Annelerimizden öğrendiğimiz güzellik sırları

Annelerimizin, bebekliğimizden itibaren yaşamın pek çok alanında bize rehberlik ettiği, değerli bilgilerini ve deneyimlerini aktardığı su götürmez bir gerçek. Kıyafet kombinlerinden tutun da lezzetli yemek tariflerine kadar bize ilham verdikleri aşikar. Sadece bu kadar da değil, güzellik sırlarını da bizimle paylaşmak konusunda çok cömertler. Hepimizin kabul edeceği üzere annelerimizden öğrendiğimiz güzellik sırları, kuşaktan kuşağa aktarılan bir hazine gibi. Onların bilgeliği ve deneyimleri, doğal güzellikten cilt bakımına, sağlıklı beslenmeden makyajın gücüne kadar geniş bir yelpaze etkisine sahip. Hatırlıyor musunuz annenizden öğrendiğiniz en etkileyici güzellik sırrı neydi, anneniz hangi yöntemleri kullanarak kendini her zaman güzel hissederdi?

Güzellik uzmanları, dermatologlar, stil/makyaj bloggerları ve cilt bakımı üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşan editörler, bu konuda ilham dolu örnekleri paylaşıyorlar. Vazelinin güçlü etkisinden tutun da doğadan ilham alan bakım pratiklerine annelerin güzellik sırları için okumaya devam edin. İşte gizli bir hazine değerindeki o bilgiler:

Cilt, en büyük öğretmen

Uzman dermatolog Keira Barr, annesinden cildin aslında pek çok şey anlatan bir öğretmen olduğunu öğrendiğini söylüyor. Annesinin “cildinin en büyük öğretmenin ve destekçin olduğunu hatırlamalısın, cildinde meydana gelen değişimler sana sağlık durumunla ilgili ipuçları verir” dediğini anlatan Dr. Barr, bunun kendi bakım pratiklerini yönlendirmede ve hayatında beslenme, stres yönetimi gibi değişiklikleri yapmada etkili olduğunu paylaşıyor.

Doğa, her şeyin kaynağı

“Annem mutfağa ait artıkları saklardı, sabah portakal suyu yaparken kalan portakal kabuklarını ya da papaya tohumlarını atmazdı, kendi yüz maskelerini ve bakım ürünlerini yapar, onları çöpe atmak yerine kullanırdı.” diyor kozmetik uzmanı Krupa Koestline. Küçük yaşlarından itibaren nohut unu, limon suyu, yoğurt ve zerdeçal gibi doğal ürünlerle bakım yaptığını söyleyen Koestline, herkesi mütevazi bakım ritüellerini yapmaya davet ediyor.

İlginizi çekebilir: Cildinize ışıltı katacak 18 ev yapımı cilt bakım maskesi

Nemli cilt, mutlu cilt

Cildi nemli tutmanın önemini bugün pek çoğumuz biliyor olsak da annelerimiz, büyük annelerimiz bakımlı bir cildin en önemli bileşeninin nem olduğunu çoktan fark etmişler… mdhairmixtress.com’un kurucusu ve dermatoloji uzmanı Raechele Cochran Gathers, çok küçük yaşlarındayken bile annesinin pul pul dökülmelere, kurumalara karşı hep tetikte olduğunu ve kendisine nemlendiriciler verdiğini anlatıyor. Ve ekliyor: “Bana bir krem tüpü, kakao yağı çubuğu veya bir losyon şişesi verir ve ‘Bunları bacaklarına sür!’ derdi. O zamanlar bana ‘Cildin şu anda sana çok şey ifade etmeyebilir ama bir gün nasıl göründüğüne önem vereceksin.’ demişti. Ve tabii ki, annem haklıydı.”

Siyah yerine kahverengi

Birçok güzellik, bakım ve makyaj uzmanının hemfikir olduğu ve annelerinden öğrendiklerini belirttiği bir diğer konu ise ‘kahve’nin gücü. Evet! Göz kalemi ve rimel konusunda siyahtan şaşmayanlardansanız annelerin bu fikrine kulak verebilirsiniz. Kahverengi göz kalemi ve/veya kahverengi rimel tercih ederek gözlerinizin rengini açığa çıkarabilir, sert bakışlardansa daha yumuşak bakışlara sahip olabilirsiniz. Kesinlikle bir şans verilebilir!

Az, çoktur

Kabul edelim şimdilerde çılgın gibi cilt bakım ürünleri türüyor. Çift aşamalı temizlikler, serumlar, yağlar, tonikler ve nicesi… Ama ne varsa eskilerde var; neden mi çünkü ‘less is more’ yani ‘az, çoktur’ ilkesi ile annelerimiz bugün hala harika ciltlere sahip. Makeup.com’un editörlerinden Ariel, annesinin her zaman güzellik rutini konusunda minimalist olduğunu ve çocukken buna aslında pek anlam veremediğini ve bu yaklaşımdan çok hoşlanmadığını ama 30’lu yaşlarına geldiğinde ne kadar doğru olduğunu anladığını ifade ediyor. Az ama etkili ürünlerle doğru cilt bakımı mümkün!

Her derde deva vazelin

ipsy.com’un sosyal stratejisti Sarah Perry Johnston, yıllar boyunca annesinin kendisine verdiği en etkili cilt bakım sırrının vazelin olduğunu söylüyor. Vazelinin kuru ellere, çatlamış dudaklara derman olduğu kadar makyaj temizleyici ya da rimel bazı olarak da kullanılabilen çok yönlü harika bir ürün olduğunu belirtiyor ve bu sır için annesine minnettarlığını dile getiriyor.

İmza koku şart

Sürekli parfümünüzü mü değiştiriyorsunuz? Farklı farklı kokuları denemekten keyif mi alıyorsunuz? Evet, değişiklik eğlenceli olabilir ama annelerimizin sözlerine kulak verecek olursak bir imza koku şart. Size en çok yakışan, adeta sizi tanımlayan, tıpkı imzanız gibi sizi anlatan bir koku seçin ve en azından bir süre ondan şaşmamaya çalışın. Annelerin bir bildiği olmalı!

Uyku hijyeni ve cilt sağlığı

Makyajınızı silmeden uyuyorsanız cilt sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Pek çok annenin tavsiyesi kaliteli uyku! Ama sadece yeteri kadar uyumak değil aynı zamanda ‘temiz bir cilt’ ile uyumak. Cildinizin erken kırışmasını ve yaşlanmasını önlemek, gözeneklerinizin tıkanmasına engel olmak ve sabahları ışıl ışıl bir ciltle uyanmak istiyorsanız, ne kadar uykulu gözlerle olsanız da annelerimize kulak verin ve makyajınızı silmeyi ihmal etmeyin.

Bonus: Kırmızı ruj ve kocaman gülümseme!

Çoğu kadının belki de en sevdiği makyaj ürünü kırmızı ruj olabilir… Sebebi ise muhtemelen etkisi ve gücü! Birçok uzmanın da dile getirdiği gibi annelerin ve büyük annelerin de en değerli güzellik sırlarından biri kırmızı rujun tamamlayıcı rolü! Bir düşünün; makyajınızı tamamlamak için kırmızı rujunuzu sürdüğünüzde ‘şimdi tamam oldu’ bakışı atmıyor musunuz aynadaki kendinize …

Son olarak, benzersiz olduğunuzu unutmayın! Mindbodygreen’in güzellik direktörü Alexandra Engler, çocukken annesi ile biriktirdiği anılardan kendine bir ders çıkarttığını ve güzellik ve bakım söz konusu olduğunda en iyi tavsiyenin ‘kendini tanımak’ olduğunu söylüyor. “Güzelliğiniz; saçlarınız, cildiniz, makyajınız tamamen size özel, size ait, başkalarının kalıplarına uymak için olmadığınız bir şeylere dönüşmeye çalışmayın. Sağlığınızı ön planda tutun ve benzersizliğinize odaklanın.”

İlginizi çekebilir: 2023 yazının en popüler 14 makyaj trendi

Kaynak: mindbodygreen, allure, ipsy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!