Yin Yang birlikteliği: İçine kapanık ve dışa dönük çiftlerin ilişkilerini güçlendirmek için izleyebilecekleri 5 yol

İçe kapanık dışa dönüş
içine Kapanık Çiftlerin İlişkileri

Partnerinizle yin ve yang birlikteliği yaşıyorsanız, yani tamamen ayrı dünyaların insanları olduğunuzu düşünüyorsanız, ilişkinizle ilgili beklentilerinizden yediğiniz yemeğe kadar her şeyiniz birbirinin tam tersiyle bu yazı tam size göre!

İki ayrı kutup olduklarını düşünen çiftler, genelde bu durumun pozitif yanlarına odaklanmaya ve  birbirlerinin tamamlayıcıları olduklarına inanarak diğer çiftlerden çok daha uzun bir süre mutlu ve sağlıklı bir ilişki yaşayabilirler.

Fakat bir süre sonra, aniden her şey değişmeye başlar ve bu ilişki tamamen sizin sınırlarınızı ve sabrınızı zorlayan bir sınav gibi gelmeye başlar. Farklılıkların doğurduğu olumsuz durumları bir süre sonra kişisel olarak üzerinize almanız ve ilişkinizin sizi zorlamaya başlaması aslında çok normal.

Peki, ilişkinizin sizi zorlamaya başladığı bu gibi durumlarda ayrılık tek çözüm mü? Bu durumla başa çıkabileceğiniz başka bir çözüm yolları yok mu?

Uplifers olarak birbirinden tamamen farklı beklentilere ve kişilik özelliklerine sahip çiftlerin, bu durumun meydana getirebileceği olumsuz sonuçlarla başa çıkabilmeleri için izleyebilecekleri 5 adımı sizler için derledik.

1. Partnerinizi iyi tanıyın

İlişkilerde bir tarafın dışa dönük, diğer tarafın ise içine kapanık olmasının getirdiği en büyük problem iletişim eksikliğidir. Kişinin bu tarz bir ilişkide problemler yaşaması büyük bir ihtimalle partnerinin ne istediğini ve nelerden hoşlandığını bilmemesinden ve empati eksikliğinden kaynaklanır.

İçe dönük olan insanlar genelde yalnız olmaktan hoşlanırlar ve bu şekilde daha mutlu olurlar. Bu tabii ki içine kapanık olan insanların topluluk içinde olmaktan utandıkları ya da sosyalleşmekten hoşlanmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece yalnızken enerjileri daha yüksek olur ve kendilerini daha huzurlu hissederler.

Dışa dönükler ise enerjilerini çevrelerindeki insanlardan alırlar. Bu nedenle yalnız kaldıklarında mutsuz ve durgun olabilirler. Onlar için hayat, çevrelerindeki insanlarla yaptıkları konuşmalar, paylaşımlar ve eğlenceli dakikalarla güzeldir.

Birçok insan bu dışa dönük- içe dönük doğrusunun ortasında bir yerlerde yer alır. Yani partnerinizle olan farklılıklarınız çok uçlarda olmadığı sürece ilişkinizde çok büyük problemler yaşamanız söz konusu olmayabilir. Yapmanız gereken tek şey birbirinize anlayış göstermek ve ortak noktada buluşabileceğiniz aktiviteler planlamaya çalışmak.

2. Doğru anları bulmaya çalışın

Partnerinizle çok önemli bir şey mi konuşmanız gerekiyor? En etkili sonuç için konuşacağınız zamanı kendinizin değil, onun moduna göre ayarlamaya çalışın. Özellikle kötü haberler vereceğinizde ya da hoşnut olmayacağı bir durumdan bahsedeceğinizde bu yöntem çok işe yarayacaktır.

anlaşmazlıklar

Eğer partneriniz dışa dönük bir kişiliğe sahipse, uzun bir süre kendisiyle baş başa kaldığı bir anın sonunda onunla konuşabilirsiniz. Bu anlarda enerjisi zaten düşük olacaktır ve ani bir mod değişimi yaşamadığı için size olan tepkisini kontrol edebilecektir.

Eğer partnerinizin daha çok içe kapanık olduğunu düşünüyorsanız, söylemek istediğiniz esas konuya gelmeden önce konuya bir giriş yapmalı ve partnerinizin konuşmanın gidişatını anlamaya çalışmasını sağlamalısınız. Bu şekilde konu üzerine düşünmesini sağlayabilir, ani çıkışlarla istemediği davranışlarda bulunmasını engelleyebilirsiniz.

3. Her şeyi üstünüze alınmayın

Unutmayın, partnerinizin farklı şeyler yapmak istemesi sizden değil farklılıklarınızdan kaynaklanan bir durum. Siz sessiz kalmak istediğinizde o konuşmak için can atıyor olabilir. Siz evde baş başa kalmak, o ise arkadaşlarıyla dışarı çıkmak istiyor olabilir. Bu tamamen sizin ve partnerinizin kendi kişisel tercihlerinin yarattığı bir durum. Bunu anladığınızda, ilişkinizi yönetmeniz çok daha kolay olacaktır; çünkü içe dönük ve dışa dönük bireylerin ilişkilerinin zayıf olmasının en büyük nedenlerinden biri, partnerlerinin davranışlarını kişiliklerine yapılan bir saldırı olarak görmeleridir.

4. Partnerinizi değiştirmeye çalışmayın

İçe dönük ya da dışa dönük bir birey olduğunuzu bilmeniz ve kendi enerjinizi yönetmeniz ile aynı şeyi ilişkinizi yürütmek için yapmaya çalışmanız tamamen ayrı süreçler.

İlişkinizin daha iyi olması için partnerinizi değiştirmeye çalışıyor ve onu istemediği şeyler yapmaya zorlayarak bu duruma bir süre sonra alışabileceğini düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. İlişkinizin daha sağlıklı yürüyebilmesi için yapmanız gereken tek şey sizin böyle onun da öyle olduğunu bilerek bunu kabullenmeniz. Bunu bir çeşit anlaşma olarak görebilirsiniz.

5. Partnerinizin hayatınıza kattığı pozitif değerlere odaklanın

Partnerinizin sizden tamamen ayrı bir kişiliğe sahip olması demek, ilişkinizin sürekli zorluklarla yürüyeceği ve sürekli bir şeylerle başa çıkmak zorunda kalacağınız anlamına gelmiyor. Onunla gireceğiniz sosyal ortamlarda tanıştığınız insanlarla bire bir görüşebileceğiniz arkadaşlıklar geliştirebilirsiniz. Partneriniz daha sessiz ve olayların içine girmekten çok dışarıdan gözlemlemeyi seven bir yapıda olabilir ve bu yolla zor durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

http://www.dreamstime.com/-image5624149

Farklılıkları avantaj olarak görmek ve hayatınızı zenginleştireceğine odaklanmak, ilişkinizin daha mutlu devam edebilmesi için gerekli olan en önemli şeylerden biridir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!