Ay tutulması nedir, ne zaman ve nasıl olur?

Gökyüzü, uzay, yıldızlar, gezegenler, Güneş ve Ay tutulması… Her zaman gizemli duruşlarıyla ilgi çekmeyi, hepimizde merak uyandırmayı başaran görkemli yapılar. Tutulmalar  da büyüleyici etkileriyle insanoğlunu hayrete düşüren yıllardır süregelen ve etkileri tartışılan doğa olayları arasında. Eskiden insanların korktukları bu doğa olayları, bilimsel araştırmalar sayesinde neden sonuca bağlanmıştır. Kendi yörüngesinde dolanan Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesiyle meydana gelen Ay tutulması hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Ay tutulması nedir?  Ay tutulması nasıl olur?

Ay’ın kendine özel bir ışığı yoktur ve biliyoruz ki Ay, Dünya’nın etrafında döner. Dünya ve Ay ise beraber Güneş’in etrafında döner. Bu döngü esnasında Ay, Dünya’nın gölgesinde kalarak Güneş ışınlarını alamaz ve Ay tutulması meydana gelir. Tutulmanın meydana gelmesi için diğer koşul; Ay, Dünya ve Güneş’in aynı hizaya gelmesidir. Kısacası Dünya’mız, Ay ile Güneş arasına girince tutulma gerçekleşir.

Ay tutulması ne zaman olur?

Ay tutulması senede 2 veya 3 kez gerçekleşebilirken bazen de hiç meydana gelmez. Bu sebepten dolayı ay tutulmasının belirli bir  zamanı yoktur.

Parçalı (Kısmi) Ay tutulması nedir?

Ay tutulması, Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesi ile meydana geldikten sonra Ay’ın bu gölgenin neresinden geçtiğine bağlı olarak, farklı isimler alır. Dünya’nın gölgesi iki ana parçadan oluşur ve bunlara “yarı gölge” ve “tam gölge” adı verilir. Parçalı Ay tutulması da yarı gölge kısmına dahildir. Tüm dünyada izlenen 7 Ağustos’taki Ay tutulması parçalı ay tutulmasına örnektir.

Ay tutulmasının astrolojik etkileri

Ay tutulması her burca farklı enerji sağlar. Tutulma esnasındaki Ay’ın yörüngesi burç yörüngelerini de etkiler. Bu sebeple ay tutulmasının burçlara etkisi birçok astrolog tarafından incelenmeye devam eder.

Ay tutulması ile Güneş tutulmasının farklı yönleri neler?

Bazen bu kavramlar kafamızı karıştırabiliyor ancak bilmemiz gereken şu ki; Ay tutulması Dünya’nın Güneş ile Ay arasına girmesiyle, Güneş Tutulması ise Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesiyle oluşur. Ay tutulmasında Ay gölgede kalırken Güneş tutulmasında Dünya gölgede kalır. Güneş Tutulması gündüz gözlemlenebilirken Ay tutulması yalnızca gece gözlemlenir.

İlginizi çekebilir: Ay tutulmasına özel bir meditasyon: Tutunduklarımızdan vazgeçerek teslim olabilir miyiz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!