Pazarlama dünyası artık kadın erkek eşitliğinin olduğu bir ‘’harikalar diyarı’’

cinsiyet eşitsizliği

Yakınlarda The Dail Mail’de reklam endüstrisindeki cinsiyetçi yaklaşımlarla ilgili bir makale okudum. Makale, cinsiyetçi söylemlerin ve uygun olmayan kelimelerin bir zamanlar reklam sektöründe ne kadar fazla kullanılıyor olduğuyla ilgiliydi.

‘’Eski zamanların cinsiyetçi reklam kampanyaları kadınların kilo vermesi gerektiğini ya da yemek yapmanın kadının sorumluluğunda olduğunu empoze ediyordu.’’

Bu konunun ilginç ve ilgi çekici bir konu olduğunu düşünmüyorum, ancak gene de üzerine yazmak istedim. Bu yazıyla ilgili ilginç ve yazmaya değer bulduğum şey; yazarının 2014 yılında böyle bir yazının ses getireceğine olan mütevazi inancıydı. İsmini bilmediğimiz anonim yazarımız, geçmişteki ve gelecekteki reklamların farklı olduğunun; ve reklamlarda kullanılan cinsiyetçi söylemlerin zamanla azaldığının, reklam sektöründe pozitif bir değişim yaşandığının altını şöyle çiziyor:

‘’Sigaradan yiyecek sektörüne, geçmişte yapılmış olan reklamlar, cinsiyetçi söylemler karşısında günümüzde edinilen sosyal bilincin, pozitif anlamda ne kadar değiştiğini gözler önüne seriyor.’’

Keşke ben de ‘’yazara katılıyorum’’ diyebilseydim. Keşke cinsiyet eşitliği konusunda ‘’gerçekten büyük bir değişim’’ yaşandığını destekleyebilseydim.

Ancak ne yazık ki reklam endüstrisinde cinsiyet eşitliği adına yapılan şeyler kocaman bir pastanın üstündeki tek bir vişne kadar.

Makalenin en çok okunan yazılar arasına girdiğini biraz düşündükten sonra da şunu okudum:

‘’…Fakat değişen şey yalnızca cinsiyetçiliğe olan bakış açımız değil. Örneğin, şu an uzmanlar televizyon izlemenin ve video oyunlarının çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söylüyor. Ancak Motorola markası, 1950’lerdeki bir reklamında televizyonun çocuklar için çok faydalı bir araç olduğuna dair reklam yapıyordu. ’’

reklamlar

Yani anlatılana göre, reklam endüstrisinin toplumdaki bireylerin ruh ve beden sağlıkları üzerindeki etkileri bizi teğet geçti! Neyse ki kadınlar reklamlardaki mükemmel vücutlar yüzünden kilo vermek için her yolu denemiyor. Ve artık gelecekte insan sağlığı için zararlı olduğu açıklanacak olan hiçbir şeyin reklamı yapılmıyor, öyle değil mi?

2014 yılında cinsiyet eşitsizliğiyle savaşmak için çikolatalarla kendimizden geçmemiz gerektiğini gösteren böyle girişimlerle hiç karşılaşmayacağız mesela.

Ya da kadınların reklamlarda güzel gösterilmek için fotoşopla baştan aşağı boyandığını gösteren videolara da hiç ihtiyacımız olmayacak:

If Women's Roles In Ads Were Played By Men

Ne kadar şanslıyız öyle değil mi!

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mademoiselle Juliette
Eski sevgilim hep bir şarkı söylerdi : “My baby loves me, I’m so happy. And that makes me a modern girl”. Bu şarkıyı dinleyince, ... Devam