Minnet duygusu ilişkileri nasıl etkiliyor?

Georgia Üniversitesi’nin ilişkiler hakkında yürüttüğü ilginç bir çalışma, günümüzde hızla kabaran boşanma istatistiklerine inat uzun ömürlü ve sağlıklı bir evlilik sürdürmek isteyen çiftlerin mutlaka okuması gereken türden. Bu araştırma ayrıca, sadece evliliklerde değil; genel anlamda yapıcı ve pozitif ilişkiler yürütme konusunda önemli ipuçları içeriyor.

Mutlu evliliğin sırrı minnet duygusu
Mutlu evliliğin sırrı minnet duygusu

Araştırmaya göre, karşılıklı olarak birbirine minnet duygusu besleyen çiftler, evlilikleri / ilişkilerinde daha saygılı ve birbirlerine karşı daha sabırlı bir hale geliyorlar. Personal Relationships adlı yayının 468 evli çift üzerinde gerçekleştirdiği anketin çarpıcı sonuçlarına göre, çiftlerin birbirlerine karşı minnet duygusu beslemesi ve daha önemlisi bu duygularını sık sık dile getirmesi, evliliğin kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri. Araştırmayı yöneten yazar Allen Barton’a göre: “Teşekkür etmenin gücü” evliliğin, ev dışı hayatta yaşanan sıkıntılara karşı dimdik ayakta kalmasını sağlıyor.

Minnet duygusunun dışa vurumu, hem kadınlar hem de erkeklerin kendini daha değerli, daha çekici ve daha iletişim kurmaya değer hissetmesini sağlıyor. Çiftin karşılıklı olarak perçinlediği özgüven ise ilişkinin genel seyrinin daha sorunsuz ilerlemesinin yolunu açıyor.

Kendini değerli hissedenler mutlu evlilikler yapıyor
Kendini değerli hissedenler mutlu evlilikler yapıyor

Araştırma, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sadece evliliklere ya da romantik ilişkilere değil; toplumsal hayatın bir parçası olan tüm ilişkilere gözle görülür şekilde dokunacak nitelikte. Örneğin bir iş arkadaşınıza ya da çalışanınıza olan minnetinizi dile getirmek ve arada ona çabaları için teşekkür etmek, ofiste sık sık ortaya çıkabilecek gerginlik ve iletişimsizliklerin önüne geçebilir. Kısacası, karşınızdaki insanın hayatınızdaki sosyal rolü ne olursa olsun, sarf ettiği emek için ona teşekkür etmek ve tabii onun size karşı minnettarlığını hissetmek; negatif seyretme eğilimi olan tüm ilişkilerdeki çatlakları onarmaya yetecektir.

 

 

Kaynak: Psychology Today

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Karakterinizin güçlü yönleri ile başarıya ulaşın

Bir ilişkiden beklenilen 50 şey

Terapiye ihtiyacım var diyenlere yardımcı olacak öneriler

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!