Aydınlık ve mutlu: Karanlık kış günlerinde evinizi aydınlatacak 12 öneri

Havanın geç karardığı, güneşin aydınlığının ve sıcaklığının keyfini doyasıya çıkardığımız yaz günleri geride kaldı. Şu anda havanın daha erken karardığı kış mevsimini yaşıyoruz. Bu durum, günlerin daha kısa sürdüğü hissinin yanı sıra, kış depresyonu gibi duygudurum bozukluklarına da neden olabilir.

Keyifli, aydınlık ve davetkar bir yaşam alanı yaratmak, kışın evde geçirdiğiniz zamanları daha mutlu kılabilir; sadece misafirleriniz için değil, kendiniz için de. İşte evinizi daha aydınlık ve keyifli bir mekan haline getirecek öneriler…

Dekorasyonunuza özen gösterin.

Sıcak renklerle boyanmış duvarlar, ahşap aksesuarlar, dekorasyona sıcaklık katan halı ve kilimler, çiçekler, minderler, kişisel fotoğraflar ve battaniyeler ve şallar, kitaplar ve kokular, evinize bambaşka bir hava katacak.

Tavan aydınlatmalarından vazgeçin.

Tavan aydınlatmaları oldukça keskin bir ışık sunarken, ışığı yansıtma ve alana yayma konusunda eksik kalır. Yer aydınlatmaları, masa lambaları, duvar lambaları ve bakır telli aydınlatmalar, özellikle sıcak tonlu ampullerle birlikte oldukça sıcak bir hava yaratabilir.

Yaşam alanınızda sıcaklığın yanı sıra renkli bir hava yaratmak için de lava lambaları, Himalaya tuz lambası gibi aydınlatmalar da tercih edebilirsiniz.

Akıllı ev teknolojilerinden faydalanın.

İşten dönüp de eve ilk adımı attığınızda karanlık bir ortama girmek sizi mutsuz ediyor olabilir. Akıllı ev teknolojilerinden size uygun olan, basit bir sistem kurarak, ışıklarınızı zamanlayabilir; sistem üzerinden aydınlık miktarını ayarlayabilir ve eve girdiğinizde sizi aydınlık bir ortamın karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin müzik çalan bir akıllı çalar saat, sabahları en evdiğiniz şarkıyla uyanmanızı ve aynı zamanda odanın ışıklarını hafifçe yakarak güne tatlı bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir.

Evde yapabileceğiniz bir hobi edinin.

Yapmak istediğiniz ancak hareketli geçen yaz aylarında vakit ayıramadığınız bir hobiniz mi var? Çocukken çalma şansı bulamadığınız bir enstrüman, dikiş dikmek, örgü örmek gibi aktiviteler evinizde geçirdiğiniz vakitleri daha keyifli, yaratıcı ve üretken kılabilir.

Aromaterapi ile kokuların gücünden faydalanın.

Doğru bir koku, evinizin havasını anında değiştirebilir. Esansiyel yağ yayıcı difüzörler uygun fiyatlı ve pratik kullanımlarıyla işinizi kolaylaştırabilir. Size kendinizi iyi hissettiren birkaç koku seçip sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce aromaterapinin gücünden faydalanabilirsiniz. Evinize has ve kendinize özel bir koku yaratmak için farklı kokuları da kombinleyebilirsiniz. Örneğin kış aylarında biberiye ve bergamot, vanilya, lavanta, tarçın gibi kokular evinize daha sıcak bir hava verebilir.

Mum yakın.

Şamdanlar, mumluklar, farklı boyutlardaki mumlar, kendi huzurlu alanlarınızı oluşturmakta oldukça başarılı aksesuarlar. Modunuzu bir anda yükseltebilecek bu aksesuarlar, aynı zamanda oldukça uygun fiyatlı dekoratif aksesuarlar.

Yerlere minder atın.

Minderler, evinizde sıcak ve davetkar bir hava yaratmanın en etkili çözümlerinden biri. Farklı desenlerde ve boyutlarda renkli minderlerle dekorasyonunuzu renklendirirken ekstra oturma alanları yaratabilirsiniz; hem bohem hem de davetkar…

Bitkilerden faydalanın.

Bitkiler, evinizi daha canlı bir hale getirecek; aynı zamanda da alanınıza yaşam katacak. Bakımı kolay bitkiler arasından size güzel gelenleri seçebilir; dekorasyonunuzu tamamlayan saksılarla birlikte yeşilin huzur veren gücünü evinize taşıyabilirsiniz.

Müziği de ihmal etmeyin.

Evinizde yankılanan bir müzik, yaşam alanınızı kişiselleştirmenin yanı sıra keyifli bir hava yaratmak için de birebir.

Evinizin duvarlarını sanatla kaplayın.

Hiçbir şey bir eve duvarların dolu olması kadar yaşanmış ve sıcak bir hava veremez. Eğer uzun zamandır ertelediğiniz ve duvara asmak istediğiniz şeyler varsa, şimdi tam zamanı. Beğendiğiniz sanatçıların işlerini uygun fiyatlarla satın aldıktan sonra farklı çerçevelerle kendinize ait bir sanat ortamı yaratabilirsiniz. Hem kişiselleştirilmiş hem de yaşanmışlık havası.

Kişisel dokunuşlar yapın.

Sevmediğiniz eşyalardan kurtulun, mümkünse mobilyalarınızı ya da dekoratif eşyalarınızı kişiselleştirin –rengini değiştirmek bile olabilir-, evinizi dokunmak istediğiniz eşyalar ve görmek istediğiniz renklerle süsleyin.

Evinizde daha sık vakit geçirin / Evinizi daha sosyal bir alana dönüştürün.

Bir eve yaşanmışlık hissi verecek ve daha sıcak bir ortama dönüştürecek en etkili adım da evinizde daha sık vakit geçirmek. Böylelikle içinde daha rahat hissettiğiniz, bir alan yaratabilirsiniz. Evinizin havasını gerçekten ısıtacak bir çözüm için, sevdiklerinizi davet emeyi ve evinizde yeni hatıralar yaratmayı da ihmal etmeyin.

Kış aylarında eğlenebiliyor olmak oldukça rahatlatıcı bir his. Her zamanki gibi akşamları film izlemek keyifli olsa da biraz daha yaratıcılıkla farklı bir aktivite düzenlemek; küçük bir arkadaş grubunu davet edip lezzetli yemekler yapmak evinizdeki sıcak enerjiyi artıracak.

Kaynak:
Apartment Therapy
My Domaine
Mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Yaşam enerjisi evinizde özgürce dolaşsın: 12 dekorasyon önerisi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!