Mükemmeliyetçi kişiliğiniz ilişkinize zarar veriyor olabilir

Evlilikte ve romantik ilişkilerde beklentileri karşılamak ve daha iyi bir partner olabilmek için çabalamak hepimizin ortak isteği… Ancak ne kadar iyi olmak için çabalarsak çabalayalım, mükemmele ulaşabilmek de bir o kadar imkansız ve gerçekten uzak. Bu nedenle ilişkilerde hem kendimizden hem de karşı taraftan mükemmel olmasını beklemek yıpratıcı bir durum. Çünkü mükemmeliyetçilik, sağlıklı ilişkiler yürütebilmeyi engelleyen ve hem kişilerde hem de ilişki dinamiklerinde problemlere neden olabilen bir durum.

İlişkilerde hem kendimizden hem de karşı taraftan mükemmel olmasını beklemek yıpratıcı…

Sağlıklı ve normal bir ilişki ancak tüm duyguların olduğu gibi yaşanmasıyla mümkün. Ancak mükemmeliyetçi kişiler ilişkide yalnızca iki duyguyu deneyimlerler: endişe ve rahatlama. Mükemmeliyetçi kişilikler tüm davranışlarını bu iki duyguya göre şekillendirirken, birlikte oldukları kişileri ya da çocuklarını, yani yakın ilişkiler içinde bulundukları kişileri de kendileriyle birlikte sürükleyerek hayatları boyunca mutsuz ilişkiler yaşamak durumunda kalırlar.

Mükemmeliyetçi kişiler, zamanlarının ve enerjilerinin çoğunu, gelecekte yapabilecekleri olası hatalar nedeniyle taşıdıkları endişe ve benzer şekilde kazanacakları başarıların getireceği rahatlama duygusu arasında gidip gelmekle harcarlar. Bu nedenle de hiçbir zaman sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirdiklerini düşünerek doyuma ulaşamaz ve tatmin duygusundan mahrum bir hayat yaşamak zorunda kalırlar. Öz güven, rahatlama ya da geçici bir başarı duygusuyla inşa edilebilen bir kişilik özelliği değildir. Bu nedenle mükemmeliyetçi kişiler genelde öz güven problemleri yaşarlar. Öz güven eksikliği olan bu kişilerde, başarısızlık durumunun sonucunda depresyona ya da sosyal izolasyona kadar varabilen çok daha derin yaralar açılabilir.

Sağlıklı ve normal bir ilişki ancak tüm duyguların olduğu gibi yaşanmasıyla mümkün.

Mükemmeliyetçi kişilikler, ikili ilişkilerinde reddedilme karşısında da normal insanlara göre çok daha hassas olabilirler. Karşılarındaki kişinin bir isteklerine olumsuz yanıt vermesinin nedenini kendi başarısızlıkları olarak görme eğiliminde oldukları için karşılarındaki kişiden “hayır” cevabı aldıklarında bunu kişiliklerine yapılan bir hakaret olarak algılarlar.

Mükemmeliyetçi bireylerle birlikte olan kişilerin en çok şikayet ettikleri konu, partnerlerinin duygularını hiç açığa çıkarmaması ya da duygusal paylaşımlarda bulunmamasıdır. Mükemmeliyetçi insanlar için duyguları ya da içsel deneyimleri, en yakınlarındaki kişilerle bile olsa paylaşmak çok zordur. Bu kişiler sürekli olarak güçlü bir duruş sergilemeleri gerektiğini ve duygularını kontrol altında tutmaları gerektiğini düşünür. Bu nedenle korkularından, yetersizliklerinden, güvensizliklerinden ya da hayal kırıklıklarından en yakınlarına bile bahsetmezler. Duygusal paylaşımların eksikliği de ilişkilerde samimiyet ve yakınlık kurulmasını engelleyen en önemli faktörlerden biri olduğu için, ilişkiniz ne kadar uzun süreli olursa olsun hep arada bir duvar olduğu hissine kapılabilirsiniz.

Partnerlerinin başarısını kutlamak, özellikle kendi pozisyonlarını tehlikeye düşürüyorsa bu kişiler için çok zordur.

Mükemmeliyetçi insanların bir diğer özelliği de rekabetçi olmalarıdır. Karşılarındaki kişi birlikte oldukları insan bile olsa, sürekli yaşadıkları yetersizlik duygusunu yenebilmek için çevrelerindeki insanların başarılarıyla kendi başarılarını kıyaslama halindedirler. Bu nedenle partnerlerinin başarısını kutlamak, özellikle kendi pozisyonlarını tehlikeye düşürüyorsa bu kişiler için çok zordur.

Mükemmeliyetçi insanlar sürekli mükemmeli arama çabasında oldukları için ve tatmin duygusunu tadıp kendilerine dinleme fırsatı tanımadıkları için zorluklarla karşılaştıklarında daha çabuk pes etme eğilimindedirler. Evleri, hayatları, akılları dağınıktır. Mükemmelin peşinden koşarken kendilerini toparlayacak zamanı bulamazlar.

Mükemmeliyetçi iki insanın birlikteliği

İlişkide iki tarafın da mükemmeliyetçi olması dengeyi sağlayabilirmiş gibi görünse de, aslında böyle bir ilişkinin ortaya çıkmış olması bile mucize sayılabilir. Mükemmeliyetçi iki bireyin evlenmesi, iki tarafın da birbirini gerçekten ruh eşi olarak benimseyebilmesi ile mümkündür. Aynı zamanda bu kişiler ilişkilerini sürdürebilmek için birbirlerini sürekli olarak etkileyeceklerinin farkında olmalı ve birbirlerinin eleştirilerine açık olmalıdırlar. İlişki, özellikle evlilik, ruh eşinizi bulmakla değil ruh eşinizle olan ilişkinizi ne kadar kalıcı kılabildiğinizle sürdürülebilirlik kazanır. Bunun için de birlikte zaman geçirmek gerekir. Birlikte gelişebilmek ve dönüşebilmek için hissedilen duyguların paylaşılabilmesi son derece önemlidir. Tarafların birbirinin eksikliklerini, yetersizliklerini, zayıf noktalarını bilmesi ve destek olması ilişkide yakınlığı artırır.

Mükemmeliyetçiyseniz…
Tarafların birbirinin eksikliklerini, yetersizliklerini, zayıf noktalarını bilmesi ve destek olması ilişkide yakınlığı artırır.

Mükemmeliyetçilik terapiyle kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir kişilik özelliğidir. Mükemmeliyetçi insanların kişilik özellikleri takıntılı insanlarınkine çok benzer. Bu nedenle obsesif kompulsif bozuklukların tedavisinde kullanılan yöntemler mükemmeliyetçilikle başa çıkmak için de terapilerde kullanılabilir.

Aşırı mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmek kişinin özgüveninin artmasına, tatmin duygusunu yaşamasına ve dolayısıyla daha mutlu ilişkiler kurmasına yardımcı olacaktır.

 

Kaynaklar:
Psychology Today
Bustle

 

İlginizi çekebilir: Mükemmeliyetçilik, erteleme alışkanlığı ve psikolojik stres arasında nasıl bir ilişki var?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!