımda dijital dünyada görünürlüğünüzü artırmanın ve bir marka olmanın yolu:

1. Trendleri takip edin

Eğer bir konuda uzman olarak bilinmek istiyorsanız, gerçekten de uzman olmanız gerekir. Bu yüzden değişimi yakından takip ettiğinizden emin olun. Uzmanlık alanınızla ilgili son gelişmeleri takip edin, yeni çıkan şeyleri okuyun. Sizin alanınızda başkalarının neler yaptığını gözlemleyin. Girişiminizi nasıl büyüteceğiniz konusunda yeni fikirler arayışında olun.

marka 01

2. Tutkularınızı amaca dönüştürün

Her zaman şunu düşünün: Kime, hangi konuda yardımcı olabilirim? Siz başkalarına yardımcı olma ve başkalarını yüceltmek için çalıştığınız sürece, sizin ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamı kendiliğinden yapılmış olur. Ayrıca, sadece kendinizi veya ürünlerinizi pazarlamayın, aynı zamanda hikayenizi de anlatın. Geçmişiyle, hikayesiyle gerçek bir insan olarak iletişim kurduğunuz sürece daha kolay bağlantılar yapabilir ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

İlgili yazı: Pazarlama dünyası artık kadın erkek eşitliğinin olduğu bir ‘’harikalar diyarı’’

3. Çözümleri, fikirleri, kaynakları paylaşarak değer katın

Uzmanlığınızı ve bilginizi, sosyal medyadan iletişim kurmak için kullanın. Her zaman çözüm sunarak, fikirler getirerek veya uzmanlığınızı konuşturarak değer katın. Ürününüzün çözüm sunduğu alanları düşünüp, hedef kitlenizin karşılaştığı başka zorlukları düşünün. Belki de böylelikle yeni fikirler üretebilirsiniz.

4. Herkesi hedeflemeyin

Dünyadaki herkese mesajınızı ulaştıramazsınız. Bunun yerine hedef kitlenizi belirleyin. Ortak değerleriniz ve ilgi alanlarınız neler? Hedef kitlenizin sorunları, endişeleri neler? Hedef kitleniz neler istiyor? İnsanlar size hangi konuda sorular soruyor? Bu sorulara yanıt vererek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

5. Web sitenizin ziyaretçiler için bir değer yarattığından emin olun

Web siteniz, ürün ve hizmetlerinizin göründüğü eviniz gibidir. Bu yüzden web sitenizin düzenli, güncel ve tutarlı olmasına özen gösterin. Web sitenizi tüm aktiviteleriniz için bir platform olarak kullanın. İçerik geliştirirken hedef kitlenizi düşünün. Eğer birileri web sitenizi ziyaret etmek için zaman ayırdıysa, bunun karşılığını verin.

6. Paylaşımda bulunmadan önce emin olun

Sosyal medyada bir paylaşım yaparken şu soruları sorun: Eğlendiriyor mu, aydınlatıyor mu, bilgilendiriyor mu, eğitiyor mu? Paylaştığınız içerikler bu amaçlardan herhangi birine karşılık gelmiyorsa paylaşmayın.

İlgili yazı: Başarılı 12 insanın hafta sonu alışkanlıkları

7. Kendinize uygun bir sosyal medya kanalı seçin

Sosyal medya kanalları her geçen gün çeşitleniyor. Siz de bu sosyal medya kanallarını kullanırken, kendinize en uygun, amacınıza en çok hizmet edenleri seçin ve onları kullanın.

8. Blog yazın

Blog yazmak, sizi takip edenlerle düzenli bir iletişim yolu geliştirmenin en kolay yoludur. Ancak blog yazarken, sunduğunuz içeriklerin gerçekten bir şeyler anlattığından emin olun.

marka 02

9. Twitter ve Pinterest’ten araştırma yapın

Twitter ve Pinterest, rakiplerinizin neler yaptığını ve potansiyel hedef kitlenizin nelerden bahsettiğini görmenin en iyi yollarından biri. Her iki mecra da başkalarının neler yaptığını görmek için size ön sıralardan bir koltuk sunar.

10. Kitap yazın

Ürününüz veya hizmetlerinizle ilgili bir kitap yazarak aslında bu konuyu ne kadar ciddiye aldığınızı ve bu konuda ne kadar uzman olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Kaynak:
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!