Alibaba’nın CEO’su Jack Ma’dan bir yaşam tavsiyesi: “Eğer basit bir hayat istiyorsanız, liderlik sizin için yanlış seçim”

Yakın bir zamanda Alibaba’nın CEO’su Jack Ma etkileyici ve çarpıcı bir konuşma yaptı. Finans şirketi LearnVest’in kurucusu ve CEO’su Jack Ma konuşmasında; ‘konu liderliğe geldiğinde, öğrenecek şeyler hiç bitmiyor’ diyor. Bazı günler kusursuz işler başarırken bazı günlerse başarının yanına bile yaklaşamadığını dile getiren iş adamı, basit bir hayat yaşamak isteyenlere liderlikten uzak durmalarını öneriyor. İşte Jack Ma’dan liderliğe dair 3 etkileyici öneri:

Yaptığınız şeylere karşı sevgi duymalısınız

Lider olmak için 3 zeka tipine de sahip olunması gerektiğini vurgulayan Jack Ma, bir tanesini diğerlerinden ayrı tutuyor. IQ ve EQ’nun iş hayatındaki önemini hepimiz biliyoruz. Fakat genelde geri planda tutulan ve tutulmaması gerekenin duygusal zeka olan LQ olduğunu söylüyor.

“İşinizin gereklerini ve çalıştığınız takımı sevmelisiniz. Büyüdükçe,  yaşam insanlar için çok daha yoğun bir hale geliyor ve bu yüzden hayatınızda ofiste gününüzü kurtarmaktan çok daha derin amaçlarınız olmalı.”

Bir lider olarak ekibinizi gerçekten sevmenin önemini ise şöyle dile getiriyor:

“Ekibinizin hayatı sizin elinizde. Dışarıda kar fırtınası olduğu günlerde ilk işim, ekibimin güvenliğinden emin olmak oluyor. Bazı zamanlarda insanlardan ‘sen işinin patronu değil misin, neden hayatını bir sürü insana göre programlıyorsun’ gibi sorular alıyorum. Liderlik sanıldığı gibi bireysel bir konum değildir. Daima ekibinizin ne istediklerine, ne hissettiklerine ve ne yapmak istediklerine hakim olmanız gerekiyor.”

Sizin işiniz; ekibinizin endişelerini, bakış açılarını, motivasyonlarını öğrenmek ve problemlere 360 dereceden bakıp, çözümlerle dönmek.
Patron olmanın keyifli bir şey olmadığının farkında olmalısınız

On binlerce insanın patronu olan Jack Ma, buna rağmen yaptığı işe alçakgönüllülükle bakıyor:

“Eğer hayatınızın huzurlu ve basit olmasını istiyorsanız, lider olmamalısınız. Ben çoğu CEO’ya kıyasla daha sınırlı bir ekibe sahibim ama hissettiğim baskı ondan çok daha fazla. En ufak bir iş ters gittiğinde, saat kaç olursa olsun ve hangi gün, ne yapıyor olursam olayım o problemi çözmek zorundayım. İster bir pazar günü, ister bir çarşamba sabahı saat 6’da, ister en yakın arkadaşımın doğum gününde.

LearnVest’in kurulduğu ilk zamanlarda ofis dağıldığında ofisi toplayan kişi bendim. Sırf insanlar çalışma ortamımızı o şekilde gördüğünde utanmamak için. Bir gün bir yatırımcı beni tuvaleti kağıt havluyla temizlerken görüp; ‘sen, karşına çıkacak en ufak bir pürüz karşısında kollarını kıvırıp, her türlü problemin altından kalkacak birisin.’ demişti bana. Tabi ki bunların hiçbiri liderlik planlarımın arasında yazmıyor.”

İnsanları motive edebilmelisiniz.

Konu problem çözmeye geldiğinde Jack Ma’nın bu durum için ünlü bir sözü var; “Bugün zordur, yarın her şey daha da kötü olur, fakat ondan sonraki gün, tüm bunları yaşamaya değer.” İş adamı, her ne kadar bunu benimsemiş olsanız da zor olanın, aynı şeyi ekibinize de öğretebilmeniz ve zamanı geldiğinde onları gerçekten motive edebilmeniz olduğunu söylüyor.

“Ekibinizi gerçekten her şeyin yolunda olduğu o güne götürebildiğinizde, başarmışsınız demektir.”

“Harvard Üniversitesi’nde olduğum zamanlarda bana gerçekten çok şey öğreten liderlik dersleri aldım. O dersler boyunca; karşımıza çıkan problemlere farklı açılardan bakmayı ve büyük resmin içindeki küçük ayrıntıları görmeyi öğrendim.

…Sizin işiniz; ekibinizin endişelerini, bakış açılarını, motivasyonlarını öğrenmek ve problemlere 360 dereceden bakıp, çözümlerle dönmek.

…Daha çok tecrübe edindikçe ve daha çok insan tanıdıkça, hayatın siyah ve beyaz olmadığını öğreniyorsunuz. Kendimi hala geliştiriyorum ve geliştirmeye devam edeceğim ve eminim ki hala öğrenecek çok şeyim var.”

İlginizi çekebilir: Başarılı girişimcilerin ilham veren sözleri

Kaynaklar:
inc.com
businessinsider.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!