Ayrılık ve barışma sonrası yaşanan cinsel ilişki neden bu kadar heyecan veriyor?

Ayrılık veya Barış Sonrası Cinsel İlişki
Ayrılık veya Barış Sonrası Cinsel İlişki

Barışma sonrası yaşadıkları cinsel ilişki kimilerine göre hayatlarının en yoğun ve en etkileyici ilişkisiyken; bazıları içinse partnerleriyle yaşadıkları ilişkilerin hiçbiri ayrılık esnasında yaşanan kadar heyecanlı değil.

Peki en heyecanlı cinsel ilişki, neden hep barışma ya da ayrılık sonrası yaşanır? Bu iki durumu bu kadar heyecanlı yapan nedir? Uplifers olarak bu sorulara cevap bulabilmek adına, Psychology Today yazarlarından Doktor Aaron Ben-Zeév’in konuyla ilgili araştırmalarını sizler için derledik.

Barışma sonrası cinsel ilişki

Partnerler arasında yaşanan büyük kavgaları takip eden “barışma sonrası cinsel ilişki”, genellikle tüm duyguların açıkça yansıtıldığı bir an olmakla beraber, oldukça fırtınalı ve tatmin edicidir. Peki bu anı bu kadar heyecanlı yapan, sadece barışmanın verdiği rahatlama hissi midir?

Uyarım transferi

Barışma sonrası cinsel ilişkinin yarattığı büyük heyecanın en basit açıklaması; kavgadan cinsel ilişkiye uzanan süreçte, kavganın sebep olduğu heyecanın ve uyarımın da transfer edilmesidir. Uyarım transferi, herhangi bir duygu ya da durum tarafından uyarılmışken, bir başkasının eklenmesiyle beraber hissedilen tüm heyecanın ikinci uyarana mâl edilmesidir. Yani bu durumda, kavganın yarattığı heyecanın, cinsel uyarılmayı kolaylaştırması ve yaşanan büyük heyecanın cinsel ilişkiden kaynaklandığının düşünülmesidir.

Barışma seksi birçok kişi tarafından “en iyi cinsel deneyim” olarak adlandırılırken, bu kişilerin çoğu için bu heyecanı yaşamak, öncesindeki kavgaya değiyor.

Heyecanın (uyarımın) aktarılması, Donald Dutton ve Arthur Aron’un 1974 yılında yaptıkları köprü deneyiyle açıklanabilir. Daha önce “Beynimiz kalbimizi kandırıyor olabilir mi?” isimli makalemizde de sözü geçen deneyde; iki farklı gruba ayrılan kişilerin bir grubu güvenli  bir köprüden, diğer grup ise oldukça tehlikeli bir köprüden karşıya geçiriliyor. Geçişi tamamlamalarından sonra iki grup da çekici bir kadın tarafından bir ankete tabi tutuluyor. Bu iki gruptaki erkeklerden tehlikeli köprüden geçen gruptakilerin kadından etkilenme oranı, diğer gruptakilerden daha yüksek oluyor. Nedeni ise, köprüden geçerken yaşanan korkunun kadından kaynaklanan cinsel uyarılmaya aktarılması oluyor.

Barışma seksinin yarattığı heyecan, deneydekine benzer şekilde açıklanabilir. Kavga esnasındaki stres, sonrasında gelen cinsel ilişkinin heyecanına dönüşüyor. Ortamdaki havanın geçici olarak da olsa değişmesi ve barışmanın verdiği rahatlık cinsel ilişkinin heyecanını arttırırken, kavganın gerginliğinin cinselliğe aktarılması da uyarılmayı bu kadar etkili kılıyor. Kavga partnerler arasında büyük bir uçurum yaratırken, sonrasında kurulan yakınlık, tekrar bağlanmalarına yardımcı oluyor.

Ayrılık veya Barış Sonrası Cinsel İlişki
Ayrılık veya Barış Sonrası Cinsel İlişki

İlişkimiz barışma seksinden sonra çok daha güvende. Birbirimizi incitsek de, hala birbirimizle olduğumuzun kanıtı gibi adeta…”

Cinsel uyarım aktarması, sadece negatif duygulardan beslenmiyor. Partnerlerin birlikte keyifli zaman geçirmesi ya da güzel bir yemek yemesi sırasında hissedilen pozitif duygular da cinsel uyarımın etkisini arttırabiliyor. Diğer yandan başka birine karşı hissettiğiniz ilgi ve istek de etkisini partnerinizi üzerinde gösterebiliyor.

Duyguların aktarılması

Duygular oldukça dinamik ve bulaşıcıdır. Ağlayan birini gördüğümüzde üzülürken, gülümseyen birini gördüğümüzde mutlu oluruz. Benzer şekilde sevgisini açıkça gösteren birine karşı olumlu duygularımız artar.

Duyguların dinamik ve istikrarsız yapısı kendini sadece bireyler arası duygu aktarımında değil, kendi içimizde de gösterebilir. Aşk-nefret ilişkisi buna güzel bir örnektir; güçlü bir aşk güçlü bir nefret için uygun zemini hazırlar.

Uyarım transferi, koşullar değiştiğinde ve dikkatimizi çeken başka şeyler olduğunda da devreye girer. Partnerinizin zekasına odaklandığınız zaman olumlu duygularınız artarken, sizi üzdüğü zamanları düşündüğünüzde ona karşı sinirlenebilirsiniz.

Ayrılık sonrası cinsel ilişki

Ayrılık seksi, partnerlerin ayrılmasından kısa bir süre sonra yaşadıkları, acı-tatlı ve bir o kadar da tutkulu hislere neden olan ilişkidir. Bazıları için heyecanı barışma seksinin yarattığı heyecanı gölgede bırakırken; ayrılık sonrası cinsel ilişkiyi heyecanlı kılan partnerlerin birbirleriyle son kez birlikte olduklarının bilincinde olmalarıdır.

Ayrılığın kalıcı olduğu düşüncesi, partnerlerin sınırlarından ve kurallarından arınmalarına yardımcı olur. Bu esnada partnerler geçmişteki olumsuz duygularından da sıyrılarak, sadece yaşadıkları ana odaklanırlar. Bu kadar güçlü bir heyecan yaratan ise, geçmiş ya da gelecek kaygılarıyla sınırlandırılmıyor olmaktır.

Barışma seksinin aksine, ayrılık seksini heyecanlı kılan, gelecekle ilgili olumlu ya da olumsuz bir beklentinin bulunmamasıdır.

Yaşanabilecek sıkıntılar

Barışma sonrası birlikteliğin tatmin edici özelliği, kavga etmeye teşvik edebileceğinden ve kavgaların ciddiye alınmamasına neden olabileceğinden; ilişkinin gidişatını olumsuz etkileyebilir.

Barışma seksi, kötü giden ilişkilerde anlaşmazlığa sadece geçici bir çözüm sunarken, sorunların üstünün kapatılmasına neden olarak daha büyük sorunların oluşmasına neden olabilir. Başka bir deyişle, barışma seksi sağlıklı ilişkileri güçlendirirken, sorunlu ilişkilerde partnerlerin daha çok üzülmesiyle sonuçlanabilir.

Ayrılık seksi ise amacına iki durumda ulaşır;

  • Ayrılan partnerler birbirlerine karşı romantik olmayan olumlu hisleri devam ediyorsa,
  • Ayrılık kararı ortak alınmışsa.

Bu cinsel birlikteliğin tatmin edici boyutu partnerlerin bir araya gelmesini teşvik ettiği zamanlarda ise, hayal kırıklığına neden olabiliyor.

Daha fazlası için; “Eski sevgiliyle seks: Yeniden görüşmek normal mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!