Amerika’da dinozorların izlerini taşıyan 5 yer

Steven Spielberg’in yönettiği efsane film Jurassic Park’ı sanıyoruz ki seyretmeyen yoktur. Peki Jurassic Park’ın ve yeryüzünün geçmişteki hakimleri olan dinozorların, bu dünyadan gitmeden önce ayak izlerini bıraktıklarını söylesek? Paleontologların yakın zaman önce keşfettiği ve “gelmiş geçmiş en büyük dinozor yerleşimi” olduğu kabul edilen; İskoçya’ya bağlı Skye Adası’ndaki devasa dinozor izlerini gördükten sonra, kabaran merakımızı biraz olsun bastırmak için Amerika’da dinozorların etkileyici izlerini sürebileceğiniz 5 yeri derledik:

Dinosaur Valley State Park / Glen Rose, Teksas

Teksas eyaletinde bulunan Dinosaur Valley State Park, bölgenin kurak yapısı sayesinde 112 milyon yıllık olduğu tahmin edilen dinozor fosillerini tamamen korumayı başarmış. İki ayaklı bir dinozor türü olan carnivorous theropod ve dört ayaklı herbivore sauropodların ayak izlerinin açıkça görülebildiği park, adeta zamanı durdurmuş gibi!

Dinosaur Valley Park ,Texas
Dinosaur Valley Park ,Texas

Clayton Lake State Park / Clayton, New Mexico

New Mexico’da bulunan ve 1982 yılında meydana gelen büyük bir sel felaketinin ardından gün yüzüne çıkan dinozor fosili, 500’den fazla dinozor ayak izi barındırdığı için “Dinosaur Freeway” olarak anılıyor. 100 milyon yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen bu fosillerin üzerinde bulunan ayak izleri ornithopod ve theropod türü dinozorlara ait ve aralarında yavru dinozorlara ait olduğu düşünülen küçük izler de var.

Clayton Lake State Park, New Mexico
Clayton Lake State Park, New Mexico

Dinosaur State Park  / Rocky Hill, Connecticut

Dünya’nın en büyük dinozor fosilleri arasında yer alan Dinosaur State Park, tamamen rastlantı sonucu ortaya çıkarılmış gizli bir hazine! 1966 yılında bir inşaat şantiyesinde ortaya çıkan bu önemli tarihsel miras, üzerinde bulunan 2000’i aşkın ayak izi ile 200 milyon yıl önceye dair önemli ipuçları veriyor.

Dinosaur State Park, Connecticut
Dinosaur State Park, Connecticut

Dinosaur Footprints Wilderness Reservation / Holyoke, Massachusetts

Keşfedilmesi 19. yüzyılın ortalarına dayanan ve Massachusetts’te bulunan Dinosaur Footprints Wildernass Reservation, farklı türde dinozorların ayak izlerinin yanı sıra pre-historik çağlara dayanan bitki fosillerine de ev sahipliği yapıyor.

Dinosaur Footprints Wilderness Reservation, Massachusetts
Dinosaur Footprints Wilderness Reservation, Massachusetts

Dinosaur Ridge / Morrison, Colorado

Pek çok fosil ve antik kalıntı gibi, bir kazı esnasında fark edilen bu fosil alanı, 1930’lu yıllardan beri paleontologların ilgi alanı olmaya devam ediyor. Brontosaur gibi devasa türlere ait ayak izlerinin bulunduğu bu fosil alanı, şimdilerde çöl olan Colorado’nun bir zamanlar nemli ve ılıman bir iklime sahip olduğunu anlatıyor.

Dinosaur Ridge, Colorado
Dinosaur Ridge, Colorado

Kaynak: www.mnn.com

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Bilim meraklılarına özel astronomi kitapları rehberi

Pazar Keşifleri/ Kaşifler gördükleri en güzel yerleri açıklıyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!