Çakra blokajları nasıl açılır: Bedendeki enerji noktalarını dengelemeye yardımcı uygulamalar

Yoga dersinde çakraların açılması, temizlenmesi ve dengelemesi ile ilgili bir şeylerden bahsediliyor. Yoga uzmanının bahsettiği çakra kelimesi bir yerlerden tanıdık geliyor. Çark demek istedi hoca ve yanlış telaffuz etti diye düşünürken ortaya enerji kelimesi çıkıyor ve her şey ona bağlanıyor. O ‘çakralar’ın zamanla benim ilişkilerimi, duygularımı, kendimi ifade edişimi, korkularımı, kararsızlıklarımı, kırılganlık ve yakınlıklarımı, sesimi duyurmamı, hayal gücümü, gerçeği görmemi nasıl da etkilediğini fark ediyorum. Bir zamanlar tekerlek anlamına gelen çakralar benim yaşamımın yol haritasına dönüşüyor.

72,000 ayrı kanalda enerjilerin akmasını sağlayan 100’den fazla çakranın arasından genel olarak 7 tanesi ile ilgileniyoruz. Bu 7 çakra omurganın üzerinde hizalanmış, kuyruk sokumundan başın tepesine doğru uzayan hattın üzerinde yer alıyor. Tüm bu çakralar bedenin ihtiyacı olan enerjinin akmasını sağlayan kaynaklara sahip ve içsel deneyimleri fiziksel farkındalığa dönüştürmek için yer alıyorlar.

Yüksek benliğimize kavuştuğumuz zaman sınırsız evrende, bolluk ve bereket bilinci ile yaşayabiliyoruz; huzurlu, mutlu, sevinçli, sevilen ve sevenler olarak merkezimizde dengede var olabiliyoruz. Çakralar enerjisel olarak bizim bu yolculuğumuzda kılavuzluk yapıyorlar.

Birinci çakra fiziksel kimlik, ikinci çakra duygusal kimlik, üçüncü çakra egosal kimlik, dördüncü çakra sosyal kimlik, beşinci çakra yaratıcı kimlik, altıncı çakra arketip kimlik ve yedinci çakra ruhsal kimliğimiz ile ilişkilendirilmiş durumda. eğer dışardan sürekli onay alan bir sürecin içindeysek o zaman üçüncü enerji merkezimizde bir blokaj oluşmuş olabilir. Eğer normalden fazla kiloya sahipsek kendimizi ağırlaştırarak bu dünyaya daha sağlam basabiliyoruz inancımızla kök enerjimizi bloke etmiş olabilir, her ne kadar ağırlığımız olsa da ayaklarımız bir türlü yere basmaz şekilde ve kendimizi sürekli dengesiz hissederek yaşayabiliriz.

‘Kişinin en temel maddesi enerjidir. enerjinin hareketi yaşamdır. Enerjinin hareketi ne kadar özgürse yaşamda bir o kadar derindir.’ – John Pierrakos

Her şeyin enerji olduğunun defalarca altını çizen Albert Einstein, olmasını istediğimiz gerçekliğin frekansına enerjimizi ayarladığımızda ‘o olur’ diyor ve bunu mistik veya gizemli bir şey olarak değil fizik kurallarının kendisi olarak dile getiriyor. Enerji bu kadar önemliyken enerji merkezleri olan çakraların açık, dengeli işleyişi de yaşamda kendi gerçekliğimizi yaşayabilmek için olmazsa olmazımız diyebiliriz.

Bedenimizin 7 ruhsal ve fiziksel güç merkezi çakralar (enerji merkezleri) daha yüksek bilince ve şifalanmaya ulaşmamızın araçları. Aktif ve açık olduklarında fiziksel ve duygusal ilişkilerimizi sağlıklı yaşarken, pasif ve kapalı olduklarında ilişkilerimizde kopukluk, hastalıklar, psikolojik olarak dengesizlik ve engellenmiş yaşamsal potansiyelimiz oluyor. Çakralarımızın dengesizliğini, fazla aktif veya fazla zayıf olmalarının etkilerini yaşamlarımızdaki dengesizlik hallerinde, hastalıklarda, psikolojik rahatsızlıklarımızda gözlemleyebiliriz.

Danışanlarımdan ve öğrencilerimden sıklıkla duyduğum sorulardan biri enerji merkezlerimizde blokaj olduğunu nasıl anlayacağız ve blokaj varsa, yani fazla aktif veya pasif ise ne yapmamız gerekiyor? Yedi çakra üzerinde hazırlamış olduğum çakra bilgilendirme ve temizleme detaylarını aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kök Çakra blokaj açma:

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, korkulara son vermek, ayakların yere sağlam basması, ‘ben buradayımé demek için Kök Çakra Blokaj açma:

Kök Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Sakral Çakra blokaj açma:

İsteklerin, arzularını dile getirmek, yaşamdan zevk almak, yaratmak, kendine yeterli olmak, ilişkilerinde akıcılık için Sakral Çakra Blokaj açma:

Sakral Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Manipura Çakra blokaj açma:

Onay alma beklentileri yerine kendi kararlarımızı hayata geçirmek, seçim yapabilmek,enerjik ve güvenli hissetmek için Manipura Çakra Blokaj açma:

Manipura Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Anahata Çakra blokaj açma:

Kendimize kabullenmek ve içimizdeki çocukla iletişime geçmek, kurban psikolojisinden – Bunlar Neden başıma geldi? yerine Ruhsal Yetişkinliğe – Yaşadıklarım bana ne anlatmak istiyor? doğru ilerlemek için Anahata Çakra Blokaj açma:

Anahata Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Vishudda Çakra blokaj açma:

Kendi sesini bulmak, kendini dile getirmekten korkmadan konuşabilmek, dinlenebilmek için Vishudda Çakra Blokaj açma:

Anchor.FM

Ajna Çakra blokaj açma

Bilgelik yoluna doğru gerçeği görmek, zihnimizin sakinliği, netleşmesi ve bu anda var olmak için Ajna Çakra Blokaj açma:

AJNA Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Shasrara Çakra blokaj açma

Tüm çakralarındaki tıkanıkları çözmene yardımcı, en yüksek frekansta titreşmeye başlamak ve en yüksek potansiyeline erişmek için Shasrara Çakra Blokaj açma:

SHASRARA (TEPE) Çakra Temizleme | Ruhun Uyanışı – Meltem Fakabasmaz

Ve en son olarak günlük uygulayabileceğiniz enerjinizi dengeleyecek, blokajları temizleyecek çalışma için:

çakra temizleme

 

İlginizi çekebilir: Beden tarama meditasyonu ile farkındalığın 6 adımı

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam