Minnet duygusu romantik ilişkileri nasıl etkiliyor?

En son ne zaman partnerinize gerçekten içinizden gelerek teşekkür ettiğinizi ya da sahip olduklarınız için minnet duyduğunuzu hatırlıyor musunuz? “Hiç farkında değilim.” ya da “Çok önemli olduğunu düşünmemiştim…” diyorsanız minnet duygusunun hem sizin hem de ilişkiniz için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu öğrendiğinizde bakış açınız değişebilir. Yapılan birçok araştırma minnet duygusunun iyi oluş halini desteklediğine ve ilişkileri güçlendirerek partnerler arasındaki çekimi iyileştirdiğine dikkat çekiyor. Daha da fazlası, minnettarlık mutlu bir birlikteliğin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Gelin, “Minnet duygusu ilişkileri nasıl etkiliyor?” sorusuna araştırmalar ne diyor, birlikte bakalım.

Minnet duygusu ve uzun ömürlü ilişkiler

Georgia Üniversitesi’nin ilişkiler üzerine yürüttüğü bir araştırma, günümüzde git gide artan boşanma istatistiklerine inat uzun ömürlü ve sağlıklı bir evlilik sürdürmek isteyen çiftlerin mutlaka okuması gereken türden. Araştırma ayrıca, sadece evliliklerde değil; genel anlamda yapıcı ve pozitif ilişkiler yürütme konusunda da önemli ipuçları içeriyor.

Araştırmaya göre, karşılıklı olarak birbirine minnet duygusu besleyen çiftler, evliliklerinde/ilişkilerinde daha saygılı ve birbirlerine karşı daha sabırlı bir hale geliyorlar. Personal Relationships adlı yayının 468 evli çift üzerinde gerçekleştirdiği anketin çarpıcı sonuçlarına göre, çiftlerin birbirlerine karşı minnet duygusu beslemesi ve daha önemlisi bu duygularını sık sık dile getirmesi, evliliğin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri. Minnet duygusunun dışavurumu, hem kadınların hem de erkeklerin kendilerini daha değerli, daha çekici ve iletişime açık hissetmesini sağlıyor. Araştırmayı yöneten yazar Allen Barton’a göre: “Teşekkür etmenin gücü” evliliğin, ev dışı hayatta yaşanan sıkıntılara karşı dimdik ayakta kalmasına destek oluyor.

Minnet duygusu ve ilişkilerde doyum

Öte yandan, Harvard’da yayınlanan benzer bir başka araştırma da minnet duygusunun ilişkilerdeki doyumu artırdığına dikkat çekiyor. 335 evli heteroseksüel çift ile yürütülen araştırmada, mindfulness ve minnettarlığın evlilik doyumuna olan etkisi incelenmiş ve birbirine teşekkür eden, minnet duyan, şükreden partnerlerin daha mutlu bir birliktelik yaşadıkları, evlilik doyumlarının ise daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Son zamanlarda her alanda karşımıza çıkan ‘mindfulness’ın ise evlilik doyumunu etkileyen bir faktör olduğu ancak minnet duygusu kadar yüksek bir bağlantısının olmadığı da araştırmanın sonuçlarında yer almış.

Araştırmalar, sadece evliliklere ya da romantik ilişkilere değil; toplumsal hayatın bir parçası olan tüm ilişkilere gözle görülür şekilde dokunacak nitelikte. Örneğin, bir iş arkadaşınıza ya da çalışanınıza olan minnetinizi dile getirmek ve arada ona çabaları için teşekkür etmek, ofiste sık sık ortaya çıkabilecek gerginlik ve iletişimsizliklerin önüne geçebilir. Kısacası, karşınızdaki insanın hayatınızdaki sosyal rolü ne olursa olsun, sarf ettiği emek için ona teşekkür etmek ve tabii onun size karşı minnettarlığını hissetmek; negatif seyretme eğilimi olan tüm ilişkilerdeki çatlakları onarmaya yetecektir. Burada Tom Hopkins’in ilham dolu sözünü de hatırlatmak da fayda var: “Gözlerinizi açık tutun ve şirketinizdeki insanları doğru bir şey yaparken yakalamaya çalışınsonra onları bunun için övün.”

İlginizi çekebilir: Zıt karakterlere sahip içe dönük ve dışa dönük partnerler için mutlu ilişki ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!