Ay tutulmasına özel bir meditasyon: Tutunduklarımızdan vazgeçerek teslim olabilir miyiz?

30 Kasım Pazartesi günü İkizler Burcu’nda parçalı ay tutulması gerçekleşti. Ay tutulmaları dolunayların yaydığı enerjiden daha etkili ve yüksek frekansa sahipler ve derin etkiler oluşturabiliyorlar. Tutulmaların yaşamlarımızda yarattığı etki, temizlenmesi ve düzenlenmesi gereken neresi varsa enerjilerini o alana yönlendirmek. Artık bizim için bir anlamı kalmamış, bize hizmet etmeyen, sürecini tamamlamış veya ihtiyacımız olmayarak yer kaplayan ne varsa orayı aydınlatıyor. Bırakmaktan vazgeçemediklerimizi, sıkı sıkıya tutunduklarımızı artık serbest bırakmanın zamanı geldiğini hatırlatan bir tutulma.

Ay tutulmaları, dolunaylardan farklı olarak kabuklarımızı soymamız için de bizi dürtüyorlar. Belki kalbimiz kırıldığı, belki terk edildiğimiz, belki fark edilmediğimiz, belki de umursanmadığımızı düşündüğümüz için kendimize oluşturduğumuz kabukların soyulma zamanının geldiğini hatırlatıyor. Bu kabuklar olmadan zaaflarımız, korkularımız, hatta belirsizlikler de su yüzüne çıkabilir ama astrologların şu anki parçalı tutulma için beklentileri olumlu. Yani kabuklarınızın soyulup altından kendinizin ortaya çıkmasından korkmayın, çünkü parlak bir dönem çok yakınımızda.

Tutunduklarımızdan, vazgeçmeye korktuklarımızdan, hatta direnç gösterdiklerimizden vazgeçerek teslim olduğumuzda, onların boşaldığı yerler verimli topraklara dönüşecek ve zamanı geldiğinde de yeni tohumlar için hazır olacak. Eğer bu tutulma döneminde yaşamından bir şey akıp giderse, dene ve belki seni zorlasa da kalbindekine güvenerek teslim ol. Öyle anlar gelir ki yaşam sanki üstüne üstüne geliyormuş gibi hissedebilirsin. Sevdiklerini kaybedersin, belirsizlikler içinde önünü göremezsin, oturduğun evden çıkmak zorunda kalırsın, yapmaya çalıştığın şeyler bir türlü istediğin gibi olmaz, yani her şey tersine gider (gibi) görünür ya; işte o zaman, esas o zaman şükrederek, iyi ki diyebilmeyi becerebilme kalbimizden gelendir. Her ses “ama” der ve sen bu “ama”lara rağmen yine de şükredebiliyorsan, işte o zaman acılarından özgürleşebilir ve o kısımları yeni niyetlerin tohumları için verimli hale getirebilme fırsatına erişebilirsin.

Ay tutulmalarında eğer yaşamından bir şey çıkıp gidiyorsa buna güven, çünkü bunun bir anlamı var. Yüce Yaradan’ın bir amacı olduğuna ve tüm bunların büyük resmin parçası olduğuna güven. Yokluk bilinci ve kurban psikolojisi ile kendini ve çevreni suçlayarak, yargılayarak ızdıraplarla yaşamak yerine, olanın yasını tut, farkında olarak yaşa ve sonra gitmesine izin ver.

Kayıplarımıza rağmen şükretme zamanı!

Bu tutulmada tanrıçalardan ilham alan Vesta, Eris, Lilith ve Ceres’in güçlü dişi enerjilerinin de etkisi olmakla beraber, her birinin mesajları var. Ateş ve kalbin simgesi, asteroid Vesta, içerideki ateşi yakmaya devam etmeye ve kendi ilham kıvılcımımızı beslemeye davet ediyor; bu sayede yaratıcılık, iç güç ve tutkumuz ile olan bağlarımız tazelenecek. Anlaşmazlıkların simgesi Eris ile artık ilerlememizin zamanı geldiyse, dengede olmayan bir şeyler varsa, onun yaratacağı kaos ile yerimizden sarsılacağız, fakat yeniden dengeyi bulmak ve büyümek için. Özgürlük ve devrimin temsilcisi Lilith, baskılanmış duyguların ortaya çıkmasını sağlayacak ki bu duyguları serbest bırakalım, iyileştirelim ve artık sistemimizden çıkıp gitmelerine izin verelim. Ve yenilenmenin ve doğurganlığın temsilcisi Ceres bize beslenmeyi hatırlatıyor. Doğada zaman geçirmeyi, kendimizle ilgilenmeyi ve hasat zamanı olan niyetlerimiz varsa, onların ekinlerini toplamayı hatırlatıyor.

Spiritüel ve fiziksel varlıklarız.

İkizler burcundaki parçalı tutulma ve dolunay, asteroidlerinde etkisi ile bereketin, bolluğun, yaratıcılığın enerjisini bize sunuyor. Tek yapmamız gereken ise şükretmek. Gidene, kayıp olana, eksik gelene, hazır olmayana, elimizden gidene şükretmek, “ama” demek yerine, teşekkür etmek. İkizler burcunda olmasının etkisi ile hem fiziksel hem spiritüel bedenimizde etkisini göreceğiz, yani görünen ve görünmeyen dünyalar arasında bir yerlerdeyiz. İçeride olanın dışarıyı etkileyişine tanık olacağımız bir dönemdeyiz. Bu döneme özel hazırladığım yoga akışı ile enerjileri kendi lehine çevirebilirsin. Özellikle 3 gün öncesi ve 3 gün sonrası yapmaya devam edilmesi öneriliyor.

İkizler Burcunda Ay Tutulması ve Dolunay Özel Yoga – #dolunayyoga

İkizlerin elementi hava, aklımızı kontrol ediyor. Aklımız, neyi görmek istersek onun resmini çizebilme gücüne sahip. Aynı zamanda aklımız olayları seçerek onlara hikaye yapıştırıp karşımıza çıkarmayı da iyi biliyor. Bu hikayelerin büyük kısmı bizi strese sokan ve yaşamlarımızı alt üst edenler olabiliyor. O hikayelerin yarattığı etkilerden özgürleşebiliriz, bunun içinde meditasyon yapmak bize sunulmuş en büyük lütuf. Meditasyon ile zihni karmaşık hikayelerden özgürleştiriyoruz ve şu anda olanı netlikle görebilmesini sağlıyoruz. 1 Aralık Salı 20:30’da Uplifers Instagram hesabında canlı yayınladığımız, parçalı ay tutulmasına özel dolunay meditasyonunu kaçırmayın derim. Hatta sonrasında da özellikle 3 gün boyunca uygulamaya da devam edin.

İlginizi çekebilir: Çakra blokajları nasıl açılır: Bedendeki enerji noktalarını dengelemeye yardımcı uygulamalar

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam