Baharın canlılığını evinize davet etmeniz için ipuçları

Senin de bu aralar için kıpır kıpır oluyor mu? Ağaçlarda pembeli beyazlı çiçekler, yağmur yağdığında gelen tazelik ve canlılık kokusu, rüzgârın içini ısıtması…

Bahar uyanıyor ve doğayla ilişkide olduğumuz için bu uyanış bizlere de yansıyor. Sadece dışarıda zaman geçirirken değil, evindeyken de bu duyumları yaşamak için baharın canlılığını evine davet edebilirsin! Nasıl mı?

1. Evinde bitkilere yer aç

Bitkileri seviyorsan evine yeni bitkiler almak ve evdeki bitkilerinin topraklarını yenilemek için mükemmel bir zaman. Belki fark etmişsindir, marketlere, pazarlara da çeşit çeşit bitkiler geldi, alıcısını bekliyor. Hoşuna giden, istediğin büyüklükteki bitkilerden seçip evinde güzel köşeler yaratabilirsin. Onlara bakım vermek, açan tomurcuklarını ve yapraklarının büyümesini izlemek evinde baharı ağırlaman için şahane bir fırsat olacak! Ben bitkilerimi evin bir bireyi olarak gördüğüm için isim koymayı da seviyorum. Belki sen de karakterlerine göre onlara isim bulmayı bir oyun haline getirirsin!

2. Temiz havayla tazelen

Uyandığında camları açıp eve temiz hava dolmasını sağlamak da baharın enerjisini evinde ağırlamana yardımcı olacaktır. Bu sağlığa iyi gelen bir uygulama olmakla beraber, sabah alacağın o temiz hava uyanmanı kolaylaştıracak, baharın kokusunu içine çekerek tazelenmeni destekleyecektir.

3. Müzikle canlan

Bir başka önerim evini müzikle doldurmak. Belki sabah sevdiğin bir şarkıyı açıp hafifçe dans ederek bedenini canlandırırsın, belki gün içinde enerjin düştüğünde şarkılardan destek alırsın. Hangisi sana uygun geliyorsa… Müziğin evde bir hareket başlatıyor olması doğayla uyumlanmış hissettirecektir.

4. Bahar temizliği için kolları sıva

Son önerim ise bahar temizliğini henüz yapmadıysan en kısa sürede yapman olacak. Bahar temizliğinin altında iki konu düşünebilirsin. Birincisi, ilk aklımıza gelen ev temizliği. Evini pırıl pırıl yapmak, kışın kasvetli enerjisini tozlarla birlikte uzaklaştırmana yardımcı olacaktır. Enerji temizliği yapmayı seviyorsan ve senin için anlamlıysa, fiziksel temizlik sonrasında adaçayı, palo santo vb. yakıp evde dolaştırmak da ev temizliğinin tamamlayıcısı olacaktır. (Bunun için 16 Nisan’daki dolunay çok uygun bir zaman, benden söylemesi!) İkinci konu ise, eski olan her şeyden arınmak. Buna kıyafetler, evdeki eski veya kırık nesneler, eski fotoğraflar, e-postalar, dosyalar, kısacası artık kullanmadığın ya da sana iyi hissettirmeyen her şey dahil! Dijital olanları silip fiziki olanları ayırdıktan sonra, kullanılmayacak durumda olanları atabilirsin. Kullanılabilir durumda olanları ise ihtiyacı olan kişilere elden ya da kıyafet kumbaraları aracılığıyla ulaştırabilirsin. Sana iyi gelmiyorsa bile başkasına iyi gelebilir. O yüzden elinden çıkarmadan önce bunu da düşünmeni öneririm.

Sen de bu uygulamalardan yola çıkarak baharın canlılığını evine davet edebilir ve onu güzelce ağırlayabilirsin. Daha fazla iyi yaşam önerisi ve ilham için @sibelsibel Instagram hesabımdan beni takip etmeyi unutma!

İlginizi çekebilir: Güne niyet belirleyerek başlamanın avantajları

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam