Avrupa Güncesi: Barcelona Barcelona

Avrupa Güncem’de Almanya notlarıma kısa bir ara vererek içimizi ısıtacak ve modumuzu yükseltecek bir konu ve şehirle; Barselona ile devam etmek istiyorum. Mimarisine zaten çok önceleri değinmiştim Gaudi ile ilgili yazımda. O yüzden, bu sefer değineceğim konu ‘plajları’!

barcelona fotoğraf
Barcelona’ya ilk girdiğimde çoktan bir yakınlık duymuştum aslında, havasına, kokusuna, sokaklarına.

Şehre ilk girdiğimde çoktan bir yakınlık duymuştum aslında, havasına, kokusuna, sokaklarına. Zira benim hep söylediğim bir şey varsa, o da İspanyol olmam gerektiği. Flamenkoyu onlardan sonra en çok seven benimdir herhalde. Dansa başlamamın çıkış noktası da bu olmuştu, flamenko gösterisinin başrolü olmam da. Ayrıca ülkede ve sınırları dışında bu millete benzetilme oranım %70’i geçmiş olsa gerek.=)

İlgili yazı: Görsel Şölen / Boğa güreşlerinden flemenkoya İspanya

İşte tüm bunlarla zaten yeterli aitlik duygusuna sahip olmuşken, uzuun La Ramblas Caddesi’ni geçip karşıma çıkan, o uçsuz bucaksız her bir karışı plaj vazifesi gören sahil şeridini görünce, bir şehre dair tüm beklentilerimin karşılanmış olduğu yegane şehri bulduğuma kesinkes inanmış oldum!

Çalışırken küçük bir deniz molası verebilirsiniz 

Şehir boyu devam eden sahil şeridi, büyük bir limana sahip. Kalan her yeri de incecik altın kumları olan plaj zaten. Gün içinde havlu ve bikini/mayonuzu yanınızda taşımanız ve çarşıda işiniz bittiğinde hemen plajdaki kabinlerde üzerinizi değişip Akdeniz’in sıcak sularına kendinizi bırakmanız ve tekrar çıkıp işinize geri dönmeniz çok olası. Zira çarşı yolun hemen karşısı, acele etmenize de lüzum yok o yüzden. Ayrıca, mayonuz yoksa da çok sorun etmeyin, onlar üstsüz görmeye epeyce alışık=)

barcelona
Barcelone ve eşsiz plajları

Üstelik sahil boyu yürüdüğünüzde birbirinden hoş ve ilginç konseptte mekanlara, sahil üzerinde kurulmuş fitness bölümüne ve üzerinde her daim çalışıyor olan sporcu insanlara şahit olabilirsiniz.

Gün içinde güneşin ve Akdeniz’in keyfini çıkarıp, gece olunca da aynı yerlere bu sefer hoş gece mekanları adı altında yine dönebilirsiniz. Hepsi de oldukça cezbedici bir görüntüye sahip.

Eğer siz de benim gibi, ‘Yaşadığım şehir; hem metropol olsun, hem tatil köyü misali deniz koksun, hem de yüzme imkanımız kolay olsun ve çılgınca dans etmek normal karşılansın’ diyenlerdenseniz, daha fazla yer aramanıza gerek yok, o şehri bulduk! 😉

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam