Avrupa güncesi: Almanya Lübeck

Lübeck, Almanya’nın kuzey kesiminde yer alan Hamburg’a trenle 1 saat mesafede bulunan bir liman kenti. Schleswig-Holstein eyâletine bağlı ve Baltık Denizi’nden yine trenle bir 15 dk. kadar içeride yer alıyor.

lübeck
Holsten Kapısı

Methini duyduğumuz her yere olan heyecan ve merakımız gibi, Lübeck’i duyunca da kendimize çok direnemedik. Hele ki Baltık Denizi’ne kıyısının olması ve kıyısını plajın oluşturması bizi ayrı bir cezbetti ne yalan söyleyeyim : ) O yüzden 2011’in bir Temmuz günü yola çıktık. Önce Lübeck merkeze indik ve tarihi değer taşıyan Holsten Kapısı ile karşılandık. Disneyland misali görüntüsü olan kapı, kentin Ortaçağ döneminden kalma bir kalıntısı.

Şehrin içine ilerlediğinizde Gotik Mimaride olan Meryem Ana Kilisesi(Marienkirche)’ni göreceksiniz. Biraz daha ilerlerseniz de yaya aksına bağlanan meydandaki Belediye Binası’nı (Rathaus) içeren kompleksi göreceksiniz. Burada açılmış turistik tezgâhlar görmeniz olası.

Lübeck’te Türk esintileri

FİGUREN MUSEUM
Theater Figuren Museum

Şehrin tarihi dokusuna ek olarak ilgimizi çekmeyi başaran bir diğer unsur da kukla müzesi ‘Theater Figuren Musem’ oldu. Kendisi Alman, eşi Hintli konuksever bir bayan olan müze sahibi, 40 yıldır yapmaya devam ettiği koleksiyonunu müzeye dönüştürme kararı almış ve dünyanın birçok bölgesinden topladığı ilginç kukla ve broşürleri sergilemiş. Kendi evinde bir bu kadar daha birikimi olduğunu söyleyen müze sahibi, Mimarlık Fakültesi’nin 3 farklı dalında eğitim alan insanları görünce, hele ki Türk olduğumuzu öğrenince çok memnun oldu; çünkü müzede yeni düzenlemeler yapıp Türk kültürüne ait Hacivat ve Karagöz’e özel bir köşe oluşturmuş. Bize müzeye gezdirip, hakkında bilgi edinebileceği birkaç adres ve önerimizi aldı. Müzenin satış bölümünden de birer adet kartpostal hediye etmeyi ihmal etmediler=)

İlgili yazı: Berlin’e gidip de görmeden dönülmemesi gerekilen yerler

Şehir merkezinde turumuzu tamamlayınca, turizm Info-Center‘dan ‘Lübeck’in en iyi plajı’ tavsiyesini aldığımız Timmendorf Strand’a doğru yola koyulduk. Trenle 13 dk. gidip ormanlarla çevrelenmiş yolu bir 15 dk. içerisinde yürüyerek plaja varabildik. Yol boyu gördüğüm yazlık evler ve otel-pansiyonlara ise bakmaya doyamadım. Hem yeşil, hem orman, hem huzur…

lübeck yamisi
Timmendorf Strand

Plajın yakınında cafe ve hediyelik eşya satan birkaç dükyanın bulunduğu keyifli bir alan yaratmışlar. Ostsee (Baltık Denizi) yazılı magnet ve birkaç ufak hatıramızı alıp akşamüzeri 9 treniyle (evet hava saat 11’de kararıyordu o sıralar) Hamburg’a evimize döndük. Eğer mevsim yaz ve yolunuz Lübeck yakınlarından geçmekteyse, bir uğramanızı tavsiye ederim;)

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam