Güne niyet belirleyerek başlamanın avantajları

Güne nasıl başladığını hiç değerlendirdin mi? Alarmın çaldığında yataktan zıplayarak mı kalkıyorsun, yoksa biraz durup yavaşça mı doğruluyorsun? Gözlemlerime göre çoğu kişi için bu sorunun cevabı güne koştur koştur, kendini bir anda hazırlanıp işin başına geçerken bulduğu yönünde. Güne öyle başladığında da benzer şekilde devam ediyor. Dikkatin oradan oraya savrulurken günün nasıl geçtiğini, o kadar saat içinde ne yaptığını, nasıl hisler içinde olduğunu anlamıyorsun bile. Ancak akşam koltuğa oturduğunda çok yorulduğunu fark ediyor ve kendinle ilgili şeylere zaman ayırmadığını görüyorsun.

Güne bir nefes molası verip niyetini belirleyerek başlayan kişilerde ise bu durum farklı oluyor. Uyandığında belki yattığın yerden, belki doğrulup yatağın kenarına oturarak, içinden o gün nasıl hissetmek, davranmak, olmak istediğin gibi daha sana yönelik bir niyet belirlemek tüm günün tonunu değiştirebiliyor.

Güne niyet belirleyerek başlamanın avantajları

  • Gün içinde seçimlerin şekillenir.

Kendin için belirlediğin niyet sayesinde gün içinde karşılaştığın farklı durumlarda, o niyete uygun seçimler yapma fırsatı bulabilirsin. Bu hareket niyetine hizmet edecek mi etmeyecek mi diye muhakeme edebilirsin.

  • Gün boyu amaçlı hissedersin.

O amacı gerçekleştirmek için fırsatlar kollamaya başlarsın. Ya da niyetin sakin olmaksa mesela, seni kızdıran durumlarda o sakinliğe geri dönmek için kendine iyi gelecek uygulamalara (temiz hava almak, nefes çalışması yapmak gibi) yönelebilirsin.

  • Bedeninle bağlantın güçlenir.

Gün içinde ara ara durup kendine, nasıl hissettiğine bakarak bedeninle bağlantını güçlendirirsin. Ara kontroller sayesinde o anda yaşadıklarının sendeki etkisini daha rahat gözlemleyebilirsin.

  • Yaşamına dair umudun artar.

Niyetini gerçekleştirmek için çıktığın yolda, gün içinde bilinçli seçimler yapmaya başladıkça “kendin için” yaşadığın günler, “öylesine” yaşadığın günlerin yerini alır. Kendindeki dönüşümü gördükçe yaşamına dair umudun artar.

Nisan ayında kendi dönüşümünü başlat

Kendin için yaşadığın günlere adım atmak ve dönüşümünü başlatmak istersen Nisan ayındaki yoga ve meditasyon derslerime dahil olabilirsin. Her güne niyetimizi belirleyerek başlarken, kendimize iyi gelen bir aktiviteyle güne başlamanın keyfini yaşayacağız. Mindfulness yönlendirmeleriyle sunduğum derslerde (Mindful bir yoga deneyimi: Mindfulness temelli yoga dersleri başlıyor) amacım kendinle bağ kurmana, stres seviyeni azaltarak daha sakin bir hayat yaşamana ve hayatındaki olaylarla olan ilişkini dönüştürmene alan açmak. Nisan ayı boyunca Salı ve Perşembe sabahları 7:30-8:30’da yoga dersleri (nefes, hareket, meditasyon çalışmaları içerir); Pazartesi, Çarşamba ve Cuma sabahları 8:00-8:30’da meditasyon dersleri (kolay/kısa esneme hareketleri ile meditasyon çalışmaları içerir) ile güne başlayacağız. İlkbaharda sana iyi gelecek bir adım atmak istersen bana @sibelsibel Instagram hesabımdan mesaj atabilir ve program detaylarını öğrenebilirsin.

Mindfulness temelli yoga ve meditasyon dersleri öğrenci yorumları

“Güne güzel niyetlerle, düşüncelerle başlamak kesinlikle o günün daha olumlu geçmesini sağladı ve daha huzurlu hissettirdi.” (Kübra, Meditasyon dersi öğrencisi)

“Mindfulness yönlendirmeleri rahat hissettirdi. Bedeni ve zihni zorlamadan akışta kalabilme becerisi sağladığını düşünüyorum.” (Sümeyye, Yoga dersi öğrencisi)

“Dua eden ya da bir şey isteyebilen bir insan değilmişim aslında pek. Bir niyet koymak, duygusal olarak çok iyi hissettirdi. Umutlanmamı sağladı ve bu niyeti gerçekleşmek için güç verdi.” (Deniz, Meditasyon dersi öğrencisi)

“Daha basit düşünmeyi ve kendim için yapacağım çok şey olduğunu fark ettim. Kendimi fark etmekten memnunum.” (Ayşegül, Yoga dersi öğrencisi)

“Çoğu zaman kendimizi bir görevden diğerine veya bir hedeften diğerine koşarken bulabiliyoruz. Güne niyet belirleyerek başlamak bana bu koşuş esnasında durup bakmayı ve nasıl hissettiğimi anlamayı hatırlattı. Bu sayede stres seviyemin azaldığını düşünüyorum.” (Hande, Meditasyon dersi öğrencisi)

“Derslerde sakinleşmeye ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bedenini fark edebilmek bence derslerin mindfulness yönlendirmesi ile olmasının avantajı.” (Anonim, Yoga dersi öğrencisi)

İlginizi çekebilir: Mindful bir yoga deneyimi: Mindfulness temelli yoga dersleri başlıyor

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam