Arkadaş mı kalmalı? Romantik ilişkiye yelken mi açmalı?

Kalabalık bir ortamdasınız. Ancak bu kalabalığın içinde tek bir kişi ilginizi çekmeyi başarıyor. Hatta bu kişiyi ilginç buluyor, ve yakından tanımak istiyorsunuz. O da nesi? Onun da size attığı kaçamak bakışları ve tebessümleri yakaladınız! Peki bu işaretler, sadece sıradan bir arkadaşlığın başlangıcı mı? Yoksa hayatınızın aşkını bu kişide bulmanız mümkün mü?

Sizce aşkın tarifi nedir?

İki insan arasında yeni kurulan bir ilişkinin aşk mı yoksa arkadaşlık olarak şekillenmesini sağlayan pek çok karmaşık değişken vardır. Örneğin bu, sizin aşkı tanımlama şeklinizle de doğrudan ilişkilidir. Bazıları aşkı cinsel tutkular üzerine kurulmuş bir oyun olarak tanımlarken, bazıları şefkat dolu iki kişilik bir dünya; ya ömürlük bir hayat ortaklığı şeklinde farklı formlarda algılayabiliyorlar.

Yaşadığınız romantik bir ilişki mi yoksa düpedüz arkadaşlık mı?
Yaşadığınız romantik bir ilişki mi yoksa düpedüz arkadaşlık mı?

Arkadaşlıkların uzun vadeli ilişkilere dönüşebilir

Eğer uzun vadeli ve kalıcı bir ilişki arayışındaysanız, ilişkinizi gelecekten ve birbirinizden beklentilerinizi göz önüne alarak konumlandırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca partner olmadan önce arkadaş olan ya da ilişki içindeyken birbirlerine karşı arkadaşlık rollerini ihmal etmeyen çiftlerin ilişkilerinin çok daha uzun ömürlü olacağı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış durumda. (VanderDrift, Wilson, & Agnew, 2013) Yani bu demek oluyor ki, hoşlandığınız kişiye direkt olarak duygularınızı açmadan önce, ilişkinizi arkadaşlıkla beslenemeniz uzun vadede daha iyi sonuçlar verebilir.

İki taraf da aynı beklentileri taşıyorsa sağlıklı bir ilişki söz konusu olabilir
İki taraf da aynı beklentileri taşıyorsa sağlıklı bir ilişki söz konusu olabilir

İlişkilerde denge ve beklentiler önemli

Arkadaşlık olgusu, romantik bir ilişkiyi hem var edebilir hem de ortadan kaldırabilir. Temelde kulağa biraz çelişkili gelse de, durum tam olarak böyle. Ancak burada asıl olan, tarafların karşılıklı olarak ilişkiden ne beklediği. Yani birbirine karşı cinsel çekim hisseden ama uzunca süredir dost olan iki kişi, ilişkilerini birden bire sadece romantik düzeye indirgerlerse ilişkileri o kadar da sağlıklı gitmeyebilir. Ya da aşkla birlikte olmaya başlamış bir çift harika cinsel hayatlarına rağmen birlikte hiç kaliteli zaman geçirmezlerse; ya da ilişkide tam tersi mevcutsa bu da aynı sonucu verebilir. Kısacası arkadaşlık ve romantik paylaşımlar dengede tutulduğu müddetçe bir ilişkinin sağlıklı ve uzun vadeli olacağından bahsedilebilir.

 

Kaynak: psychologytoday.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Minnet duygusu ilişkileri nasıl etkiliyor?

Bir ilişkiden beklenilen 50 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!