Pandemi sürecinde yurt dışı seyahatleri için dikkat edilmesi gereken noktalar

2 yılı aşkın bir süredir ülkemizde ve dünyamızda etkisini sürdüren pandemi, günlük yaşam koşullarımızı sürekli olarak değiştirmeye devam ediyor. Yaşam alışkanlıklarımızı ve planlarımızı etkileyerek hızla değişen şartlara ayak uydurmamızı gerektiriyor; bu durum özellikle seyahatlerimizi gerçekleştirmek istediğimizde karşımıza kısıtlayıcı hususlar çıkarabiliyor.

Pandeminin ilk zamanlarında birçok ülke için kesin bir şekilde yasaklanan ziyaretlerden ve durdurulan uçuşlardan sonra, turizm hareketliliği, havaların ısınması ve aşılanma çalışmalarının hızlanması ile birlikte ülkeler arası seyahat kısıtlamalarında esnetmeler yapılmaya başlandı. Kısıtlamaların genişletilmesi de yurt dışı seyahat planlarını erteleyenleri ve yeni bir seyahat rotası oluşturmak isteyenleri harekete geçirdi.

Vakaların sıklıkla değişiklik göstermesi ve aşı çalışmalarının yenilenmesi nedeniyle gidilmesi planlanan her bir ülke için güncel olarak seyahat kısıtlamalarının, doldurulması gereken formların ve aşı veya Covid testlerine ilişkin belgelerin kontrol edilmesi gerekse de gözden kaçırılmaması gereken başlıca konuları bu yazımızda bir araya getirdik.

Pandemi sürecinde yurt dışı seyahatleri için dikkat edilmesi gereken noktalar

Uçuşlar

Seyahat etmeyi planladığınız ülkenin güncel durumunu kontrol ederek hangi ülke vatandaşlarının giriş yapmasına izin verildiğini öğrenin. Sürekli olarak değişen vaka sayıları doğrultusunda ülkeler “kırmızı liste”lerini yani oradan giriş yapılmasının yasak olduğu ülkelerin bulunduğu listelerini sıklıkla güncelleyebiliyorlar. Bu nedenle seyahat öncesi planlarınızı yaparken ve seyahat zamanınız yaklaştığında gideceğiniz ülke ile bulunduğunuz ülke arasındaki seyahat koşullarını inceleyin, aktif olarak uçuşların olup olmadığını takip edin.

Vize

Giriş yapabilmek için vize isteyen ülkelerin vize başvurusu durumlarının açık mı yoksa kapalı mı olduğunu kontrol edin. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte birçok ülke, iş değişikliği, zorunlu görev, eğitim veya evlilik gibi resmi işlemler dışında verilen vizeler haricinde turistik vize işlemlerini askıya aldı; son zamanlarda ise aşılanma çalışmalarının artması ile kimi ülkeler yeniden turistik vize başvurularını kabul etmeye başladı.

Aşı zorunluluğu

Uzun süredir baş ettiğimiz Covid-19 virüsünün hızla yayılan ve daha bulaşıcı olan Delta varyantı nedeniyle ülkeler aşı zorunluluğunu gündeme getirdi.  Ziyaret etmeyi düşündüğünüz ülkenin güncel seyahat koşullarını inceleyerek aşı şartı aranıp aranmadığını öğrenin. Kimi ülkeler 1 doz aşıyı seyahat için yeterli bulurken bazıları en az 2 doz aşının uygulanmış olmasını isteyebiliyor.

PCR testi

PCR testi, birçok ülkenin uzun zamandır zorunlu tuttuğu bir uygulama. Çoğu ülke, PCR testinin seyahatten önce yaptırılmış ve negatif sonucunun ibraz edilmiş olmasını bekliyor. Ülkelere göre PCR testinin seyahatten kaç saat önce yaptırılması gerektiği ise değişebiliyor. Örneğin, bazı ülkeler son 72 saat içerisinde yapılmış olanları kabul ederken bazıları son 48 saat öncesini kapsayan PCR testini isteyebiliyor.

Karantina

Giriş yaptığınızda belli bir süre izole kalmanızı isteyen ülkeler, pandemi sürecinin başlarında sıkça duyduğumuz karantina uygulamasını sürdürmeye devam ediyorlar. 2 hafta, 10 gün ya da 5 günlük karantina uygulayan ülkeler, aynı zamanda karantinada bulunduğunuz zaman içerisinde sizden tekrar PCR testi isteyebiliyor.

Yolculuk

Seyahatiniz boyunca maske takmayı, sıklıkla maskenizi değiştirmeyi, ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayın. Çantanızda mutlaka yedek maske bulundurmayı; el dezenfektanı ve umumi yerlerde sabun bulamama ihtimaline karşı kolayca taşıyabileceğiniz kağıt sabun ya da seyahat boyu sıvı sabun almayı unutmayın.

Türkiye’den vize istemeyen popüler destinasyonların seyahat koşulları

Belgeleri toplama süreci, başvuru ücretleri ve uzun bekleyişler nedeniyle yurt dışı seyahatlerinde Türk Vatandaşları için ziyaret edilecek ülkeyi seçmede belirleyici bir faktör olan vize gerekliliğinin stresinden kaçınmak isteyenlerin yurt dışı seyahatlerinde tercihleri vize istemeyen destinasyonlardan yana olabiliyor. Fakat, pandemi sebebiyle vize istemeyen ülkeler de geçmişteki seyahatlere nazaran kısıtlayıcı şartlar belirtebiliyor. İşte Türk Vatandaşları’ndan vize istemeyen bazı ülkelerin seyahat koşulları:

Fotoğraf: prontotour

Sırbistan

Sırbistan, Türkiye’ye yakın olması ve 90 günü aşmayan seyahatler için vize istememesi nedeniyle Türkiye’den yolculuk yapacakların sıklıkla tercih ettiği lokasyonlardan bir tanesi. Sırbistan’a giriş ve Sırbistan’dan Türkiye’ye dönüşte karantina uygulaması bulunmuyor. Son 48 saat içinde verilmiş bir negatif PCR testi ibraz etmek gerekiyor. Detaylı bilgi için https://www.mfa.gov.rs/en/citizens/travel-serbia/covid-19-entry-requirements web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Makedonya             

Balkanların en gözde destinasyonlarından biri olan Kuzey Makedonya, Türkiye’den giden yolcular için karantina zorunluluğu uygulamıyor. Yolculardan iki dozu tamamlanmış aşı sertifikasını, seyahatten son 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonucunu veya son 48 saat içerisinde alınmış negatif hızlı antijen testi sonucunu belgelendirmeleri isteniyor. Detaylı bilgi için https://mk.usembassy.gov/covid-19-information/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bosna Hersek

Balkanlar’ın diğer bir gözdesi Bosna Hersek, ülkeyi ziyaret edecek Türk vatandaşlarından ülkeye girişlerinden önceki 48 saat içerisinde hazırlanmış negatif sonuçlu PCR testini veya antijen testini sunmalarını istiyor. Detaylı bilgi için http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/74?title=Covid-19 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna

Eğlence merkezleri ve popüler gece mekanları sayesinde birçok turistin ilgisini çekmeyi başaran Ukrayna, Türkiye’den yapılan seyahatlerde karantina uygulamasını zorunlu tutmuyor. Yolculardan en az bir dozu tamamlanmış (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Sinopharm, Sinovac aşılarından bir tanesi) aşı sertifikasını, seyahatten son 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi sonucunu veya son 72 saat içerisinde alınmış negatif hızlı antijen testi sonucunu belgelendirmeleri isteniyor. Detaylı bilgi için https://traveltoukraine.org/what-you-should-know/coronavirus-information/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Maldivler

Mavi suların eşsiz manzarasıyla gönülleri çalan Maldivler, turistik amaçlı seyahat edecek ziyaretçileri için karantina zorunluluğunu uygulamıyor. Yolcuların, ülkeye girişten en geç 96 saat önce alınmış ve İngilizce dilince düzenlenmiş PCR testini yanlarında bulundurmalarını istiyor. Aktarma süresinin 24 saati geçmesi durumlarında PCR testinin yenilenmesi gerekiyor. Detaylı bilgi için https://covid19.health.gov.mv/en/?c=0 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’den vize isteyen ülkeler için dikkat edilmesi gerekenler

Vize istemeyen popüler destinasyonlara sahip ülkelerin seyahat kısıtlamaları Türkiye Vatandaşları için vize zorunluğu olan ülkelerin seyahat koşullarına birçok yönden benziyor olsa da vize isteyen ülkelerin vize başvurusu için zorunlu tuttuğu belgeler pandemi öncesine göre sağlık sigortasının Covid-19’u kapsaması gibi daha detaylı maddeleri içeriyor olabiliyor. Öte yandan, birçok vize isteyen ülke sınırlarını açmış olmasına ve aktif uçuşlar bulundurmasına rağmen sadece resmi durumlarda vize verebiliyor. Örneğin, birçok Avrupa Ülkesi öğrenciler için vize başvurularını kabul etmesine rağmen turistik amaçla seyahate izin vermiyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin konsolosluklarının web sitelerinden veya THY, Pegasus gibi uluslararası uçuşları olan şirketlerin internet sayfalarında yer alan ve sürekli güncellenen seyahat kısıtlamaları bölümünü takip edebilir; uçuş yasağının kalktığı ülkeleri öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Seyahat ürünleri: Seyahate çıkarken yanınıza mutlaka almanız gereken 8 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!