Anksiyeteyi yenmenize yardımcı olacak farkındalık becerileri

Farkındalık; yaşadığınız anda etrafınızda neler olup bittiğinin ve neler deneyimlediğinizin farkında olmaktır. Anda olurken herhangi bir yargıda da bulunmamalısınız. Aslında tüm insanlar bu kapasiteye sahip olmasına karşın çok azı farkındalığa ulaşabiliyor. Ne zaman ki deneyimlediğiniz şeylere duyularınız yardımıyla dikkatinizi de ekliyorsunuz, o noktada farkında seviyesine ulaşabiliyorsunuz.   

Her ne kadar bu mekanizmanın nasıl çalıştığına anlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, farkındalık; anksiyeteye, korkuya, endişeye yol açan reaksiyonları engelliyor. Anda gerçekleştirdiğiniz aktüel deneyimlerinize farkındalık getirerek, bilincin yardımıyla davranışlarımız ve tutumlarımızda daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Böyle yaparak, kendimize karşı iyi olmak için maksatlı bir şekilde, akıllıca efor sarfederek, disiplinle ve irade gücüyle çalışmayı öğrenebilirsiniz. Bütün bu kaynaklar ilişkilendirilmiş ve işlenmiştir.

İlgili yazı: Anksiyete bozukluğu ve fobiler

Bununla birlikte, anksiyete üzerine farkındalıkla çalışırken uygulamanız gereken belli farkındalık becerileri bulunmaktaıdr. Bu beceriler, farkındalığı temel alırlar ve pratiğinizi geliştirmek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak adına farkındalığınızı beslerler. Bunu, canlı görünümlü bir bahçeye sahip olmak için toprağa sağlıklı besin maddeleri eklemeye benzetebiliriz.

Farkındalık becerilerinizle ilgilenerek, pratiğinizi destekleyebilir ve farkındalığınızın zenginleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Farkındalık üzerine pratikler yapmak, farkındalık becerilerinizin zenginleşmesi adına size yardımcı olacaktır. Bu noktada daha önce karşılaşmadığınız farkındalık davranışlarına göz atmaya ne dersiniz? İşte anksiyete üzerine farkındalıkla çalışırken size yol gösterecek nitelikler:

1. Niyet ve irade

Tüm diğer davranışları destekleyen nitelik irade ve niyettir. Niyetiniz veya iradeniz, anksiyetenizi dönüştürüp özgürlük, huzur ve rahatlamanızı sağlamak adına farkındalık yolunu belirleyen unsurdur. Anksiyete üzerine çalışırken niyetinizi olaya dahil ederek, kendinizi yetenekli ve güçlü biri olarak görme kararlılığınızı geliştirebilirsiniz.

2. Yepyeni bir perspektiften bakmak (Beginner’s mind)

Zihninizin, yeni bir perspektiften bakmaya açık olma halidir. Anksiyetenizi bu şekilde merakla karşıladığınızda, deneyimi dönüştürme adına yol almaya başlamışsınız demektir. Başka bir bakış açısına sahip olmaya gönüllü olduğunuzda, yeni olasılıklar belirecek ve bu da alışkanlığa bağlı duygu ve düşüncelerdeki anksiyeteyle mücadelede size yardım edecektir.

İlgili yazı: Zihnin ilacı: Bilinçli farkındalık (Mindfulness)

anksiyete
Başka bir bakış açısına sahip olduğunuzda, yeni olasılıklar belirecek ve anksiyeteyle mücadelede size yardım edecektir.

3. Sabır

Sabır; anksiyete zorlayıcı bir hal aldığında tahammül etmenize ve dayanıklı olmanıza yardımcı olur. Sabretmek size daha geniş bir perspektif sunarak, endişe dakikalarının zamanla geçeceğini görmenizi sağlar.

4. Kabul etme

Deneyimi olduğu gibi karşılama niteliğidir. Örneğin; anksiyeteyle barışık olmaya çalışmak yerine, anksiyeteyi olduğu gibi karşılayıp olduğu gibi deneyimlemeye çalışın. Her ne kadar sevmeseniz de anksiyeteyi anda kabullenebilir, sabırlı bir şekilde onu gözlemleyebilir ve bu deneyimin geçeceğine kendinizi inandırabilirsiniz.

5. Yargılamama

Bu durum temelde, yaşadığınız anı değerlendirme filtresinden geçirmeden deneyimlemedir. Anksiyetenin ortasında, halihazırda var olan rahatsız anksiyete duygularının üzerine ikincil değerlendirme katmanı deneyimlemek oldukça kolaydır. Peşin hükümlü bakış açısından uzaklaşmak olayları daha açık bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Değerlendirmelerden uzaklaşırsanız, anksiyetenin birçok kaynağı da ortadan kaybolacaktır. Endişe hissettiğinizde, değerlendirmeden uzak bir duruşa sahip olmak zihninizi sıfırlamanıza ve daha dengeli bir ruh haline geçmenize yardımcı olacaktır.

6. Çaba göstermeme

Hiçbir deneyimi değiştirmeye çalışmadan, olduğu gibi karşılamadır. Çaba göstermediğinizde, deneyime sıkı sıkıya bağlanmamayı veya deneyimi reddetmemeyi öğrenebilirsiniz.

Güçlü bir endişenin ortasındayken, genellikle ilk tepki o durumdan kaçmaya çalışmaktır. Eğer bir an duraklayıp çaba göstermeden deneyiminizle olmaya çalışırsanız, yaşadığınızı deneyimi daha açık bir şekilde anlamakla ilgili bir fırsat yakalarsınız ve bu sayede vereceğiniz tepkiyi seçme şansınız olur. Böylelikle anksiyeteye eşlik eden düşüncelere, hislere ve duygulara karşı daha az korku duyarsınız.

7. Öz güven

Öz güven, içsel güveninizi geliştirmek adına önemli bir niteliktir. Bu nitelik, deneyiminiz yoluyla kendinizi görmenizi ve doğru olanla doğru olmayanı anlama farkındalığına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Pratikle beraber; kendinize güvenmeyi, anksiyeteye ve diğer rahatsız edici duygulara yönelme yeteneğini öğrenebilirsiniz. Bu duygulara yönelirken, diğer farkındalık niteliklerini de deneyiminize taşımanız, duygularınıza izin vermeniz ve onların oldukları gibi var olmalarına izin vermeniz oldukça önemlidir. 

8. Kendi haline bırakma veya izin verme

Kendi haline bırakmak veya izin vermek, çaba göstermemeyle benzer anlamdadır. Bu nitelik, anda karşılaştığınız her şeye gerektiği kadar alan vermektir. Örneğin; meditasyon yaparken anksiyete baş gösterirse, bu duygunun orada bulunmasını seçip, bu şekilde çalışmayı tercih edebilirsiniz. Zamanla, anksiyete yok olana kadar onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz, aynı fırtınınan gökyüzünde kendi yolunu izlemesi gibi.

9. Öz duyarlılık

Kendinizi iyilikle karşılama niteliğidir. Günümüzde ne yazık ki birçok insan, kendi kendinin en büyük düşmanıdır. Muhtemelen birçok zaman kendimize, başkasına davranamayacağımız kadar kötü davranıyoruz. Öz duyarlılık, meditasyon yaptığınızda doğal olarak gelişecektir. Bu niteliği anksiyete deneyimine taşıdığınızda, zorlukların ortasında kendinizin en iyi arkadaşı olacak, ihtiyacınız olduğu anda kendinize yardım eli uzatabileceksiniz. Öz duyarlılığınız geliştikçe, kendiniz için burada bulunduğunuzu bileceksiniz ve anksiyeteniz de doğal olarak azalacak.

10. Denge ve sükunet

farkındalık becerileri
Denge ve sükunet niteliği, olaylara daha geniş bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacaktır.

Bu nitelikler bilgeliği besler ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmanıza yardımcı olur. Bu perspektiften baktığınız zaman, her şeyin zamanla değişebileceğini anlarsınız. Bu deneyim, geçici anksiyete deneyimlerinden ve diğer zorluklardan çok daha zengin ve geniş bir deneyimdir.

Pratik

Şimdi tanımları yeniden okumak için kendinize biraz zaman verin. Her birini okurken bir dakika durun ve bu niteliğin sizin için ne anlama geldiği üzerine kafa yorun, özellikle anksiyete üzerine çalışmaya başladığınızda. Her bir davranışı denemeye çalışın ve bu davranışların size nasıl hissettirdiğine bakın. Sonuç olarak, her bir davranışı deneyimleyin, deneyiminizi tarif edin ve neler hissettirdiğini not edin. Örneğin; belli bir davranışı kendinize adapte etmek kolay mıydı yoksa zor muydu? Eğer zorsa, bunun nedeni sizce neydi? Davranış tanıdık değil miydi veya kendinize bir noktada engel mi oldunuz?

Kaynak:

Mindful.org

Mbsrtraining.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!