İtalya Kıyılarında Keşfedilmesi Gereken Yerler

İtalya, zengin kültürel mirası ve doğal güzelliklerini bir arada sunduğu eşsiz kıyılara sahip. Tarih boyunca kıyı yerleşiminin yoğun olarak görüldüğü İtalya’nın eşsiz kıyı kentleri ve kasabalarını keşfetmek için uçak biletinizi hemen satın alabilirsiniz. İtalya geziniz boyunca Adriyatik ve Akdeniz kıyılarındaki eşsiz noktaları sizler için derledik.

Portovenere

Ligurya kıyılarında yer alan Portovenere, Akdeniz kıyısında yer alıyor. Bu küçük yerleşim renkli evleri ve Ortaçağdan kalma kiliseleri ile biliniyor. Ayrıca yine bir Ortaçağ klasiği olan kalelerin en güzel örneklerinden biri olan Doria Kalesi de yine burada yer alıyor. Bu küçük yerleşim yeri UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Polignano a Mare

İtalya’nın güneyinde yer alan Puglia bölgesindeki Polignano a Mare, etkileyici kayalıkları ve birbirinden güzel plajlarıyla ünlü bir tatil beldesi. Ufak bir sahil kasabasına sahip olan bu bölge özellikle tipik bir Akdeniz mimari geleneği olan beyaz badanalı evlerle kaplı. Falezli kıyılarını keşfedebilir ayrıca ünlü bir İtalyan lezzeti olan gelato di Polignanoyu tadabilirsiniz.

Cefalù

Akdeniz’in önemli adalarından biri olan Sicilya’da yer alan Cefalù, kökenleri Ortaçağ’a dayanan bir geçmişe sahip. 10.yüzyılda Sicilya’yı işgal eden Normanlardan kalan bir katedral etrafında kurulan bu belde, eşsiz kum plajları ve minik dükkanlarla kaplı sokaklarıyla ünlü. Cefalù’da eşsiz bir Akdeniz manzarası seyretmek için La Rocca Tepesi ideal bir seyir sunuyor.

Vieste

Puglia’nın bir diğer özel noktası olarak bilinen Vieste, Adriyatik Kıyısında yer alıyor. Özellikle beyaz kireçtaşı renkli kayalıkları ve turkuaz suları görülmesi gereken bir nokta olarak dikkat çekiyor. Vieste’nin merkezinde ise dar sokakların etrafında sıralanan Ortaçağ evleri sizi karşılıyor.

Camogli

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Cenova’dan kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu gizli hazine Camogli olarak biliniyor. Tarih boyunca küçük bir balıkçı kasabası olarak bilinen Camogli, günümüzde ise bir turizm noktası olarak biliniyor. Deniz ürünlerinin en lezzetlilerini tadabileceğiniz Camogli’de ayrıca Balık Festivali ile çeşitli deniz ürünlerinin lezzetine varabilirsiniz.

Tropea

İtalya’nın güneydoğusundaki Kalabriya bölgesinde yer alan Tropea, Tiren Denizi kıyısında yer alan bir belde. Tiren Denizi’nin nefes kesici bir manzarasına sahip. Özellikle plajlarının çokluğu ile bilinen Tropea, mavi bayraklı birçok plaja sahip. Ayrıca Tropea’daki dar sokaklar eşsiz bir mimari de sunuyor. Denize bakan bir kayanın tepesinde yer alan pitoresk bir kilise olan Santa Maria dell’Isola’yı mutlaka ziyaret edin.

Procida

Procida, Napoli Körfezi’nde yer alan sakin bir belde olarak biliniyor. Pastel renklerle boyalı evleri, sakin plajları ve büyüleyici balıkçı köyü ile  burayı huzurlu bir inziva için mükemmel bir yer haline getiriyor. Adanın zengin geçmişinin peşinde ilerlemek istiyorsanız Terra Murata size birçok bilgi sunacaktır.

İlginizi çekebilir: Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!